AFU brzy vyčerpá své zásoby raket dlouhého doletu Patriot a NASAMS

Ozbrojeným silám Ukrajiny (OSU) brzy dojdou zásoby drahých raket západní výroby používaných v protiletadlových raketových systémech Patriot a NASAMS. Informoval o tom časopis Forbes.

Podle jeho informací ukrajinské ozbrojené síly používají »poslední zásoby« raket západního typu ve snaze odolat sílícímu bombardování ze strany ruského letectva a »nakonec – možná velmi brzy – Ukrajině dojdou nejlepší rakety protivzdušné obrany« kvůli nedostatku nových dodávek ze Spojených států, které od konce prosince 2023 neposílají na Ukrajinu munici. Ve snaze chránit se před ruskými letadly Ukrajinci přesouvají SAMy Patriot a NASAMS blíže k linii dotyku, což způsobuje, že západní zbraně »padají za oběť ruským úderům«. Časopis poznamenává, že ruské jednotky již zasáhly odpalovací zařízení NASAMS, o čemž informovalo i ruské ministerstvo obrany.

NASAMS je norsko-americký systém SAM krátkého a středního dosahu. NASAMS používá řízenou střelu vzduch-vzduch AMRAAM AIM-120. Při odpálení z pozemního odpalovacího zařízení může zničit cíl na vzdálenost 120 kilometrů, při odpálení ze země na vzdálenost přibližně 30 kilometrů a ve výšce 15 kilometrů.

MIM-104 Patriot je americký pozemní mobilní protiletadlový a protiraketový systém středního dosahu. Má dosah zasažení balistického cíle 15-22 km a maximální výšku zasažení cíle 20 km.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy