Novela zákoníku práce nás vrací o sto let zpět, uvedli komunisté

Novela zákoníku práce nás vrací do 19. století. Uvedla to v dnešním stanovisku Komunistická strana Čech a Moravy. Ta podrobila záměry pětikoaliční vlády Petra Fialy (ODS) ostré kritice.

»Jako by nestačilo, že na svém jednání, které začne 21. května, má Poslanecká sněmovna PČR projednávat návrh důchodové reformy, kterou chce současná pětidemolice protlačit na sílu svými 108 hlasy. Další asociální návrh má brzy přijít, a to novela zákoníku práce. Ta je prezentována svými pravicovými předkladateli jako něco přelomového, co zpružní prý zamrzlý pracovní trh. Je tomu však naopak! Novela výrazně zhorší postavení všech pracujících, prodlouží zkušební dobu z tří měsíců na čtyři a výpovědní doba začne běžet již dnem doručení výpovědi, kterou budete moci dostat třeba e-mailem, a ne až od prvního dne následujícího měsíce,« uvedli komunisté v dnešním stanovisku.

Varovali rovněž před tím, že se zkrátí denní odpočinek při havarijních stavech. »Snahou některých pravicových poslanců pak bude do návrhu protlačit i možnost výpovědi bez udání důvodu. Navrhované změny nás vrací o více než sto let dozadu. Stejně jako to, že novela zákoníku práce má zavést možnost zaměstnat o letních prázdninách i nezletilé osoby starší 14 let. Vrací tak do praxe dětskou práci. Neboť Úmluva o nejnižším věku pro vstup do zaměstnání, která byla přijata Mezinárodní organizací práce v roce 1973, stanovuje nejnižší věk pro vstup do zaměstnání na 15 let a na 18 let v případě práce ohrožující zdraví či morálku. Tato smlouva byla ratifikována i Českou republikou,« připojila KSČM.

Té vadí i fakt, že jako velká výhoda je propagováno umožnění samorozvrhování směn zaměstnanci, i když vykonávají práci na pracovišti zaměstnavatele. »Dovedete si však představit reálnost této ‘velké výhody’ v továrnách, v zemědělství, školství, zdravotnictví nebo ve službách např. u zaměstnanců hotelů či restaurací, ale i v dalších oborech?! Nikoliv, tato výhoda bude jen pro úzkou skupinu zaměstnanců! KSČM tyto změny zásadně odmítá! Považuje je v 21. století za naprosto nepřípustné. Většina těchto opatření povede k větší nejistotě zaměstnanců a zhoršení jejich pozic vůči zaměstnavatelům, ale i například bankám a dalším finančním institucím,« zakončuje se ve stanovisku.

KSČM v současné době nemá zastoupení v Poslanecké sněmovně ani v Senátu Parlamentu ČR. Její předsedkyně Kateřina Konečná je však stále europoslanyní a své křeslo v EP obhajuje v nadcházjících volbách jako vedoucí kandidátka koalice STAČILO!, kterou kromě komunistů tvoří Spojení demokraté – sdružení nezávislých (SD-SN) a Česká strana národně sociální (ČSNS).

(pk)

FOTO – kscm.cz

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy