Spor dvou sociálních demokracií jde k soudu. SOCDEM mluví o parazitování, ČSSD o uzdravení špinavého psa

Sociální demokracie (SOCDEM) se obrátila na Nejvyšší správní soud (NSS), jelikož nesouhlasí s registrací koalice ČSSD pro volby do Evropského parlamentu. Domáhá se zrušení registrace. Důvodem je údajná klamavost a zaměnitelnost zkratky ČSSD. Sociální demokracie ji používala v době, kdy byla parlamentní i vládní stranou. Nyní má stejnou zkratku politická strana ČSSD – Česká suverenita sociální demokracie. O návrhu informoval NSS na svém webu.

Návrhem se bude zabývat volební senát s předsedou Tomášem Langáškem. Soud má na rozhodnutí 15 dnů. »Je to standardní právní krok, který jsme nechali na našich právních zástupcích. My ho nehodláme více řešit, politicky se věnujeme kampani pro volby do Evropského parlamentu a propagaci našeho programu a našeho lídra Lubomíra Zaorálka,« uvedl dnes pro iportaL24.cz předseda SOCDEM Michal Šmarda.

ČSSD je nejstarší politickou stranou v zemi. Česká strana sociálně demokratická patřila od listopadu 1989 mezi ústřední politické síly spolu s ODS. Z jejích řad pocházeli předsedové vlády Miloš Zeman, Vladimír Špidla, Stanislav Gross, Jiří Paroubek a Bohuslav Sobotka. Nicméně ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2021 nepřekročila potřebnou pětiprocentní hranici a zůstala mimo parlament. Loni na jaře se následně rozhodla změnit název na prosté Sociální demokracie a zkratku na SOCDEM. Následně v červnu se někdejší zkratky ČSSD ujala Jana Volfová, předsedkyně tehdejší České suverenity. 

»Shazovat rozhodnutí o žalobě na právní zástupce je úsměvné. V každé straně musí o takových věcech rozhodnout nejvyšší stranický orgán, který ostatně dané právní zástupce platí – i z peněz Lidového domu a dalších objektů, které jsem například já s Ivanem Havlíčkem v té době, kdy jsme byli v České straně sociálně demokratické, pro ni získávali,« reagovala pro iportaL24.cz Volfová, která je nyní statutární místopředsedkyní ČSSD. Ivan Havlíček, někdejší místopředseda Senátu, jenž dlouhá léta pracoval jako hospodářský tajemník strany, zemřel loni po dlouhé těžké nemoci

»Řeči o tom, že někdo jiný žaluje a někdo jiný se chce starat o volební kampaň, snad už nemůžu ani komentovat. Tohle je hloupá snaha zbavit se konkurence, která evidentně stojí na původních idejích ČSSD, jež současná SOCDEM společně se zkratkou opustila. Jak už jsem kdysi řekla, my jsme odvázali odkopnutého, špinavého a nemocného psa, uzdravili jsme ho, dali mu lásku, a když toto zvíře začalo být znovu zajímavé, krásné a pro lidi atraktivní, snaží se ho SOCDEM nejlépe zastřelit. My prostě chceme jenom klasický souboj idejí a myšlenek, a toho se SOCDEM vůči nám setsakra bojí. My bojujeme myšlenkami, oni právníky,« připojila Volfová. »Tento pokus SOCDEM vnímáme jen jako snahu o to, zbavit se ve volbách strany, do které přechází stovky jejích členů, protože se neztotožňují s názory své bývalé strany, a která naopak podporuje náš klasický vlastenecký sociálně demokratický program,« pokračovala statutární místopředsedkyně ČSSD.

Šmarda si nicméně stojí za tím, že jde o parazitování na jménu sociální demokracie. »Je to pro svobodnou soutěž nepřípustné a budí to mylný dojem, že pokračovatelem sociální demokracie v naší zemi je někdo jiný. Ten se snaží o záměnu a naši právní zástupci se tomu brání. Ale jak již jsem řekl, my se soustředíme na volební kampaň,« dodal pro iportaL24.cz Šmarda.

»Zaměnitelnost zkratky SOCDEM a ČSSD je naprosto nemožná. Ostatně existuje řada precedentů, kdy strana opustila svůj název či zkratku a jiná strana dnes pod stejným jménem a zkratkou na politickém poli působí. Příkladem je OH Občanské hnutí, KSČ, která vznikla po přejmenování strany na KSČM, strana PRO, kdy také již jedno PRO existovalo a příkladem z nedávné minulosti je i Volný Blok, který dnes nově působí poté, co jsme tento název opustili. Navíc, jak již jsem uvedla, pro koalici politických stran jasně platí, že může rozhodnout o svém názvu. A náš název je naprosto nezaměnitelný s jiným názvem strany či koalice v těchto volbách. Což se tak úplně nedá říci o všech kandidátních listinách – ANO a ANO Lepší EU s mimozemšťany, PRO Jindřicha Rajchla a PRO vystoupení z EU,« dodala v tiskové zprávě Volfová.

Volby se konají 7. a 8. června. SOCDEM do nich jde samostatně, zatímco koalici ČSSD tvoří strana ČSSD – Česká suverenita sociální demokracie, politické hnutí Směr Česká republika a strana DOMOV. Lídrem je expremiér Paroubek.

(pk)

Související články

5 KOMENTÁŘŮ

  1. Stará původní Sociální demokracie je navěky pohřbena! Dvě nové strany nemají šanci uspět, protože jsou to obě Socky! 🙁

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy