Home Zahraničí USA plánují zařadit Hútíje zpět na seznam zahraničních teroristických organizací

USA plánují zařadit Hútíje zpět na seznam zahraničních teroristických organizací

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Bidenova administrativa plánuje zařadit povstaleckou skupinu Hútíů v Jemenu zpět na seznam zahraničních teroristických organizací, uvedl zdroj pro DailyMail.com.

Tento krok přichází poté, co USA v úterý provedly čtyři nové údery na Jemen zaměřené na protilodní balistické střely používané hútijskými povstalci v Rudém moři.

Skupina tvrdí, že na lodě zaútočila v reakci na izraelské vojenské operace v Gaze po útoku Hamásu na Izrael ze 7. října.

Ministr zahraničí Antony Blinken vyřadil Hútíje ze seznamu zahraničních teroristických organizací i speciálně označených globálních teroristů v únoru 2021, protože administrativa se snažila usnadnit přísun humanitární pomoci do Jemenu.

Označení speciálně označených globálních teroristů, které má být na Hútíje znovu uvaleno, nezahrnuje sankce za poskytování »materiální podpory« a není spojeno se zákazem cestování, který je rovněž uvalen s označením FTO.

Nemusí tedy představovat zásadní překážku pro poskytování pomoci jemenským civilistům. Změna označení není zcela neočekávaná. Prezident Joe Biden minulý týden při výměně názorů s novináři na otázku, zda si myslí, že Hútíové jsou teroristickou skupinou, odpověděl: »Myslím, že ano.«

(jb)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here