Čeští zemědělci připravují další protest, bude nejspíš v druhé polovině května

Čeští zemědělci se podle Agrární komory ČR (AK ČR) připravují na další protestní akce. Uskutečnit by se měly nejspíš v druhé polovině května, řekla dnes ČTK mluvčí AK ČR Barbora Pánková. Situaci zemědělců označila za kritickou a nadále neudržitelnou. V Česku se protesty zemědělců naposledy uskutečnily 20. března, kdy na silnice vyjelo více než 1600 kusů zemědělské techniky.

»Stále platí, že očekáváme písemnou odpověď ministra zemědělství Marka Výborného na naše priority. Poté situaci vyhodnotí vedení Agrární komory ČR, Zemědělského svazu ČR, Iniciativy zemědělských a potravinářských podniků, Společnosti mladých agrárníků ČR, Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů a Asociace soukromého zemědělství Olomouckého kraje,« řekla ČTK Pánková.

Zemědělci požadují podpořit zaměstnanost na venkově slevami na sociálním pojištění, vrátit daň z nemovitosti na úroveň před konsolidačním balíčkem či zrušit danění evropské provozní dotace z prvního pilíře společné zemědělské politiky Evropské unie a omezit dovoz ze zemí mimo EU. Dalším požadavkem zemědělců je nekrátit národní podpory, a pokud Evropská komise umožní navýšit mimořádnou pomoc zemědělcům z evropských nebo národních zdrojů, aby tak Česká republika učinila v maximální možné míře.

Ministr Marek Výborný (KDU-ČSL) už dříve uvedl, že vláda letos přidá 550 milionů korun na životní pohodu zvířat či příští rok podpoří dvěma miliardami korun zaměstnanost na venkově slevami na sociálním pojištění. V čem se ale se zemědělci neshodne, je podle něj vrácení daně z nemovitosti na úroveň před konsolidačním balíčkem.

Europoslanci tento týden schválili prodloužení volného obchodu s Ukrajinou, ovšem s kroky k vyšší ochraně zemědělců v Evropské unii. Dovoz ukrajinských zemědělských produktů do EU bude pokračovat bez cel a kvót, budou ale platit omezení. Právě ta mají podpořit unijní farmáře, kteří již několik měsíců protestují v mnoha zemích sedmadvacítky. Nově bude například platit, že pokud dovoz některých produktů z Ukrajiny překročí určité objemy, EU na ně znovu zavede cla.

(čtk)

FOTO – Josef Šenfeld

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Výborný by mohl velkostatkářům , včetně etnickým feudálům, zrušit nehorázné dotace. Dotace jsou bezpracný zisk velkostatkářů z peněz získaných většinou vydíráním těch kdo vyrábějí nebo zajišťují výrobu -z daní a někdy i z peněz získaných, podle mne loupeží. Velkostatkáři sami na polích nepracují-na to využívají robotníky a robotnice.
    Velkostatkáři vyváželi a pravděpodobně vyvážejí např. dotované mléko do Německa
    .Řeči, že AGROBARONI-velkostatkáří někdy i etničtí feudálové – ráno vstávají a DŘOU je neuvěřitelně drzá lež. Ráno vstávají a dřou na agrobarony najatí ROBOTNÍCI. Agrobaroni mají, hned ráno a to bez práce , DOTACE 4000 Kž z každého hektaru kterého se , ve spolupráci s úředníky z Katastrálních úřadů, zmocnili .
    Jsou li dost drzí a agresivní, mohou mít dotace i kolem 8000 Kč z hektaru. Peníze-dotace jsou získávané také z DANÍ – tedy i z vydírání, příp loupeže od těch, kdo pracují.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy