Zneužití celních tarifů jen vyvolá více bolesti pro Spojené státy

»Neexistuje žádný důvod pro zvýšení cel«, »symbolický význam převažuje nad skutečným dopadem«… Poté, co americká vláda 14. května oznámila nová cla na čínské zboží, mezinárodní veřejné mínění vyjádřilo pochybnosti a kritiku. Mnoho médií se domnívá, že Spojené státy pokračují v politizaci ekonomických a obchodních otázek, podkopávají normální ekonomické a obchodní výměny mezi Čínou a Spojenými státy, nepřispívají k rozvoji souvisejících průmyslových odvětví, a nakonec to vždy způsobí více bolesti Spojeným státům.

V březnu 2018 tehdejší Trumpova administrativa vyvolala obchodní válku s Čínou na základě takzvané »Zvláštní zprávy 301« a postupně uvalila vysoká cla na čínské zboží vyvážené do Spojených států v hodnotě přibližně 360 miliard amerických dolarů. V květnu 2022 před vypršením čtyřletého zvýšení cel pro Čínu Bidenova administrativa oznámila zahájení příslušných přezkumných řízení. 14. května místního času Spojené státy zveřejnily výsledky přezkumu a oznámily další zvýšení cel na Čínu. Mezi dotčené produkty patří čínské »tři nové produkty«, které představují elektrická vozidla, lithiové baterie a fotovoltaické produkty, a další produkty jako například klíčové minerály, polovodiče, ocel a hliník, přístavní jeřáby a osobní ochranné prostředky.

Je šokující, že nový dovozní tarif na čínská elektrická vozidla vzrostl z 27,5 % na 102,5 %, na fotovoltaické produkty vzrostl z 25 % na 50 % a na lithiové baterie se zvýšil ze 7,5 % na 25 %. Není těžké vidět, že americká vláda se tentokrát zaměřuje na čínská odvětví související s novou energetikou. Není divu, že mnoho amerických vysokých úředníků v poslední době intenzivně propaguje takzvanou »nadměrnou výrobnou kapacitu« čínské nové energetiky, což je jen záminka pro zavedení dodatečných cel.

USA opět využívají tarifní nástroj, ale bude to mít nějaký efekt? Kvůli četným omezením se čínská elektrická vozidla, lithiové baterie a čipy dříve nedostaly ve velkém měřítku na americký trh. Údaje ukazují, že v současné době elektrická vozidla, zdravotnické potřeby a polovodičové produkty představují pouze 5,9 % celkového čínského vývozu do Spojených států, což je méně než 1 % celkového čínského vývozu. V roce 2023 byl počet elektrických vozidel vyvezených z Číny do Spojených států jen málo přes 10 tisíc, což tvořilo méně než 1 % celkového vývozu. V prvním čtvrtletí letošního roku Čína vyvezla do Spojených států méně než 2000 elektrických vozidel.

Na základě toho japonský deník Nihon Keizai Shimbun poukazuje na to, že příslušná čínská průmyslová odvětví se nespoléhají na americký trh a pro USA je obtížné zavést další cla, která by měla podstatný dopad na čínské společnosti. Agentura Bloomberg také v analýze uvedla, že zaměření americké vlády na čínské odvětví zelené energetiky působí agresivně, ale ve skutečnosti má pouze symbolický význam a »pravděpodobně neoslabí hospodářský růst Číny«.

Proč to v tomto případě americká vláda dělá? Analytici poukázali na to, že na jedné straně, protože Spojené státy nemohou konkurovat Číně v oblastech, jako je nová energetika, musí američtí politici používat opatření na ochranu obchodu k potlačení rozvoje výhodných čínských průmyslových odvětví a usilovat o příznivější konkurenční prostředí pro domácí podniky, aby udrželi vysokou pozici Spojených států v globálním průmyslovém řetězci.

Na druhé straně jde spíše o »politickou show«. Rok 2024 je v USA volebním rokem, ale americká ekonomika čelí mnoha potížím, jako je například vysoká inflace, vysoký fiskální deficit a další, a přesun pozornosti na »vnější hrozby« se stal obvyklou taktikou současné americké vlády. Jak poukázalo mnoho analytiků, zahájení »celní války« proti Číně v současnosti Bidenovou administrativou slouží především domácí politice. Účelem je ukázat tvrdost vůči Číně v ekonomických otázkách pro získání hlasů více voličů ve státech, kde mají obě politické strany zhruba stejný počet voličů.

Fakta prokázala, že čínské odvětví nových energií je skutečnou schopností vyvinutou v otevřené konkurenci. Nejenže obohacuje globální nabídku a zmírňuje globální inflační tlak, ale také významně přispívá ke globální reakci na změnu klimatu a k zelené transformaci. Spojené státy používají všechny prostředky k potlačení Číny, ale nemohou zastavit její rozvoj a revitalizaci, naopak tím odhalily, že čelí chaosu a ztratily zdravý rozum, a potvrdily tím svůj status »porušovatele mezinárodních pravidel«. Zneužití celních tarifů jen vyvolá více bolesti pro Spojené státy.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy