Uprchlý varšavský soudce byl několik měsíců sledován polskou rozvědkou

Soudce varšavského vojvodského správního soudu Tomasz Szmydt, který uprchl do Běloruska, byl několik měsíců sledován polskými speciálními službami kvůli podezření ze špionáže, uvedl portál Onet s odvoláním na nejmenované zdroje ze speciálních služeb a vlády země.

Podle těchto zdrojů Agentura vnitřní bezpečnosti sledovala Szmydta několik měsíců. Kromě toho polská kontrarozvědka shromažďovala důkazy, aby proti němu mohla vést řízení o špionáži pro cizí stát. Zdroje tvrdí, že Szmydt je již několik let v kontaktu s běloruskými a ruskými zpravodajskými službami.

Uprchlý soudce řekl, že když byl ještě v Polsku, cítil se ohrožen na životě, protože polské úřady nesouhlasily s jeho rozsudky.

Polský premiér Donald Tusk však uvedl, že soudce, který měl přístup k utajovaným dokumentům, má dlouhodobé vztahy s běloruskými zvláštními službami. V pondělí polské bezpečnostní služby zahájily vyšetřování s cílem zjistit, k jakým tajným údajům měl uprchlý soudce přístup. Další vyšetřování jeho špionážních aktivit zahájila prokuratura.

Szmydt 6. května na tiskové konferenci v Minsku uvedl, že v Bělorusku žádá o politický azyl, protože nesouhlasí s politikou polské vlády. Požádal také běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, aby mu zajistil ochranu, protože se z bezpečnostních důvodů nemůže vrátit do Polska.

V rozhovoru pro agenturu TASS Szmydt uvedl, že doufá, že Lukašenkova ochrana zaručí bezpečnost jeho rodiny před hrozbami ze strany polských úřadů.

»V Polsku mám bývalou manželku – dávno jsme se rozvedli – a dvě dcery. Jsem si jistý, že jakmile budu moci využívat ochrany prezidenta Lukašenka, bude se vztahovat i na mou rodinu. Nikdo se jich neodváží dotknout,« řekl.

Na otázku, zda by chtěl, aby za ním do Minsku přijela jeho rodina, poznamenal, že »by to bylo velmi obtížné«.

Szmydt zastával různé funkce v polské justici. Vedl právní oddělení Národní rady soudnictví. Tvrdí, že byl pronásledován a nucen uprchnout ze země kvůli svému nesouhlasu s politikou polských úřadů, které podle jeho slov vedou Polsko k válce pod vlivem Spojených států a Velké Británie.

(cik, TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy