Home Zahraničí CNN: O vyhození Zalužného už je rozhodnuto

CNN: O vyhození Zalužného už je rozhodnuto

Valerij Zalužnyj FOTO - Wikimedia Commons

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl do konce tohoto týdne podepsat dekret o rezignaci vrchního velitele Ozbrojených sil Ukrajiny (AFU) Valerije Zalužného. Informovala o tom televizní stanice CNN s odvoláním na své zdroje.

Podle zdrojů byl vrchní velitel AFU 29. ledna předvolán do kanceláře ukrajinského prezidenta, kde hlava státu oznámila jeho chystané odvolání. Zelenskyj nabídl vrchnímu veliteli AFU jinou funkci, ale ten odmítl.

Podle zdrojů CNN jsou jako možní nástupci Zalužného uváděni šéf Hlavního zpravodajského ředitelství ukrajinského ministerstva obrany Kirill Budanov a velitel pozemních sil AFU Oleksandr Syrskij. Šéf vojenské rozvědky prohlásil, že v podmínkách válečných akcí nebude s novináři v této věci komunikovat, a to s odkazem na skutečnost, že »všechny strany používají všechny dostupné prostředky, včetně informační války«.

Situace kolem Zalužného

V pondělí bývalý poslanec Nejvyšší rady Boryslav Bereza prohlásil, že Zalužnyj byl odvolán z funkce vrchního velitele AFU. Podle něj prezidentská kancelář v této souvislosti obdržela rozhořčené telefonáty od zahraničních partnerů. Poslanec Nejvyšší rady Oleksij Hončarenko (podle Rosfinmonitoringu na seznamu teroristů a extremistů) zase uvedl, že Zalužný byl o své rezignaci informován, ale zatím neexistuje žádný odpovídající dekret. Později mluvčí ukrajinského prezidenta Serhij Nikiforov uvedl, že Zelenskyj Zalužného neodvolal.

V ukrajinských médiích a na sociálních sítích se však stále spekuluje o Zalužného osudu. Ve středu americký deník The Washington Post s odvoláním na vysoce postavené zdroje v Kyjevě uvedl, že Zalužnyj si prozatím ponechá svou funkci, ale že již bylo rozhodnuto o jeho rezignaci. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov uvedl, že nad zprávami o Zalužném se vznáší mnoho otazníků, ale je jasné, že kyjevský režim »si nevede dobře«.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here