Turecký diplomat: Konference ve Švýcarsku bez Ruska nemá smysl

Konference o Ukrajině ve Švýcarsku nemá bez účasti Ruska smysl a bude pouhou ztrátou času, neboť Západ si je dobře vědom »mírové formule« ukrajinského prezidenta Volodimira Zelenského bez ohledu na jakoukoli konferenci, uvedl diplomatický zdroj v Turecku pro agenturu TASS.

»Kyjev tvrdí, že přímé rozhovory s Ruskem jsou nemožné, a zve celý Západ do Švýcarska, aby přijal jeho ‚mírovou formuli‘. Zelenský a jeho tým ignorují předchozí dohody, které před dvěma lety vydláždily cestu k míru, a nechápou, že v první řadě je třeba mluvit s Ruskem. Jakékoli další iniciativy a konference jsou zbytečné, ať už se konají kdekoli,« uvedl zdroj.

Na otázku ohledně snahy Turecka o urovnání ukrajinské krize poznamenal, že je zcela přirozené, že Turecko vyvíjí takové úsilí, vezmeme-li v úvahu jeho vztahy s Ruskem a to, že Turecko organizovalo rozhovory (v Istanbulu již v březnu 2022). »Úspěch rozhovorů však bude záviset na ochotě Kyjeva vést dialog, která soudě podle nedávných prohlášení ukrajinských představitelů chybí,« dodal zdroj.

Konference o Ukrajině se má konat ve Švýcarsku 15. a 16. června. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov k těmto plánům poznamenal, že tato konference je »cestou nikam« a Moskva nevidí připravenost Západu k čestnému dialogu. Ruský prezident Vladimir Putin opakovaně prohlásil, že Rusko nikdy neodmítalo mírové řešení pro Ukrajinu, ale konference ve Švýcarsku bez účasti Moskvy není ničím jiným než »vedlejším představením«.

(cik, TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy