»Lepší než naše vláda!« Do srdce Českého ráje zavítal král

Již po třiatřicáté se městečko Sobotka v Českém ráji proměnilo na obří mraveniště plné hudby, divadel, jídla, pití a hlavně řemesel. Vrcholem byl dnešní příjezd českého a uherského krále Vladislava II. Jagellonského, který symbolicky roku 1498 na přímluvu Jana ze Šelmberka, nejvyššího kancléře království a kosteckého pána, povýšil Sobotku na město. Od zisku městských privilegií pro malebné město v srdci Českého ráje tak letos uplynulo 525 let. A právě v duchu polokulatých oslav se letošní Sobotecký jarmark nese.

Sobotka je malebné město s atraktivní dominantou v podobě zámku Humprecht, navíc dva kilometry odsud najdete další velký turistický cíl – hrad Kost a přilehlé romantické údolí zvané Plakánek. Město nabízí celou řadu atrakcí i pro rodiny s dětmi, včetně rozsáhlého koupaliště, ovšem navzdory velkým vedrům nebyly včera a dnes vodní radovánky číslem 1. Tím se stal tradiční Sobotecký jarmark se záplavou hudby, stovkami stánků s řemeslným i tradičnějším zbožím, poctivým jídlem a pitím, pohádkami pro děti i dospělé, atrakcemi či živou veselicí.

Příjezd královské družiny byl vítán velkým potleskem. »Stavil jsem se tu na cestě z Budína do Prahy,« řekl na pódiu král z rodu Jagellonců a slavnostně povolil občanům osady disponovat se svým majetkem, stavět hradby či se stěhovat z místa na místo. Teprve na žádost starosty Lubora Jenčka dal novému městu i právo várečné, které se v dnešních tropických teplotách skutečně hodilo. Pivo v Sobotce dnes skutečně teklo proudem, a to v několika variantách. Od klasických plzeňských či pražských značek, až po místní Rohozec. A potlesk pro krále zněl i navzdory tomu, že dorazil do Sobotky od Jičína s takřka půlhodinovým zpožděním oproti plánu. »Lepší než celá naše vláda,« zakřičel v ten moment jeden z diváků a dočkal se nejen úsměvů, ale i souhlasných komentářů.

Historie Soboteckého jarmarku, který je vždy vrcholem léta v malebném městečku Sobotka v Českém ráji, sahá až do roku 1988. Koná se každoročně koncem srpna. Duchovním otcem je MUDr. Ivan Kafka, který společně s Klubem přátel města Sobotky uspořádal 20 úspěšných ročníků. V roce 2009 převzalo pořadatelskou roli občanské sdružení Jarmark, o.s., které založili Soboťáci Dana Vejnárková, Jiří Suchánek a Jan Janatka. Cílem této kulturní události je představit široké veřejnosti tradiční řemesla a zároveň akci doplnit hudebním, tanečním a jinak vizuálně zajímavým programem. V něm se letos zaskvěli mj. Jakub Smolík, Turbo, Jiří Schmitzer, Kašpárek v rohlíku a mnozí další.

Smolík věnoval své vystoupení, jež následovalo hned po odjezdu královské družiny směrem ku Praze, zesnulému klávesistovi, zpěváku a textařovi Vašo Patejdlovi. »On už není mezi námi, přitom si tu být zasloužil. Znám spoustu lumpů, kteří mezi námi jsou, a přitom by si to naopak nezasloužili,« řekl na pódiu Smolík.

(pk)

FOTO – iportaL24.cz/Marcela Špičková

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy