Ve věku 72 let zemřel v Praze místopředseda České strany národně sociální (ČSNS) Jaroslav Král. Odešel po krátké, ale o to zhoubnější, a nevyléčitelné chorobě.

Zkušený ústavní právník, znalec domácí i zahraniční politiky byl před Listopadem 89 členem Socialistické strany. Po roce 1989 se podílel na obnově národně sociální strany, a když ta nabrala pravicový směr, vstoupil v roce 1992 do ČSSD. Pracoval mj. jako trojnásobný náměstek ministra ve čtyřech vládách. Ze sociální demokracie odešel v roce 2011 a postupně se postupně se podílel na znovusjednocení tehdy roztříštěných národních socialistů. Od tohoto roku byl členem nově vzniklého spolku Nespokojení, který si klade za cíl sjednotit levicové proudy u nás a jehož předsedou je Králův dlouholetý přítel Jiří Paroubek. »Byl trpělivý, mimořádně vzdělaný, chytrý, slušný člověk. I přes těžké překážky, které mu život kladl do cesty, se dovedl smát a zůstal optimistou až do konce,« uvedl dnes Paroubek.

Jaroslav Král poskytl v květnu tohoto roku rozhovor webovému deníku iportaL24.cz, kde mj. zkritizoval současnou sociální demokracii, která podle něj opustila tradiční směr své politiky, a také volil ostrá slova na adresu současné pětikoaliční vlády Petra Fialy (ODS). »Tato vláda vede zemi – nechci volit příliš silná slova – ale skoro do záhuby. Protože ona dělá nevratné kroky, které těžko bude jakákoliv další vláda napravovat,« uvedl v květnu Král.

Měsíc předtím se zúčastnil i diskusního kulatého stolu, který iportaL24.cz pořádal ve spolupráci s Česko-čínskou smíšenou obchodní a průmyslovou komorou v Československém ústavu zahraničním na pražské Malé Straně. Odtud pochází i přiložený snímek.

Rozloučení s Jaroslavem Králem proběhne na jeho vlastní přání pouze v kruhu rodinném.

(pk)

FOTO – iportaL24.cz/Marcela Špičková

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here