Vláda Saharské arabské demokratické republiky (SADR) odsoudila záměr Francie investovat do realizace projektů na území Západní Sahary, které je již po mnoho desetiletí předmětem vojensko-politického konfliktu.
»Saharská vláda důrazně odsuzuje záměr Francie investovat a financovat projekty prostřednictvím Francouzské rozvojové agentury na okupovaných územích Západní Sahary. Takový přístup Paříže je provokativním krokem a eskalací nepřátelského postoje Francie vůči saharskému lidu a jeho spravedlivé věci,« uvedlo v komuniké ministerstvo informací SADR.
»Vláda Saharské republiky důrazně odsuzuje tento přístup, který představuje jasnou podporu nezákonné marocké okupace části saharského národního území a zjevné porušení mezinárodního práva, mezinárodních závazků Francie jako stálého člena Rady bezpečnosti OSN a ideálů, na nichž byla založena Francouzská republika,« zdůraznilo ministerstvo.
»Dlouhodobý a mnohostranný závazek Francie podporovat marockou okupaci a její nedávné oznámení o záměru financovat projekty na okupovaných saharských územích ukazují, že Francie je odhodlána být spiklencem a přímým partnerem ve zločinech páchaných marockými okupanty na saharském lidu od 31. října 1975, včetně hrubého porušování lidských práv, drancování přírodních zdrojů a politiky spálené země,« uvedlo ministerstvo.
»Vláda SADR vyzývá Francii, aby respektovala mezinárodní status Západní Sahary, konstruktivně přispěla k nalezení mírového, spravedlivého a trvalého řešení dekolonizace Západní Sahary a nepodporovala expanzivní politiku Maroka, která vážně ohrožuje bezpečnost a stabilitu všech zemí a národů v regionu,« uvádí se v komuniké.
»V důsledku porušování příměří marockým státem zůstává od 13. listopadu 2020 celé území Saharské republiky včetně pevniny, moře a vzdušného prostoru otevřenou válečnou zónou. Z tohoto důvodu vláda SADR znovu vyzývá všechny země, veřejný i soukromý sektor, aby se zdržely provádění jakýchkoli aktivit na saharském národním území, a varuje před důsledky, které to může mít,« uzavírá dokument.
Začátkem tohoto týdne při návštěvě marocké metropole Casablanky prohlásil Frank Riester, pověřený ministr zahraničního obchodu na ministerstvu zahraničních věcí republiky, že Paříž je připravena investovat společně s Marokem v Západní Sahaře. Poukázal zejména na možnost podílet se na financování výstavby vedení vysokého napětí mezi městem Dakhla (na jihu Západní Sahary) a Casablankou.
Situace v Západní Sahaře je již po mnoho desetiletí předmětem dlouhotrvajícího mezinárodního sporu. Fronta Polisario (Frente Popular para la Liberación de Saguía el-Hamra y Río de Oro), založená v polovině 70. let 20. století, která po odchodu španělských kolonizátorů vyhlásila SADR a zahájila ozbrojený boj s podporou Alžírska, usilovala o nezávislost Západní Sahary.
Boje v konfliktní zóně pokračovaly až do roku 1991 a byly zastaveny poté, co do ní OSN vyslala mírovou misi. I přes četné mírové iniciativy mezinárodního společenství se spor nepodařilo vyřešit kvůli diametrálně odlišným postojům stran.
Maroko považuje Západní Saharu za nedílnou součást království a povoluje jí autonomii pouze v rámci království. Od června 2007 uspořádaly Maroko a Frente Polisario čtyři kola jednání, ale všechna byla bezvýsledná.
(cik, TASS)