Během jarních prázdnin je nyní největší zájem o Liberecký kraj

V České republice tento týden začaly jarní prázdniny. Postupně se uskuteční ve všech regionech, tak aby se ve školním volnu během šesti týdnů vystřídala celá země. Se žáky a studenty tráví čas zpravidla také rodiče, berou si dovolenou. Tomu odpovídá i vytíženost ubytovacích zařízení. Se začátkem aktuálních prázdnin byly víkendové rezervace větší než 41,5 %, největší obsazenost, a to přes 71 % hlásil Liberecký kraj.

Data o obsazenosti ubytovacích zařízení a predikce vycházejí z modelu společnosti DataRhymes. Ta čerpá informace z Bookingu a připravuje analýzy pro Institut turismu agentury CzechTourism. Z nich mimo jiné vyplývá, že loni na začátku jarních prázdnin si lidé ubytování v Česku rezervovali ze 43,86 %, obsazenost tedy byla o cca 2 p. b. vyšší.

»Ceny za ubytování kopírují zájem turistů o jednotlivé tuzemské regiony. V Libereckém kraji s největší obsazeností (71,19 %) k letošnímu 6. únoru stál dvoulůžkový pokoj průměrně 2678 Kč. Následoval kraj Královéhradecký s obsazeností 61,52 % a s průměrnou cenou za ubytování 2619 Kč a kraj Plzeňský. Tam rezervace na začátku jarních prázdnin dosáhly 43,09 % a dvoulůžkový pokoj vycházel v průměru na 2022 Kč. Fakt, že regiony mají jarní prázdniny různě, konají se postupně od 6. února do 19. března, tedy během šesti týdnů, umožňuje rovnoměrné rozdělení poptávky po dovolené. Vede to k udržitelnému cestovnímu ruchu v horských destinacích a zároveň to přispívá k nastavení rozumné cenové hladiny ubytování. Tradičně největší zájem o české hory souvisí s termíny jarních prázdnin velkých měst jako jsou Praha, Brno, Ostrava a Plzeň,« říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget.

Průměrná cena za ubytování se během aktuálního školního volna příliš nemění. Kulminuje v týdnu od 27. února na celkových 2387 Kč za dvoulůžkový pokoj. S tím, že na začátku prázdnin, tedy 6. února, se jednalo o 2317 Kč, na konci, tedy v týdnu od 13. března, o 2374 Kč. Obsazenost má s koncem jarních prázdnin klesající tendenci. S prodloužením zimní turistické sezóny v ČR mají pomoci kampaně CzechTourismu. »Kromě zahraniční on-line kampaně zaměřené na lyže včetně zimních měst a Valentýna, která aktuálně běží v Belgii, Nizozemsku, Dánsku, Francii, Německu, Polsku, Rakousku, Španělsku a Švédsku, jsme připravili i kampaň pro domácí trh. Má za cíl podpořit návštěvnost horských středisek v ČR. Dozvíte se v ní, co jsou a kde najdete Březnové hory. A proč se tam vyplatí trávit aktivní jarní dovolenouříká ředitel odboru marketingu a zahraničních zastoupení České centrály cestovního ruchu – CzechTourism František Reismüller.

Podle Asociace horských středisek jsou na českých horách v současné době velmi dobré podmínky. Až na malé výjimky tak mají otevřeno všechna střediska, většina z nich má v provozu 80 až 100 procent sjezdových tratí. Sněhu je na horách 40 až 80 centimetrů, v posledních dnech napadly další desítky. Teploty se momentálně pohybují okolo -5 °C a je slunečno. Lyžaři mohou využít víc než 415 lanovek a vleků a přibližně 375 kilometrů sjezdových tratí. »Nejen průběžně aktualizované sněhové zpravodajství najdete na našem portálu Kudy z nudy, a to zde. Dozvíte se tam také tipy, kam vyrazit na běžky či kde se dá bruslit a sáňkovat. Inspirovat na cestu za zimními radovánkami vás může i přehled horských středisek včetně nejlepších tuzemských sjezdovek. A s podrobnou predikcí obsazenosti tuzemských ubytovacích zařízení se můžete seznámit na našem analytickém portálu Tourdata říká ředitelka odboru produkt managementu, výzkumu a B2B spolupráce České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Veronika Janečková.

(zmk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy