Jaroslav Dvořák na nedávném semináři Česko-čínské smíšené obchodní a průmyslové komory v prostorách Československého ústavu zahraničního FOTO - iportaL24.cz/Marcela Špičková

Ve věku pouhých 48 let zemřel náhle zahraničně-politický expert České strany národně sociální a jeden z předních představitelů levicového spolku Nespokojení Jaroslav Dvořák. Přes veškerou snahu lékařů dotlouklo jeho srdce naposledy 1. listopadu. Webový deník iportaL24.cz o tom informoval předseda ČSNS Michal Klusáček.

Je to v krátké době podruhé, co řady jedné z nejstarších politických stran v naší zemi opustil jeden z jejích čelních činovníků. V druhé polovině října odešel po kratší, ale o to zhoubnější chorobě místopředseda ČSNS Jaroslav Král.

Dvořák byl spolu s Králem a předsedou Klusáčkem zakladatelem think-tanku Nová severní a jižní cesta. Byl tradičním řečníkem na diskusních kulatých stolech pořádaných redakcí iportaL24.cz a Česko-čínskou smíšenou obchodní a průmyslovou komorou. Naposledy hovořil on-line při akci v sídle strany DOMOV, jejímž tématem bylo desáté výročí projektu Pás a stezka.

Právě zahraniční politika byla jeho doménou. »Byl zastáncem spolupráce v rámci BRICSu. Mezinárodní politiku nevnímal jen povrchně, ale v souvislostech. Rozuměl příčinám jednotlivých událostí,« řekl pro iportaL24.cz šéf ČSNS Klusáček, jehož zpráva o náhlém úmrtí jeho blízkého kolegy velmi zasáhla. »On byl energický, vitální. Neustále z něj vyzařovala vůle něco změnit. A i když občas dostal v životě políček, nerozházelo ho to a šel dál svou cestou a svým směrem, Byl to takový buldozer, který dbal na morální zásady. Takových lidí je strašně málo. A Jarda byl navíc výborný kamarád,« dodal Klusáček.

Dvořák kandidoval za ČSNS v roce 2022 ve volbách do Senátu na Praze 6, kdy získal 1,15 procenta hlasu. V letech 1996–2014 byl členem pražské ODS, pracoval na magistrátu a jako odborník na stavební řízení byl svědkem mnoha čachrů s územními plány. I proto v roce 2015 »přestoupil« do Strany práv občanů ZEMANOVCI (SPOZ) a v roce 2018 se stal jejím pražským předsedou. Po konci činnosti této strany v minulém roce vstoupil do ČSNS, za kterou ostatně kandidoval již ve zmíněných senátních volbách. Aktivně se angažoval ve spolku Nespokojení z. s., který si klade za cíl sjednotit levicové subjekty v České republice. Jeho názory na současnou politiku i historické souvislosti dnešních událostí nejlépe vystihuje rozhovor z dubna letošního roku (viz zde).

Dvořák byl rozvedený, střídavě se s bývalou manželkou staral o nezletilého syna Matýska.

Poslední rozloučení s Jaroslavem Dvořákem se uskuteční 7. listopadu v obřadní síni na hřbitově v Teplé.

(pk)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here