Turečtí investoři se uprostřed nepokojů na Blízkém východě vrhají na zlato

Turecký občan Faruk Mutlu vstoupil do rušného klenotnictví v pulzujícím tureckém Istanbulu. Vybaven svými úsporami se rozhodl, že je promění ve zlato, alternativu, kterou považuje za »vždy cennou«.

S eskalací napětí na Blízkém východě se na začátku minulého týdne objevily zvěsti o blížícím se růstu cen zlata, což Mutlua přimělo využít příležitosti.

»V Turecku je ctěnou tradicí obdarovávat novomanžele zlatem a s blížící se letní svatební sezónou naše poptávka po tomto drahém kovu prudce stoupá,« řekl Mutlu agentuře Xinhua.

V Kuyumcukentu, istanbulské čtvrti známé jako centrum šperkařského průmyslu v Turecku, se v obchodech se zlatem tvořily dlouhé fronty kvůli obavám, že by se napětí mezi Izraelem a Íránem mohlo přenést do širší oblasti.

Poté, co Írán 13. dubna provedl raketové a dronové útoky na Izrael, řekl Riza Gokay Tugsavrol, majitel klenotnictví Harem Gold, agentuře Xinhua, že pokračující růst cen, který je způsoben rostoucí poptávkou, učinil zlato ještě atraktivnějším.

»V dobách chaosu a geopolitických otřesů, jako je válka, investoři často vnímají zlato jako bezpečné útočiště a spoléhají na něj jako na stabilní aktivum,« řekl.

»Před začátkem konfliktu se jeden gram zlata pohyboval kolem hranice 2500 tureckých lir (76,75 amerických dolarů),« řekl. »Po eskalaci se vyšplhalo na 2 630 lir a dokonce začalo atakovat úroveň 2650 lir.«

Na začátku roku jeden gram zlata v Turecku začínal na ceně přibližně 2000 lir.

S mírným uvolněním napětí se cena jednoho gramu zlata v úterý snížila až k hranici 2450 lir. Odborníci nicméně očekávají v průběhu roku další kola růstu cen zlata, k čemuž přispívají rostoucí náklady na benzín v prostředí globální nejistoty.

Murat Tufan, analytik mediální společnosti Ekoturk, shodně s Tugsavrolem uvedl, že rostoucí ceny a stupňující se poptávka po zlatě podtrhují zvýšená geopolitická rizika v globální zahraniční politice.

»Index strachu začal projevovat svůj vliv, zejména po odvetných opatřeních Íránu vůči Izraeli,« uvedl Tufan.

»Tento nárůst naznačuje, že investoři jsou na finančních trzích stále více znepokojeni obavami, že konflikt mezi Izraelem a Íránem by se mohl potenciálně dále vyhrotit.«

Vzhledem k tomu, že poptávka mezi Turky stále roste, vydal Abdullah Yasir Sahin, šéf turecké státní mincovny, varovné upozornění pro občany a majitele obchodů ohledně padělaného zlata v drobných provozovnách, a to zejména v době, kdy produkce zlata jen těžko uspokojuje poptávku.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy