Policisté z NCOZ zasahovali v centrále ŘSD, zásah souvisí s veřejnými zakázkami

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dnes zasahují v centrále Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na pražském Kačerově a na dalších místech v Česku. Podle Vrchního státního zastupitelství (VSZ) zásah souvisí s podezřením na zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a na pletichy při zadávání zakázek. V tiskové zprávě to uvedl žalobce Tomáš Minx. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová řekla, že policie zadržela sedm lidí. Podle serveru Lidovky.cz bylo v případu obviněno přes 30 fyzických a právnických osob. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) uvedl, že se zásah netýká aktuální činnosti ŘSD, ani nikoho ze současného vrcholového managementu.

»Státní zástupce VSZ v Praze vykonává dozor v trestní věci vedené NCOZ pro podezření z trestné činnosti organizované zločinecké skupiny působící v procesu zadávání veřejných zakázek ŘSD, zaměřené na páchání trestných činů zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a pletichy při zadání veřejné zakázky a veřejné soutěži,« uvedl Minx.

Podle pražské vrchní žalobkyně Bradáčové jde v případu o organizovanou trestnou činnost a obvinění jsou stíháni pro účast na organizované zločinecké skupině. »Jedná se o vícero veřejných zakázek s tím, že se jednalo o systémovou záležitost,« řekla České televizi. Policie podle Bradáčové zadržela sedm lidí. Otázku, zda bude na zadržené podán návrh na vzetí do vazby, označila za předčasnou.

Lidovky.cz s odkazem na svůj zdroj uvedly, že organizovaná skupina sestávala z dnes už bývalých zaměstnanců ŘSD a skupiny dodavatelů, kteří si mezi sebou domlouvali přidělování zakázek. Podle webu jde o zakázky na údržbu silnic za 300 milionů korun. V případu nebyl obviněn nikdo ze současného vrcholného vedení ŘSD, uvedl server.

Na zásah v centrále ŘSD upozornil Deník N, serveru to potvrdil ministr dopravy Kupka. Na tiskové konferenci ve Sněmovně ministr uvedl, že policie nekontaktovala nikoho z vedení resortu, zásah se netýká aktuální činnosti ŘSD ani nikoho ze současného vrcholového managementu. »ŘSD poskytuje maximální součinnost,« řekl Kupka novinářům.

Generální ředitel ŘSD Radek Mátl serveru iROZHLAS.cz řekl, že policie zasahuje kromě Prahy i na dalších střediscích správy a údržby dálnic napříč republikou. Detektivové podle něj zajišťují doklady k historickým zakázkám ŘSD. Zásah se netýká nikoho z úzkého vedení ředitelství, uvedl Mátl. »Činnost probíhá v průběhu celého dnešního dne v úzké spolupráci. Poskytujeme detektivům veškerou součinnost tak, aby měla všechny potřebné podklady k dispozici,« řekl serveru ředitel. Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej sdělil, že útvar dnes zasahuje, bližší informace však nesdělil. »Mohu uvést, že náš útvar dnešního dne provádí úkony trestního řízení. Podávání informací má vyhrazeno Vrchní státní zastupitelství v Praze, bližší podrobnosti nebudeme sdělovat,« uvedl Ibehej.

(čtk)


Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy