Neonacista Filip Turek? Lídra Přísahy a Motoristů podpořili židé i Romové

»V reakci na hysterické výzvy zelených a progresivistických stran požadujících stažení Filipa Turka z voleb do Evropského parlamentu sdělujeme, že Filip Turek samozřejmě nadále zůstává jedničkou koaliční kandidátky Přísaha a Motoristé.« Uvedlo to hnutí Přísaha v tiskové zprávě zaslané redakci iportaL24.cz krátce po dnešním finále volební kampaně na pražském Výstavišti (informovali jsme zde).

Přísaha se vymezila vůči »dehonestační kampani, která se snaží Turka vykreslit jako neonacistu« a poděkovala za podporu z židovské obce a od zástupců romských asociací.

»Včera a dnes jsem na sociálních sítích zaznamenal propagandu, že Filip Turek je neonacista. Jak víte, tak touto problematikou se velice aktivně zabývám a celá tato snaha udělat z Filipa Turka neonacistu mě opravdu štve, a to speciálně v téhle době, která je pro nás kvůli tomu, co se ve světě děje, opravdu vyhrocená. Chtěl bych říct jedinou věc: Filipa Turka sice neznám celý život, ale znám ho delší dobu a rozhodně není neonacista. Maximálně tak debil!:-),« uvedl za židovskou obec Aaron Günsberger.


Podporu Turkovi vyjádřili také představitelé Asociace romských podnikatelů, konkrétně Jiří Dunka se svým bratrem: »S bráchou sledujeme, jak z tebe chtějí udělat rasistu a nácka. Je to velmi úsměvné, řekl bych, že až trapné, protože jsi dlouhou dobu ambasadorem naší Západočeské asociace romských podnikatelů a také náš blízký kamarád. Několikrát jsi u nás doma jedl cikánské jídlo od naší mámy a často spolu posloucháme romskou hudbu, takže pro nás určitě rasista nejsi, máš naši plnou podporu. Myslím si, že hodně cikánů tě bude podporovat. Držíme ti palce, kamaráde, nevzdávej to, máš na to.«

Policie aktuálně zkoumá snímek, na kterém je Turek zachycen se zdviženou pravicí. Na internetu kolují i další archivní fotografie a posty ze sociálních sítí, na nichž Turek používá nacistickou symboliku a jméno vůdce nacistického Německa Adolfa Hitlera. Delší dobu je znám snímek, kde má lídr společné kandidátky Přísahy a Motoristů na stole svícen se svastikou. V diskusi na CNN Prima News, kde se do sebe Turek ostře pustil s lídryní hnutí STAN Danuší Nerusdovou, konstatoval, že je sběratelem starožitnosti a vlasní například i dýku SS.

Koalice nicméně za svým lídrem stojí a považuje to za nenávistnou antikampaň. »Společně s Nikolou Bartůšek jsou suverénně nejlepšími kandidáty letošních voleb a všechny ostatní převyšují jak svojí erudicí, tak potřebnými zkušenostmi,« napsala v dnešní odpolední tiskové zprávě Přísaha. »Tyto volby nejsou Antibabiš, ale Antiturek,« řekl dokonce bývalý automobilový závodník.

Závěrečných debat před zítřejším »výkopem« eurovoleb se však účastnit nebude. Přísaha to uvedla již dopoledne v první tiskové zprávě dnešního dne: »Vzhledem k velmi vyhrocené situaci před volbami a také s ohledem na informaci, kterou jsme se dozvěděli včera večer, že moderátorka CNN Prima News Pavlína Wolfová čelí po pondělním duelu s Danuší Nerudovou osobním útokům, se Filip Turek, i přesto, že eskalace situace a osobní útoky nezačaly ze strany jeho týmu, rozhodl přispět ke zklidnění atmosféry den před volbami následujícím rozhodnutím: ‚Po důkladném zvážení jsem se rozhodl zrušit svou účast ve všech debatách před volbami, a tím učinit první krok ke zklidnění napjaté situace. Jsem si vědom toho, že by druhá strana moji neúčast mohla znovu využít v negativní štvavé kampani, čímž by znovu jen eskalovali již napjatou situaci. Chci proto apelovat na všechny volební týmy, aby se spolu s námi podílely na zklidnění situace‘.«

(pk)

Související články

4 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy