Home Domácí Pietní akt v Lánech připomněl 173. výročí Masarykova narození

Pietní akt v Lánech připomněl 173. výročí Masarykova narození

REPRO FOTO - ČT

Památku prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka uctil dnes odpoledne pietní akt před muzeem v Lánech na Kladensku. Účastníci si připomněli 173 let od narození prvního prezidenta a za zpěvu jeho oblíbené písně Ach synku, synku položili květiny a věnce k Masarykově jezdecké soše. Pietního aktu se zúčastnily zhruba dvě stovky lidí včetně politiků, zástupců obce a spolků.

»Vždycky když jsem v Lánech, tak mně přijde, že jsem opravdu hrozně blízko odkazu Tomáše Garrigua Masaryka. Jako kdybych se dotýkala demokracie, hodnot, které vyznával, člověčenství, které představoval, a vnímala sílu jeho osobnosti,« uvedla hejtmanka Petra Pecková.

Návštěvníci muzea si dnes mohli prohlédnout oživlou expozici – setkali se s dobovými četníky, sokoly či Masarykovým dvojníkem. Největším lákadlem byla ochutnávka Masarykových oblíbených jídel. Podle vedoucí lánské pobočky Muzea T. G. Masaryka Barbory Bednářové Šafránkové bylo na akci připraveno kolem 700 porcí. Největší zájem byl o švestkové knedlíky sypané mákem, v nabídce byla i bramborová polévka, brynzové halušky nebo strapačky s uzeným masem a zelím.

»Abychom to upřesnili, švestkové knedlíky byly jednoznačně nejoblíbenějším Masarykovým jídlem, bramboračka byla jeho velmi oblíbená polévka a halušky spíš patří k jeho dceři Alici Masarykové,« řekla Bednářová Šafránková. Do muzea si dnes podle ní našly cestu stovky lidí a zájem o akci byl určitě větší než v minulých letech. Na ochutnávku jídel a pietní akt odpoledne navázalo ještě otevření výstavy Masarykovi v Americe.

Výročí Masarykova narození připadá na úterý, kdy se v Lánech uskuteční oficiální pietní akt u Masarykova hrobu. Masaryk se narodil 7. března 1850 v Hodoníně a zemřel na lánském zámku 14. září 1937. 

(mac, čtk)

1 KOMENTÁŘ

  1. No, nevím ale babi z Prahy řikala, že souhlasil se střílením do …..
    A tyky neměla ráda „černoprdelníky“…
    Babi si moc vážím-ta se namakala v Horoměřićích na polnostech…
    A vychovala 4 děti!

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here