Zemědělci chtějí vidět výsledky, Fiala vidí akci proruských sil

Zástupci Agrární komory (AK), Zemědělského svazu (ZS) a Asociace soukromého zemědělství (ASZ) ocenili návrhy na zlepšení situace českých farmářů, se kterými na dnešní společné jednání přišli premiér Petr Fiala (ODS) a ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Pro to, aby vyloučili protesty na národní úrovni, ale chtějí vidět konkrétní výsledky.

»Zda se v koalici podařilo pro zemědělce vyjednat podporu, ministr Výborný definitivně potvrdí na jednání představenstva AK, které se uskuteční 29. února,« uvedl její prezident Jan Doležal.

Výborný podle předsedy ZS Martina Pýchy navrhl pomocí navýšení národních podpor zlepšit životní pohodu zvířat nebo zavést nedanění zemědělských dotací. »Máme obecně shodu na tom, že pro nás je to akceptovatelný kompromis. Samozřejmě je to ale nefinální dohoda,« doplnil. Návrhy, ke kterým patří také podpora sociálního pojištění, podle něj ještě musí projednat koaliční strany. »A protože to bude mít dopady do rozpočtu, musí to projednat ještě vláda,« doplnil Pýcha.

Do konce měsíce by podle Doležala mělo být jasné, jestli AK uspořádá protesty na národní úrovni. »Já jsem ale rád, že jsme se shodli na tom, že je potřeba něco dělat s těmi velkými environmentálními ambicemi na evropské úrovni (unijní Zelená dohoda pro Evropu), ale to samozřejmě bude nějakou chvíli trvat. Musíme také řešit ten problém, který máme, a to jsou vysoké náklady a nízké ceny komodit,« uvedl Doležal. Ocenil také případné zrušení danění zemědělských dotací. Naopak návrhy na zastropování veškerých dotací se podle Pýchy na jednání ukázaly jako nerealistické.

Předseda ASZ Jaroslav Šebek uvedl, že na jednání na Fialu i na Výborného apelovali, aby naplňovali své vládní prohlášení. »Dále jsme také projednávali záležitosti kolem rodinných farem. Jsem rád, že se na to konečně dostalo. Je to největší část zemědělských podnikatelů v České republice,« řekl.

Výborný po jednání uvedl, že chce podporu směřovat spíše ke středně velkým zemědělským podnikům. Stejně jako premiér zdůraznil, že na jednání zazněl jednoznačný distanc zúčastněných od avizovaného pondělního protestu zemědělců v Praze. Výborný tento protest vnímá jako podporu pro českou pozici při jednání v Bruselu.

Fiala má o protestech zemědělců jasno: »To, co se bude odehrávat ve čtvrtek, je celoevropský protest. A k tomu se přihlásila i Agrární komora. To, co se má odehrávat v pondělí, je spíše akce protivládních, proruských sil, která s tímto má pramálo společného, byť se na tom snaží přiživit.«

Vše možná vypadá jako idylka, ale tiskové konference po jednání byly dvě…

(zmk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy