Je potřeba, aby národní strany spolupracovaly, znělo na křtu knihy zemřelého Jaroslava Krále

Když jsme v listopadu 1989 cinkali klíči, určitě jsme si nemysleli, že to dopadne tak, jak vidíme dnes kolem sebe. Uvedl to na dnešním křtu knihy Jaroslava Krále »Československá strana socialistická – Úvahy a svědectví o její činnosti v letech 1948 až 1993« autorův dlouholetý přítel, expremiér Jiří Paroubek. Na akci zazněly výzvy ke spolupráci pronárodních stran a hnutí.

Kniha místopředsedy České strany národně sociální (ČSNS), který má za sebou bohatou právnickou a politickou kariéru, byla vydána po smrti jejího autora. Zkušený ústavní právník, znalec domácí i zahraniční politiky zemřel 16. října 2023 ve věku nedožitých 72 let. Jako předlistopadový člen Socialistické strany se po roce 1989 podílel na obnově národně sociální strany, a když ta nabrala pravicový směr, vstoupil v roce 1992 do ČSSD. Pracoval mj. jako trojnásobný náměstek ministra ve čtyřech vládách. Ze sociální demokracie odešel v roce 2011 a postupně se podílel na znovusjednocení tehdy roztříštěných národních socialistů. Od tohoto roku byl členem nově vzniklého spolku Nespokojení.

»Jarda Král psal knihu o naší straně. Když jsem ho týden před smrtí navštívil v nemocnici, navrhl jsem mu, že knihu vydáme, i když nebyla dopsaná. On s tím souhlasil,« prozradil na dnešní akci předseda ČSNS Michal Klusáček. Prohlásil, že společně s Králem a expertem strany na zahraniční politiku Jaroslavem Dvořákem pracovali na tom, aby jednu z nejstarších politických stran u nás posunuli správným směrem. »Řekl bych, že se nám to dařilo. Bohužel Jarda Král letos 16. 10. zemřel v 71 letech a Jarda Dvořák ve věku 48 let zemřel 14 dní po něm,« řekl Klusáček a vyzval přítomné k minutě ticha za oba zemřelé členy ČSNS.

Tereza Králová: Tatínkův odkaz žije!

»Tatínek by měl v neděli za dva dny narozeniny. Tohle je krásný dárek, který jste mu dali, kdy jeho odkaz může pokračovat, žít dál svým životem a promlouvat k dalším lidem. Tatínek byl nejen skvělý právník, ale i trochu pedagog a měl kus předávání. Vyrůstala jsem díky němu na citátech, ať už to byl Masaryk, nebo Karel Čapek a jiní velikáni naší země. Měl by radost, že to žije dál,« uvedla dcera autora Tereza Králová.

»Jsem rád, že jeho dílo vychází, je sice nedokončené, ale uzavřené. Je otázka, co by psal v posledních kapitolách, když často nebyl ani osobním účastníkem, ale cena jeho svědectví spočívá v tom, že přináší osobní zkušenosti, věci, které jsme se dozvídali od starých národních socialistů a které chtěli předat mladým, aby jednou, až na to přijde doba, se k tomu mohli vrátit. Já bych řekl, že jeho kniha je velmi velkorysá a dobře zpracovaná. On byl svojí podstatou vědec a měl sklony k vědecké práci víc než k praktické, i když ani té se nevyhýbal. Jsem rád, že jsem ho mohl poznat, a nejen mně v životě chybí a bude chybět,« připojil bývalý premiér Paroubek.

Na Jaroslava Krále zavzpomínal také zastupitel hlavního města Prahy za SPD Josef Nerušil. Uvedl, že Král v posledních volbách s hnutím SPD spolupracoval a jeho odborných rad si vždy vážil. »I když už neměl zájem o funkce, domluvili jsme se, že ho jako odborníka nominujeme do legislativního výboru. Jeho poctivost a přístup k práci byly ukázkou, jak by se to mělo dělat správně,« řekl Nerušil.

Mezi přítomnými nechyběli ani předseda Rozumných Petr Hannig, šéf Patriotů ČR a místostarosta Prahy 8 Jiří Vítek, místopředseda strany DOMOV Radek Nováček a hlavně místopředseda Českého svazu protifašistických bojovníků (ČSPB) Vladimír Pelc, který má na vydání Královy knihy spolu s předsedou ČSNS Klusáčkem největší zásluhu. Dorazil i další z blízkých přátel Jaroslava Krále, bývalý předseda fotbalového svazu a právník Jan Obst.

Zbavit se lidí proškolených různými Aspen instituty!

Šéf národních socialistů Klusáček ve svém projevu nemluvil jen o Jaroslavu Královi, ale také o současné politické situaci. »Rok 2023 byl dalším rokem, kdy jako národ a stát ztrácíme. Pod tlakem současné vlády, která je plně ve službách cizích zájmů, ztrácíme úspory, sociální jistoty, zdražují se nám energie, potraviny a vlastně úplně všechno,« uvedl Klusáček, podle nějž bude rok 2024 ještě složitější. »Protože u nás již není demokracie, ale tzv. liberální demokracie, tedy demokracie s přívlastkem. A tato tzv. demokracie si opět vzala za cíl změnit ‚člověka‘. Děje se tak na dvou úrovních. Zaprvé dovozem cizinců a zadruhé převýchovou našich dětí ve školách,« varoval Klusáček a kritice v této souvislosti podrobil zejména účelové měnění a ohýbání historie nebo rušení matematiky na některých školách.

»Z druhé strany žijeme v době bezprecedentního zavádění cenzury, umlčování cizích názorů a ostrakizování těch, kteří nepohodlné názory mají. Krásným příkladem toho je vyhození profesora Ševčíka na VŠE. Pokud spojíme tyto dva aspekty dohromady, tedy mladou generaci bez vědomostí a bez kritického myšlení a zcenzurovaný internet, dostáváme se k podstatě toho, proč je tak snadné ruinovat stát bez protestů jeho obyvatelstva. Hybatelem dějinných událostí je síla mladé generace. Kam nás však posunou mladí muži, kteří mají více estrogenu než testosteronu a řeší své ‚osobní‘ problémy místo toho, aby zakládali rodiny, protože je to v současné době ‚in‘?« připojil dále Klusáček, podle nějž se už dnes politika nedělí na pravou a levou, nýbrž na národní a prokorporátní. »Vládu, soudy a všechny ústavní instituce kromě ombudsmana ovládají protinárodní živly,« dodal Klusáček a vyzval pronárodní subjekty ke spolupráci, ať jsou vlevo či vpravo. »Tyto strany se však zbavit lidí proškolených různými Aspen instituty, držitelů Fulbrightových stipendií atd.,« varoval Klusáček.

Současné politické dění zmínil kritickými slovy i Paroubek. »Klesá životní úroveň lidí. V tomhle a minulém roce, když to sečteme, statistická čísla ukazují, že pokles reálných mezd je něco mezi čtvrtinou a pětinou. Samozřejmě je třetina společnosti, které se to nedotkne. Ale těch 60 procent, ne-li více, té společnosti musí počítat. Řada lidí je buď pod hranicí chudoby nebo se jí blíží. Určitě jsme si v listopadu 1989, kdy jsme cinkali klíči, nemysleli, že to tak dopadne,« řekl Paroubek a zkritizoval nekompetentnost těch, kteří řídí tuto zemi. »V situaci, kdy je stát zadlužen částkou 3,4 bilionu korun, tak nakoupit americké stíhačky F-35, když můžeme mít jiné stíhačky ze Švédska za zlomek té částky, je něco nepředstavitelného,« uvedl Paroubek.

(pk)

FOTO – iportaL24.cz/Marcela Špičková

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy