Zachraňme české potraviny na našem talíři! Heslo zemědělců pro 22. květen

»Zachraňme české potraviny na našem talíři« nebo »Už toho máme dost« budou hesla nadcházejících protestů zemědělců, na kterých se shodli zástupci Zemědělského svazu ČR, jako hlavního organizátora aktivit, Agrární komory ČR a dalších nevládních organizací sdružujících české zemědělce (informovali jsme zde).

Protesty proběhnou 22. května v Praze jízdou zemědělské techniky v dopoledních hodinách, demonstrací před Úřadem vlády v odpoledních hodinách a celodenním happeningem pro veřejnost na pražské letenské pláni. Načasování před volbami do Evropského parlamentu má za cíl poukázat na kritický stav českého zemědělství a evropské a české vlivy, které k neútěšnému stavu přispěly.

»Zemědělství je jedním z hlavních témat nadcházejících voleb do Evropského parlamentu. Námi plánované protesty proto mají být formou vyjádření nesouhlasu s dosavadním vedením agrární politiky českého státu a také ze strany orgánů EU. Dopady vidíme dnes a denně na naších polích, likvidovaných sadech, v živočišné výrobě a mizejících provozech. Vše, na co jsme upozorňovali, se již stalo nebo se právě děje. Proto toho už zemědělci mají dost,« řekl Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu ČR.

Jízdy, demonstrace i happening

Zemědělský svaz ČR byl iniciátorem a je hlavním organizátorem protestních akcí, které se plánují na 22. května. »Scénář aktivit schválilo představenstvo Zemědělského svazu ČR již 17. dubna 2024 a potvrdilo ho i představenstvo Agrární komory ČR společně s dalšími nevládními organizacemi. Počítáme při tom se dvěma akcemi. Jedna je hlavní demonstrační a zahájíme jí protestními jízdami zemědělské techniky během dopoledních hodin. Odpoledne, v době zasedání vlády, proběhne demonstrace přímo před Úřadem vlády ČR,« řekl Pýcha a dodal: »Zároveň chceme problematiku zemědělství, se kterou se potýkáme v naší každodenní realitě přiblížit i lidem. Z toho důvodu jsme se rozhodli pro happening pro veřejnost na pražské Letné, při kterém chceme zajímavým způsobem nabídnout informace, edukaci i zábavu. Mimo jiné bude možné ochutnat české potraviny a výrobky z nich, nebo se zúčastnit vědomostního kvízu či soutěže pro malé i velké návštěvníky.«

Happening na Letné proběhne od 11 do 18 hodin. Na místě bude možné podepsat i petici na podporu českých zemědělců, za kterou stojí Zemědělský svaz ČR a další nevládní organizace zastupující české agrárníky.

Během jízd zemědělské techniky bude využit větší okruh než při předchozích demonstracích, zahrne i jízdu kolem ministerstva zemědělství. »Očekáváme, že do Prahy přijedou stovky kusů zemědělské techniky a tisíce zemědělců. Podpoří nás ale také potravináři, myslivci a další společnosti, které jsou na zemědělství navázaní, jako prodejci techniky, výrobci krmiv a mnozí další,« uvedl Pýcha s tím, že zemědělce mrzí, že budou v Praze komplikovat dopravu. Naopak příjemně strávený čas nabízí chystaný happening na Letné. 

»Kromě vzdělávacích a zábavných aktivit se budeme snažit vysvětlit, proč protestujeme a že je výroba lokálních, českých, kvalitních potravin zájmem nás všech. Aby si naše země zachovala schopnost uživit náš národ a aby měl kdo pečovat o krajinu. Zemědělství je poslední obor, který je ještě stále v českých rukou a chceme, aby to tak zůstalo i nadále,« doplnil Pýcha.

Aktuální informace ohledně protestů budou k dispozici zde.

* * *

Časový rozvrh akcí 22. května 2024:

9 – 13 h – jízda zemědělské techniky

14 – 15.30 h – demonstrace před Úřadem vlády

11 – 18 h  – happening pro veřejnost na Letenské pláni

* * *

Požadavky zemědělských nevládních organizací:

1) Splnění slibu vlády z 8. 6. 2022 na spuštění programu na podporu zaměstnanosti na venkově formou slevy na sociálním pojištění.

2) Splnění slibu vlády z 8. 6. 2022 na navrácení národních dotací na úroveň roku 2022 ve výši 5 miliard korun.

3) Snížení daně z nemovitých věcí na zemědělskou půdu na úroveň roku 2023 nebo nezdaňování evropských dotací, což pomůže snížit náklady v době propadajících se cen.

4) Aktivní řešení přebytku základních zemědělských komodit na evropském trhu, a to omezením dovozů ze třetích zemích, podporou exportu z Evropské unie a větší spotřebou v rámci obnovitelných zdrojů energie.

5) Plné kofinancování, stejně jako v ostatních zemích Evropské unie, záchranného balíčku na rok 2024, který připravuje Evropská komise a jeho vyplacení co nejrychleji všem zemědělcům na hektar obilovin.

(pk)

FOTO – Josef Šenfeld

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

 1. Na seznam tečka cz z 8.5.2024 je článek „Smažte videa rychlokuřat nařídil soud Ochráncům zvířat“
  Podle toho článku mohou SOUKROMÉ osoby donutit soudce aby zakázali zveřejnit prokazatelně pravdivé informace. V tomto případě zástupce řetězce Albert a producent kuřat vé SvRabit Trhoiny , podle mne urážejí ty, kdo jejich kuřata kupují, kuřata mučí a mrzačí čímž porušují zákony zakazující mučení zvířat. Mělo by nás zajímat, že tyto SOUKROMÉ osoby podle mne agresivním a vulgárním způsobem porušují Ústavu ČR a Všeobecnou deklaraci lidských práv .
  Nejde jen o kuřata ale o to, že SOUKROMÉ osoby se cítí oprávněné zakázat informace např. o našich poslancích a tím zrealizovat volební podvody nebo zakázat zveřejnit informace o SMLOUVÁCH s cizími státy.
  Možná by bylo vhodné, kdyby se lidé, než něco koupí, podívali kdo to co chtějí koupit vypěstoval a uvážit utrpení zvířat nebo lidí a v tomto případě kuřat produkovaných Rabitem Trhové Sviny , Také by mohli vnímat, ti kdo mají sebeúctu, urážky obchodníků a některých dodavatelů do obchodních řetězců. Musíme nakupovat v Albertu , musíme nakupovat kuřata z Trhových Svin ?
  –Dostává majitel nebo majitelé pěstírny kuřat v Trhových Svinách DOTACE ?
  –Je vhodné aby ti, kdo většině občanů ČR znemožňují přístup k informacím dostávali ještě DOTACE za mučení a mrzačení zvířat ?
  Na videu z pěstírny kuřat v SvRabit Trhoiny byly záběry kuřat s vykloubenýma nohama – nemohou se dostat k vodě.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy