Home Domácí »Dvouletka« ve znamení extrémních cen výrobců. Žádná dobrá zpráva pro spotřebitele

»Dvouletka« ve znamení extrémních cen výrobců. Žádná dobrá zpráva pro spotřebitele

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Ceny výrobců, které v předstihu signalizují vývoj inflace, klesly v prosinci minulého roku podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu oproti stejnému měsíci roku 2022 opět pouze v zemědělství. V průmyslu, stavebnictví a ve službách naopak stále meziročně rostly. Přitom je nutno vzít v úvahu srovnávací základnu z prosince předchozího roku, kdy takzvaná výrobní inflace byla u všech producentů, zejména pak těch zemědělských, na extrémně vysoké úrovni. Nijak radostnou statistiku pak ještě podtrhuje porovnání průměrných růstů výrobních cen za loňský a předloňský rok. Ani nynější vývoj výrobní inflace, jež letos navíc opět zvednou dražší energie a které následně ještě umocní obchodníci, tak stále neslibuje ústup ze současných vysokých spotřebitelských cen.

Meziročně se ceny producentů v zemědělství podle statistiků v loňském prosinci snížily o 19 procent, přičemž o měsíc dříve šly dolů o 16,2 %. V průmyslu došlo k zrychlení meziročního tempa růstu z listopadových 0,8 % na 1,4 %. Ceny stavebních prací se zvýšily o 2,6 % (v listopadu o 3,3 %). V případě tržních služeb pro podniky pak meziroční růst cen mírně zpomalil na 4,4 % z listopadových pěti procent.

Meziměsíčně se pak ceny výrobců v loňském prosinci snížily v zemědělství (o 1,2 %) a v průmyslu (o 0,5 %), zatímco v tržních službách se nezměnily a ve stavebnictví vzrostly o 0,1 %.

Připomeňme ovšem, že už v prosinci 2022 ceny zemědělských výrobců vzrostly meziročně o 27,3 %, ceny průmyslových výrobců o 20,1 %, stavebních prací o 12,2 % a tržních služeb pro podniky o 7,3 %. V té souvislosti cenový vývoj na konci uplynulého roku dostává poněkud jiný rozměr a rozhodně nevyznívá nijak optimisticky.

Zemědělství

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

Ceny v rostlinné výrobě se v loňském prosinci podle statistiků snížily meziročně o 23,3 %. Ovoce nicméně zdražilo o 43,3 %, zelenina o 4,6 % a brambory o 25,8 %. Zlevnily naopak olejniny (o 31,7 %) a obiloviny (o 37,2 %). V živočišné výrobě byly ceny nižší o 12,9 %. Prasata ale podražila o 7,8 %. Naopak mléko bylo meziročně levnější o 19,6 %, vejce o 18,1 %, drůbež o 11 % a skot o 3,7 %.

Za celý rok 2023 byly v průměru ceny zemědělských výrobců v porovnání s rokem 2022 nižší o šest procent, avšak v roce 2022 vzrostly o 31,8 %!

Průmysl

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

Ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu vzrostly v prosinci meziročně o 6,3 %, černého uhlí, hnědého uhlí a lignitu o 61,7 %, oprav, údržby a instalace strojů a zařízení o 9,6 % a motorových vozidel o 3,1 %. Ceny ropy a zemního plynu stouply o 43,8 %. Snížily se naopak ceny základních kovů (o 12,6 %), potravinářských výrobků (o 4,1 %), dřeva a dřevěných a korkových výrobků (o 22,7 %) a papíru a výrobků z papíru (o 14,9 %). Klesly také ceny v oddíle koksu a rafinovaných ropných produktů.

Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin se zvýšily především ceny energií (o 6,7 %) a výrobků investiční povahy (o 4,3 %). Klesly pouze ceny meziproduktů, a to o 4,8 %. Ceny průmyslových výrobců bez energií se meziročně snížily o 0,6 % (v listopadu klesly o 0,9 %).

Za celý rok 2023 se ceny průmyslových výrobců meziročně zvýšily v průměru o pět procent, když už v roce 2022 stouply o 24,3 %.

Stavebnictví

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

Materiály a výrobky spotřebovávané ve stavebnictví v prosinci podle statistiků zdražily meziročně o 0,1 % (v listopadu o 0,5 %).

Za uplynulý rok 2023 byly celkové ceny stavebních prací v porovnání s rokem 2022 v průměru o šest procent vyšší, a to už předloni (po zpřesnění) vzrostly o 12,4 %.

Tržní služby pro podniky

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

Ceny za poštovní a kurýrní služby se v prosinci zvýšily meziročně o 11 %, za informační služby o 9,9 %, za služby v oblasti zaměstnání o 8,8 %, za služby v oblasti nemovitostí o 6,8 %, za vydavatelské služby o 5,6 % a za reklamní služby a průzkum trhu o pět procent. Tržní služby pro podniky nezahrnující reklamní služby zdražily o 4,4 % (v listopadu o 5,1 %).

Za celý rok 2023 se v průměru ceny tržních služeb pro podniky meziročně zvýšily o 5,6 %, přičemž už v roce 2022 vzrostly o 5,8 %.

Ivan Cinka

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here