Home Zahraničí Více než 50 procent Němců je proti dubnovému odstavení jaderných elektráren

Více než 50 procent Němců je proti dubnovému odstavení jaderných elektráren

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Více než polovina obyvatel Německa se týden před vynuceným rozhodnutím postavila proti definitivnímu odstavení posledních tří jaderných elektráren v zemi. Vyplývá to z výsledků průzkumu veřejného mínění, které v neděli zveřejnil sociologický institut INSA na objednávku deníku Bild am Zontag.

Proti odstavení elektráren se vyslovilo 52 % respondentů. Zároveň 37 % dotázaných vyjádřilo opačný názor. Dalších 11 % Němců se k tomuto tématu odmítlo vyjádřit. Průzkumu, který se uskutečnil 6. dubna, se zúčastnilo celkem 1004 osob.

V Německu vyvolalo rozhodnutí o uzavření jaderné elektrárny smíšené reakce. Například předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) Friedrich Merz takový krok opět ostře kritizoval. »V zahraničí sotva někdo chápe, že Německo uprostřed největší energetické krize za poslední desetiletí zavírá tři bezpečné bezemisní elektrárny a vrací se k uhlí a plynu,« řekl zpravodajskému portálu Web.de News. »Problém zůstává: v zemi nemáme dostatek základní elektřiny,« prohlásil. Strana Levice Spolkové republiky Německo naopak uzavření tří zbývajících jaderných elektráren uvítala.

V současné době jsou v Německu v provozu tři jaderné elektrárny: Isar 2, Neckarwestheim 2 a Emsland. Jejich odstavení bylo plánováno k 1. lednu 2023, ale na pozadí energetické krize bylo rozhodnuto o prodloužení jejich provozu do 15. dubna. Po tomto datu již nebude provoz elektráren prodloužen. Rozhodnutí o postupném odstavení jaderných elektráren bylo přijato již v roce 2011 za tehdejší kancléřky Angely Merkelové.

(jb, TASS)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here