Přísaha: ústavní stížnost proti nespravedlivému zvýšení rodičovského příspěvku

Proti nespravedlnosti a porušování principu rovnosti při zvyšování rodičovského příspěvku směřuje ústavní stížnost, kterou dnes místopředsedkyně občanského hnutí Přísaha Karolína Kubisková jako matka čtyř dětí podala k Ústavnímu soudu v Brně. Za nespravedlivé, nepřijatelné a protiústavní totiž považuje to, že Fialův kabinet zvedl rodičovský příspěvek jen o polovinu inflace a pouze dětem, které se narodí až během letošního roku.

»Vadí mi, že vláda zvýšila rodičovský příspěvek jen o polovinu inflace, konkrétně o částku 50 tisíc korun, a hlavně pouze dětem, které se narodí až v tomto roce, tedy od 1. 1. 2024. To je strašná nespravedlnost,« zdůvodnila podání ústavní stížnosti Kubisková.

Poukázala na to, že rodičovský příspěvek nebyl už tři roky valorizován a dělá v průměru jen kolem 7500 až 9000 korun na měsíc. »To není ani půlka průměrné penze, a dokonce ani čtvrtina průměrné mzdy. Z toho přece při dnešních cenách nejde vyžít a nedivím se, že v ČR rapidně klesá porodnost. Vždyť pořídit si dítě začíná být u nás luxus a vláda dělá pramálo proto, aby se to změnilo. Jak mají být mladí lidé motivováni zakládat rodiny, když to z nich dnes dělá prakticky sociální případy? Můžou si sice zvolit výši čerpání až na 70 procent výdělku měsíčně, ale čím vyšší je měsíční čerpání, tím rychleji se celková částka vybere a potom nastává problém s umístěním dítěte do předškolního zařízení,« uvedla Kubisková.

Náklady, způsobené neschopností Fialovy vlády řešit vysokou inflaci, navíc podle ní vzrostly všem rodinám stejně. Bez ohledu na to, zda se jejich dítě narodilo o měsíc dřív či později. »Proto mezi nimi nejde dělat rozdíly a porušovat princip rovnosti. Stejně tomu bylo i v roce 2020, kdy došlo k poslední valorizaci a příspěvek se spravedlivě zvedl všem,« vysvětlila místopředsedkyně hnutí.

Čtěte také: Jsou naši senioři mimořádná hospodářská škoda? Místopředsedkyně Přísahy Kubisková mluví o prasárně

Nespravedlivé porušení principu rovnosti spočívá podle ní v tom, že jsou diskriminovaní rodiče, kterým inflace vzala víc jak 30 procent jejich příjmů a řadí je dnes k nejohroženějším sociálním skupinám. »Jak k tomu tedy přijdou rodiče, pečující o děti do 4 let, kterým se příspěvek nezvýšil a na které dopadla krize a obrovská drahota?« uvedla Kubisková. A zdůraznila, že Přísaha je na straně rodin s dětmi a chce stejné podmínky pro všechny.

»Navrhujeme zvýšit rodičovský příspěvek všem stávajícím rodičům, kteří ho pobírají, alespoň o 100 tisíc, tedy o výši inflace a také jeho pravidelnou roční valorizaci. Možnosti na to jsou. Zvýšení o 100 tisíc přijde státní kasu na zhruba 10 miliard korun. V situaci, kdy nám klesá porodnost a za poslední rok nám chybí asi 8 tisíc dětí, máme zhruba 1 miliardu rezervu. Pokud navíc vláda upustí od drahých nesmyslů jako je nákup stíhaček a podobně, bude peněz dost,« vypočítala místopředsedkyně Přísahy.

Na malých dětech a jejich rodičích se podle ní Fialova vláda hojit nesmí. »Jakákoliv forma diskriminace a kategorizace dětí je za nás protiústavní a absolutně nepřijatelná. S tím se obracíme na Ústavní soud a pevně věříme, že stížnosti vyhoví,« dodala Kubisková.

(pk)

FOTO – Hnutí Přísaha

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy