Home Domácí Sněmovna schválila růst rodičovské o 50 tisíc Kč. Je to málo, kritizuje opozice

Sněmovna schválila růst rodičovské o 50 tisíc Kč. Je to málo, kritizuje opozice

KOLÁŽ - iportaL24.cz/Jindřiška Brucknerová

Rodičovský příspěvek se zřejmě zvýší od ledna o 50 000 korun na 350 000 korun. Růst se bude týkat podle vládní novely, kterou dnes schválila Sněmovna, dětí narozených od začátku příštího roku. Opoziční hnutí ANO a SPD neprosadila v dolní komoře razantnější růst dávky až na 400 000 korun. Neuspěla ani skupina koaličních poslanců KDU-ČSL a STAN s úpravou, podle které by se v případě narození dvojčat a vícerčat zvedala rodičovská o 100 procent, zůstane vyšší o polovinu. Předlohu, která má také mimo jiné zjednodušit komunikaci s úřady práce, nyní zamíří k posouzení do Senátu.

Kabinet navrhl podle zdůvodnění zvýšení příspěvku o polovinu inflace zaznamenané od posledního růstu dávky v lednu 2020 do letošního března, tedy o 16,5 procenta. Dopady na státní rozpočet budou činit příští rok podle důvodové zprávy zhruba 400 milionů korun. O rok později to bude 2,2 miliardy korun, v roce 2026 přibližně čtyři miliardy korun a v dalších letech 5,5 miliardy korun.

Opoziční poslanci Aleš Juchelka (ANO) a Lucie Šafránková (SPD) zdůvodňovali své návrhy na růst příspěvku o 60 000 korun až o 100 000 korun vyšším růstem cen v uplynulých letech. Sněmovna je ale koaliční většinou zamítla, stejně jako opoziční úpravy, kterými by dávka v určitém poměru vzrostla i rodinám s malými dětmi narozenými před lednem příštího roku. SPD neprosadila automatickou valorizaci dávky podle inflace ani zachování možnosti čerpání příspěvku až do čtyř let věku dítěte, když vládní novela zkracuje dobu o jeden rok.

V případě narození dvojčat a vícerčat budou rodiče od ledna pobírat podle schváleného návrhu 525 000 korun. Pozměňovací návrh Šimona Hellera (KDU-ČSL), Hany Naiclerové a Elišky Olšákové (obě STAN), kterému chyběly ke schválení tři hlasy, by částku zvedl na 700 000 korun a znamenal by příští rok asi 40milionový rozpočtový výdaj navíc.

Za příliš pomalý nárůst označila zvyšování rodičovské i neparlamentní opozice. »Padesát tisíc je strašně málo. Rodičák nebyl tři roky valorizován a dělá v průměru jenom 7,5-9 tisíc korun na měsíc. Inflace vzala rodinám více než 30 % příjmů a řadí je dnes k nejohroženějším sociálním skupinám!« uvedla pro iportaL24.cz místopředsedkyně hnutí Přísaha Karolína Kubisková s dodatkem, že Přísaha by si přála zvýšení rodičovského příspěvku pro všechny pečující rodiče dětí do čtyř let, kteří ho pobírají, alespoň o 100 tisíc. »Tedy částku, o kterou je Fialova vláda připravila svojí neschopností řešit inflaci,« dodala Kubisková.

Podle předsedy strany PRO Jindřicha Rajchla je současné zvýšení »lepší než nic«. »Ale je to strašidelně a uboze málo!« připojil jedním dechem Rajchl. »Vnímám to jen jako populistické gesto, kterým si chce vláda koupit nějakou přízeň, ale v žádném případě nesplňuje daný cíl. Mně totiž přijde, že nejen současná vláda, ale ani ty předchozí neměly stanoveny cíle. Vy musíte začít od toho, co je váš cíl, čeho chcete dosáhnout a na základě toho volit konkrétní prostředky k té realizaci. A jestliže je v tuto chvíli cílem zvýšit porodnost v ČR, což se podařilo třeba v sousedním Maďarsku, pak prostředky musejí odpovídat tomu, aby tento cíl byl naplněn. A toho určitě nedosáhnete touto směšnou částkou, která absolutně nic neřeší,« připojil šéf PRO.

Dodejme, že Sněmovna dnes ještě mj. schválila ústavní novelu o pevném termínu regionálních voleb. Krajské, senátní a obecní volby se pravděpodobně budou od roku 2026 konat vždy na konci prvního říjnového týdne. Pro definitivní přijetí novely je ještě nutný souhlas Senátu.

(pk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here