Home Domácí Dřevo mizí z lesů. Kvůli krádežím lesníci vkládají do klád GPS čipy

Dřevo mizí z lesů. Kvůli krádežím lesníci vkládají do klád GPS čipy

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) letos eviduje růst krádeží dřeva. Za první pololetí počet krádeží evidovaný podnikem vzrostl o 45 procent na 58 případů, ke konci září počet krádeží narostl na 84. K zamezení krádeží podnik začal letos v létě používat sledovací GPS čipy, které lesníci instalují do klád na skládkách v lesích. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi.

»Nejvíce případů krádeží evidujeme v severních Čechách, kde doznívá kůrovcová kalamita a dříví na skládkách je stále velké množství. Roli hraje i růst cen dřeva v poslední době,« řekla mluvčí LČR Eva Jouklová. Objem ukradeného dřeva za prvních devět měsíců roku podnik vyčíslil na 2400 metrů krychlových se škodou 1,7 milionu korun.

Nástrahy proti zlodějům

Proti zlodějům se lesníci brání závorami na cestách v lesích, používáním fotopastí nebo používáním mobilní aplikace, do níž revírník Lesů ČR zanese každou fůru dřeva, která na kamionu opouští skládku. Policie má do aplikace Lesů ČR přístup a data z ní může použít při silniční kontrole kamionu naloženého dřevem.

Letošní novinkou je používání GPS čipů. Lesníci čip vloží do otvoru vyvrtaného v kládě, který pak zamaskují. Následně mohou v mobilní aplikaci pohyb klády na mapě sledovat. »Zatím jsme instalovali stovky čipů a nová metoda již má výsledky. Na odhalování zlodějů spolupracujeme s policií,« řekla mluvčí.

Dřevo lze pořídit i bez krádeže

Lidé si však mohou dřevo z lesa odnést i bez toho, že by jim hrozil postih. »Každý si může sebrat na zemi ležící klest. Průměr větve ale nesmí překročit sedm centimetrů,« řekla mluvčí. Zájemci si mohou dřevo na palivo od Lesů ČR také koupit, a to buď ze skládky nebo formou samovýroby. Zájem o dřevo je veliký a podnik na něj mnohde musí dělat pořadníky. Každý zájemce si u státních lesů může koupit až 35 metrů krychlových dřeva. Ceny dřeva na topení podnik od dubna neměnil.

(jb, čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here