ČSSD: Vláda odstavením uhelných elektráren pošle Ústecký kraj do chudoby

Pětikoaliční vláda Petra Fialy (ODS) odstavením uhelných elektráren pošle celý Ústecký kraj do nesmírné chudoby. Uvedla to v tiskové zprávě zaslané redakci iportaL24.cz ČSSD – Česká suverenita sociální demokracie.

»V posledních měsících se ve veřejném prostoru vášnivě diskutuje nad cenami energií pro domácnosti a firmy. V politice je toto téma neustále skloňováno, která vláda to zapříčinila. Ministr Síkela neustále zdůrazňuje ve své namyšlenosti, že začal zachraňovat energetiku. Přitom neustále mluví o rozvoji obnovitelných zdrojů energií, které by v budoucnu měly nahradit ‚špinavé‘ uhelné zdroje nejen ve výrobě elektrické energie, ale i tepla. Přitom si neuvědomuje, že energetika je součástí života všech občanů bez ohledu na politický souboj v Poslanecké sněmovně i mimo ni,« uvedl v tiskové zprávě Vladimír Vlk, předseda odborné energetické komise ČSSD.

Právě současný ministr Jozef Síkela (za STAN) a vláda nejsou schopni hledat řešení napříč politickým spektrem. »Obhajují svoje politické proklamace a nejsou schopni veřejné diskuse v Poslanecké sněmovně, což se již potvrdilo při parlamentním jednání 16. listopadu 2023. Minulý týden majitel skupiny Sev.en Pavel Tykač veřejně oznámil, že uvažuje o odstavení dvou uhelných elektráren v Počeradech a Chvaleticích o celkovém instalovaném výkonu 1800 MW. Reakce ministra průmyslu a obchodu byla opět nepochopitelná, když začal tvrdit, že se defacto nic neděje. Je tomu skutečně tak? Jaksi pozapomněl sdělit, že uhelná energetika se v roce 2023 z 38,5 % podílela na celkové výrobě elektrické energie České republiky. Navíc elektrárna Chvaletice zajišťuje kromě výroby elektrické energie i dodávky tepla do města Chvaletice a do dvou průmyslových areálů v lokalitě mezi městem Chvaletice a provozem elektrárny. Celková roční dodávka tepla je cca 130 TJ při tepelném výkonu 4x 15 MW,« řekl Vlk s tím, že při odstavení elektrárny bude CZT do města Chvaletice a obce Trnávka bez tepla.

Čtěte také: Šest bodů. ČSSD vydala memorandum, v němž se zastává českých zemědělců

»Již deset let komise pro průmysl a obchod ČSSD upozorňuje na problém náhrady uhelných zdrojů alternativními zdroji. Energetičtí odborníci spolupracující s energetickou subkomisí Sociální demokracie analyzovali dopady odstavením uhelných zdrojů a dospěli k názoru, že provoz uhelných elektráren by měl být do roku 2043. Podstatnou část energetického mixu po roce 2045 musí tvořit jaderné zdroje s cca 50 % podílem, paroplynové a plynové zdroje v kombinované výrobě s teplem cca 25 %, obnovitelné zdroje 20 % a další alternativní zdroje v teplárnách zbylých 5 %. Sociální demokraté by měli mít zájem nejen na vyřešení problému s cenami energií, ale zaujmout stanovisko k udržitelné energetice. Tento návrh nebyl, bohužel, akceptován politickým vedením strany jak za předsedů Jana Hamáčka, tak i Michala Šmardy, kteří s ekologickými organizacemi v dokumentu ‚Vize ČSSD pro Česko 2030‘ prosazují odstavení uhelných zdrojů do roku 2030,« uvádí se dále v tiskové zprávě.

ČSSD – Česká suverenita sociální demokracie uvedlaa, že bere vážně záměr skupiny Sev.en Energy k odstavení dvou uhelných elektráren v roce 2025 a uvědomuje si negativní dopady nejen v dodávkách elektřiny, ale nárůstem nezaměstnanosti převážně na severu Čech. »Prohlášení ministra průmyslu a obchodu, že elektřinu dovezeme ze zahraničí, jsou stejně úsměvná jako tvrzení, že z Ruska do Čech neproudí zemní plyn. Nové vedení ČSSD v čele s Jiřím Paroubkem  apeluje na vládu, aby se již nyní začala vážně zabývat energetickou situací při výpadku výroby elektrické energie a možných důsledků při dalším odstavením uhelných elektráren, jak již delší dobu upozorňuje také největší výrobce ČEZ,« připojil Vlk.

Čtěte také: Paroubek zvolen předsedou ČSSD. Mezi delegáty dorazil i exprezident Zeman

Odstavením uhelných elektráren v Ústeckém kraji dojde podle něj ke snížení výkonu o 3210 MW a ztráty ve výrobě ve výši cca 20 TWh/rok s možnými dopady na zvýšení nezaměstnanosti v okresech Louny, Chomutov a Most. »Náhrada alternativními zdroji v Ústeckém kraji nenahradí výpadek 20 TWh/rok elektrické energie. Přitom výstavba nových alternativních zdrojů v Ústeckém kraji nahradí pouze regionální spotřebu do maximální výše 10 TWh/rok. Potenciál pro OZE je v ÚK z hlediska klimatických podmínek maximálně 6 TWh/rok. Zbylou roční spotřebu ve výši 4 TWh se bude muset nahradit dalšími stabilními plynovými zdroji. Navíc dojde k výpadku dodávek tepla v systému CZT měst Kadaně, Klášterce nad Ohří, Chomutova, Loun, Bíliny a částečně Teplic. Z hlediska výroby tepelné energie je v současné době potřeba hledat přijatelné alternativy, které zabezpečí dodávku obyvatelům,« dodává Vlk.

Česká suverenita sociální demokracie se v nově vytvořené energetické komisi zabývá problematikou odstavením uhelných zdrojů a dospěla k závěru, že je nutné podporovat udržitelnou energetiku s postupnou náhradou hnědouhelných elektráren alternativními zdroji do roku 2045, kdy skončí technická životnost zrekonstruovaných uhelných bloků.

(pk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy