V Evropě prudce vzrostl počet respiračních onemocnění

Přední představitel Světové zdravotnické organizace (WHO) v úterý vyzval k ostražitosti vzhledem k rostoucímu počtu případů respiračních onemocnění v Evropě.

Hans Henri P. Kluge, regionální ředitel WHO pro Evropu, na tiskové konferenci v Kodani upozornil na nárůst počtu chřipkových infekcí a s nimi spojenými hospitalizacemi a vyzval zdravotnické orgány, aby se připravily na pravděpodobný nárůst případů v nadcházejících týdnech.

Podle Národního institutu pro veřejné zdraví a životní prostředí (RIVM) se Nizozemsko v současné době potýká s nárůstem respiračních infekcí.

Různé patogeny, včetně viru covid-19, viru chřipky a sezónních koronavirů, jsou nyní mezi obyvatelstvem »běžné«, uvedl RIVM ve své poslední aktualizaci z 10. ledna.

Počet osob, které hlásí příznaky podobné chřipce, se podle něj zvyšuje. V uplynulém týdnu vyhledalo lékařskou pomoc kvůli těmto obtížím 44 osob ze 100 000, což představuje výrazný nárůst oproti předchozímu týdnu, kdy bylo zaznamenáno 27 osob ze 100 000.

Kadeřnice s rouškou na obličeji při práci v řeckých Aténách 10. ledna 2024. FOTO – Xinhua/Marios Lolos

Nejnovější údaje rovněž odhalují nárůst případů chřipkových onemocnění: podle RIVM bylo pozitivních téměř 35 % vzorků od osob, které hlásily příznaky podobné chřipce, zatímco v předchozím týdnu to bylo 13 %.

V Itálii čelí nemocnice intenzivnímu tlaku v důsledku nejhorší chřipkové vlny, kterou země zažila nejméně za posledních 15 let, varovali minulý pátek italští zdravotníci.

Podle Italské federace zdravotnických úřadů a nemocnic (FIASO) se v minulém týdnu zvýšil počet přijatých pacientů na pohotovostech o 20 až 30 procent, a to především kvůli závažným případům chřipky.

Španělská vláda také od 10. ledna znovu zavedla povinné používání roušek v nemocnicích a zdravotnických střediscích, a to v návaznosti na prudký nárůst počtu případů infekce covid-19 a chřipky od začátku nového roku.

Španělsko zaznamenalo prudký nárůst respiračních onemocnění, přičemž počet infekcí se vyšplhal na více než 952 případů na 100 000 obyvatel. Ministryně zdravotnictví Monica Garciová minulý týden varovala, že vrchol výskytu infekcí teprve přijde.

Na snímku pořízeném 21. května 2023 je logo Světové zdravotnické organizace (WHO) a ústředí WHO v pozadí v Ženevě ve Švýcarsku. FOTO – Xinhua/Lian Yi

Na úterní tiskové konferenci v Kodani Kluge uvedl, že je třeba zajistit, aby ohrožené skupiny obyvatelstva měly aktuální očkování proti covid-19 a chřipce. Zdůraznil také rozhodující úspěch vakcín covid-19 od jejich zavedení v prosinci 2020.

»Nová studie vedená WHO Europe zjistila, že díky bezpečným a účinným vakcínám covid-19 bylo v našem regionu zachráněno nejméně 1,4 milionu životů,« uvedl představitel WHO.

Podle studie WHO byly vakcíny účinné zejména pro osoby starší 60 let, které tvořily více než 90 % ze zachráněných životů.

Od zahájení zavádění vakcín v prosinci 2020 došlo v celém evropském regionu WHO ke snížení počtu úmrtí na covid-19 o 57 procent, přičemž jen první posilovací dávky zachránily odhadem 700 000 životů.

Lékárník v řeckých Aténách 9. ledna 2023. FOTO – Xinhua/Marios Lolos

Kluge nicméně vyjádřil obavy z rychlého šíření varianty covid-19 JN.1, která se stala dominantním kmenem. »I přes nedostatek důkazů, které by naznačovaly zvýšenou závažnost, vyžaduje nepředvídatelnost této varianty neustálé sledování,« uvedl Kluge.

»Třináct zemí v našem regionu minulý týden nehlásilo žádné údaje o respiračních virech. Dohled zůstává naší první linií obrany při sledování nepředvídatelných respiračních patogenů, ať už jde o mutace nebo nové viry,« dodal.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy