Welt: EU schválila návrh bezpečnostních záruk pro Ukrajinu

Evropská unie se dohodla na návrhu bezpečnostních záruk pro Ukrajinu a Brusel o něm v současné době jedná s Kyjevem. Informuje o tom list Welt am Sonntag s odvoláním na dokument, který má k dispozici.

Podle jeho informací se velvyslanci 27 zemí EU nedávno dohodli na jedenáctistránkovém textu, který je označen jako »důvěrný«. Brusel hodlá poskytnout záruky nejpozději na začátku července. Budou platit do doby, než Kyjev vstoupí do EU a NATO.

»Evropská unie a její členské státy rozhodujícím způsobem přispívají k bezprostřední i dlouhodobé bezpečnosti a udržitelnosti Ukrajiny prostřednictvím vojenské a civilní pomoci, humanitární, finanční, obchodní a hospodářské podpory, ubytování vysídlených osob, podpory reforem, rekonstrukce a obnovy, jakož i prostřednictvím restriktivních opatření a diplomatické podpory,« cituje list výňatek z dokumentu.

Uvádí se v něm, že »v případě agrese hodlají Evropská unie a Ukrajina vést konzultace o potřebách Ukrajiny do 24 hodin«. Jak noviny zdůraznily, Brusel tak vyloučil zásah evropských sil do konfliktu na Ukrajině, ale slíbil pokračovat v dodávkách zbraní a výcviku vojenského personálu, poskytnout pomoc při reformě bezpečnostního sektoru a odminování země, jakož i spolupracovat při potírání hybridních hrozeb a kybernetických útoků.

(cik)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy