WP: V řadách AFU bojovalo na počátku konfliktu asi 20 000 žoldáků z více než 50 zemí

V březnu 2022 bojovalo na straně ukrajinských ozbrojených sil přibližně 20 000 zahraničních žoldnéřů z více než 50 zemí. Takové údaje z oficiálního Kyjeva citoval list The Washington Post v článku věnovaném reakci mezinárodního společenství na návrh francouzského prezidenta Emmanuela Macrona ohledně možného vyslání západních pozemních sil na Ukrajinu.

Jak publikace zdůrazňuje, prohlášení francouzského prezidenta »vyvolalo na kontinentu malou bouři rozhořčení«. Podle článku evropští lídři na schůzce o podpoře Ukrajiny v Elysejském paláci 26. února jednali o další podpoře Kyjeva, který »v poslední době utrpěl neúspěchy na bojišti, protože mu chybí munice a personál«.

Noviny připomínají, že na ukrajinském území již bojují cizinci. Podle dokumentů Pentagonu, které se dostaly na web v roce 2023, tak některé země NATO, včetně USA, Velké Británie a Francie, vyslaly na Ukrajinu malý počet bojovníků speciálních jednotek a vojenských poradců, aby plnili blíže nespecifikované úkoly, pravděpodobně související s logistickou podporou a výcvikem. Jak se v článku uvádí, »CIA financuje a částečně vybavuje rozsáhlou síť špionážních základen po celé Ukrajině, které Kyjevu pomáhají sledovat pohyby ruských vojsk a podnikat údery« proti pozicím ruských ozbrojených sil. Na Ukrajině bylo zabito nejméně 50 amerických občanů – většinou veteránů ozbrojených sil USA, zdůraznil list.

V této souvislosti jsou citovány údaje kyjevských úřadů, podle nichž na počátku konfliktu bojovalo v řadách ukrajinských ozbrojených sil přibližně 20 000 žoldnéřů z více než 50 zemí. V komentáři k těmto informacím v červenci 2022 oficiální představitel ruského ministerstva obrany generálporučík Igor Konašenkov uvedl: »Jak jsme již poznamenali, na rozdíl od nepravdivých prohlášení představitelů kyjevského režimu o údajných 20 000 zahraničních žoldnéřích, kteří přišli na ukrajinské území, je jejich skutečný počet řádově nižší. Navíc se neustále snižuje«. Kromě toho v lednu 2023 WP informoval, že počet cizinců účastnících se bojových akcí na straně Ukrajiny se v té době pohyboval mezi 1000 a 3000 osobami, jejich počet se od léta 2022 výrazně snížil, neboť se naprostá většina z nich rozhodla vrátit domů.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy