SPD podle Okamury nebude respektovat migrační pakt EU

Opoziční hnutí SPD podle jeho předsedy Tomia Okamury nebude respektovat migrační pakt EU, i když má být za dva roky závazný pro všechny státy Evropské unie. Podle předsedy poslanců ODS Marka Bendy (ODS) by závaznost nezměnil ani případný vstup SPD do vlády, který si Okamura přeje. Uvedli to dnes v pořadu Za pět minut dvanáct televize Nova.

»SPD, my chceme být ve vládě, nebudeme respektovat migrační pakt, zachráníme v tomhletom Českou republiku,« prohlásil Okamura. Migrační pakt by podle Okamury zastavilo kromě změny vlády české referendum o jeho přijetí nebo změna složení Evropského parlamentu, který by mohl o paktu znovu jednat »a prostě ho zamáznout«.

Benda uvedl, že se mu líbí Okamurova jistota, že by všechno vyřešila změna vlády, i když to není pravda. Podotkl, že Okamura na paktu, který schválil současný »příliš levicový« Evropský parlament, nic nezmění, »i kdyby stokrát vyměnil českou vládu«. Evropský parlament v obměněném složení po červnových volbách by mohl pakt zpřísnit, podotkl Benda.

Oba politici se neshodli ani ohledně pomoci Ukrajině. Okamura prohlásil, že se kvůli tomu Česká republika zadlužuje. »Jsme jediní ve Sněmovně proti posílání zbraní na Ukrajinu,« zdůraznil Okamura. »Konflikt je zamrzlý a nikam nevede,« doplnil.

Čtěte také: Fico odmítl nový migrační pakt EU. Vztahy s Českem? Na tahu je Fialova vláda

Kvůli podobě budoucích unijních migračních pravidel se v pořadu následně ostře střetly jedničky kandidátek ANO a STAN pro eurovolby Klára Dostálová a Danuše Nerudová, které se mimo jiné vzájemně obviňovaly z šíření lží. Podle Nerudové migrační pakt přinese zpřísnění imigračních kontrol včetně prověřování uprchlíků, zrychlí migrační řízení, usnadní možnost vyhoštění a je třeba jej doplnit o dohody se státy mimo EU, které by uprchlíky přijímaly. Migrační pakt podle místopředsedkyně Sněmovny Dostálové v současné podobě »nikdy neměl spatřit světlo světa«, neboť »je od základu špatně«. Neřeší podle Dostálové příčiny, pouze následky, neobsahuje podle ní efektivní ochranu vnějších hranic EU a umožňuje odplout lodím, které migranty do Evropy přivezly.

Nerudová označila argumenty Dostálové za »zjevné lži«, ta zase o oponentce prohlásila, že říká »nehorázné blboviny«. Pokud EU nebude schopná lodě dovozců imigrantů zabavit, měla by se »rovnou prodat«. »Jste neuvěřitelní vítači, kteří si fakt nezaslouží vůbec žádnou pozornost,« prohlásila Dostálová.

Europoslanci schválili celý migrační balíček, který tvoří deset legislativních návrhů, ve středu 10. dubna. Vyjednavači europarlamentu a členských zemí EU se na nových migračních a azylových pravidlech evropského bloku shodli loni v prosinci po mnoha letech neúspěšných snah o kompromis.

Kromě parlamentních stran migrační pakt podrobila ostré kritice neparlamentní opozice. Například předseda strany PRO Jindřich Rajchl označil ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) za »bezskrupulózního lháře« a statutární místopředsedkyně ČSSD Jana Volfová vyzvala k postavení plotů po vzoru Maďarska a bránění vlastní kultury. Více si můžete přečíst zde.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy