Jediný gól stačil a O2 arena byla na nohou! Češi vyřadili USA a čekají je Švédové

Česká republika je na nohou! Hokejisté si o víkendu zahrají o medaile. Dnes v elektrizující atmosféře v O2 areně ve čtvrtfinále zdolali Spojené státy americké 1:0, když se ve druhé třetině v přesilovce zapsal mezi střelce šťastnou tečí Pavel Zacha. V sobotním semifinále si svěřenci kouče Radima Rulíka zahrají proti Švédsku, které v dnešním severském derby v Ostravě zdolalo Finsko 2:1 v prodloužení. Druhou dvojici utvoří Kanada a Švýcarsko.

Celá hala skákala, div nespadla. Vyplnilo se to, co odpoledne padlo na mítinku SPD na Václavském náměstí. »Doufám, že naše národní hymna zazní večer i v jiné části Prahy,« řekl místopředseda SPD Radim Fiala po hymně, která otevřela mezinárodní akci.

Ale zpět ke sportu. Hokejisté dnes byli proti favoritovi famózní. A zeď, ne nepodobnou legendárnímu projektu skupiny Pink Floyd The Wall, vystavil v brance Lukáš Dostál. Pochytal všech 36 střel a po zásluze byl vyhlášen hráčem utkání. »Byl to fantastický zápas. I s ohledem na to, že Amerika dala doposud nejvíc gólů, kluci padali do střel a hráli skvěle. Bylo to náročné i s ohledem na to, že bylo horko, což je v hale plné 18 tisíc lidí pochopitelné,« řekl hrdina dne s maskou.

Češi postoupili do semifinále podruhé za poslední tři roky. V roce 2022 na šampionátu v Tampere a Helsinkách dosáhli na bronz a byla to pro ně první medaile po deseti letech od zisku stejného kovu na MS ve Stockholmu a Helsinkách.

A klíčový moment? Ve 27. minutě sudí nepotrestali vyloučením Hájkův zásah hokejkou do helmy Zegrase, který podrazil Nečase a šel pykat. A hned po 13 sekundách Rulíkův výběr přesilovou hru využil. Špačkova rána od modré čáry přelomila Nelsonovu hokejku a od Zachy se odrazil puk za brankovou čáru. Útočník Bostonu oslavil v druhém utkání za národní tým premiérový gól. »Byla to zasložuená výhra. Kluci odehráli dobrá oslabení a já dal gól tělem, za což jsem skutečně rád,« řekl Zacha.

Češi byli dále skvělí a navíc mohli dát i víc branek, když dvakrát trefili tyč. Ve třetí třetině se přitom ponejvíce bránili. »Už to nebyl hokej, ale házená. Ale je to čtvrtfinále, vedete o gól a nechcete soupeři nic darovat. Odbránili jsme to a jsem pyšný na všechny, že jsme prodloužili dva týdny v České republice, kde fanoušci předvádějí něco nekutečného,« uvedl hvězdný útočník Radek Pastrňák. »Jsme rádi, že jsme to zvládli. Amerika má skvělý tým, snažili jsme se po vedoucím gólu čekat na chyby soupeře, které přišly, ale my jsme je nevyužili. Lukáš Dostál byl vynikající a my budeme hrát o medaile,« připojil kapitán Roman Červenka.

»Rozhodla týmová soudržnost mužstva. Ameriku jsme nepustili do žádného přečíslení a měli jsme výborného gólmana, který byl skvěle připraven,« uvedl spokojený kouč Rulík.

Švédsko, které na turnaji vyhrálo i osmý zápas, nás čeká v sobotu od 14.20 hodin. Do semifinále postoupilo poprvé od roku 2018, zatímco Finové budou mezi čtveřicí nejlepší chybět podruhé za sebou. Severské derby rozhodl v 66. minutě v přesilové hře útočník Joel Eriksson Ek. »Bude to skvělý zážitek. Hrát proti domácímu týmů před 18 tisíci diváky v Praze,« řekl obránce Tre kronor Victor Hedman

Neporazitelnost na mistrovství světa drží i Kanada. Slováky v Praze porazila 6:3 a těší se na semifinálový duel se Švýcarskem, které vyhrálo 3:1 nad Německem.

* * *

Čtvrtfinále (Praha):

Česko – USA 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

Branka a nahrávky: 27. Zacha (D. Špaček, Červenka). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Campbell – Wyonzek (oba Kan.), Yletyinen (Švéd.). Vyloučení: 3:2. Využití: 1:0. Diváci: 17 413 (vyprodáno).

Česko: Dostál – Gudas, Krejčík, Rutta, Kempný, Kundrátek, Hájek, D. Špaček – Pastrňák, Zacha, Palát – Nečas, Kämpf, D. Kubalík – O. Kaše, L. Sedlák, Červenka – M. Stránský, Tomášek, O. Beránek. Trenér: Rulík.

USA: Lindgren – Seth Jones, Werenski, L. Hughes, Sanderson, Petry, Vlasic – Boldy, Nelson, J. Gaudreau – Caufield, Pinto, B. Tkachuk – Zegras, K. Hayes, Farabee – Brindley, Kunin, Eyssimont. Trenér: Hynes.

Kanada – Slovensko 6:3 (2:1, 1:0, 3:2)

Branky a nahrávky: 3. McCann (Parayko), 5. Dubois (Byram, Tavares), 24. Paul (Bedard, Guenther), 47. Guenther (Paul, Hagel), 47. B. Tanev (Severson, Mercer), 60. Paul – 8. Cehlárik (Slafkovský), 48. Kelemen (Regenda), 57. Hrivík (L. Hudáček, Nemec). Rozhodčí: Fraňo (ČR), Kaukokari (Fin.) – Briganti (USA), Zunde (Lot.). Vyloučení: 5:6. Využití: 0:1. Diváci: 17 275.

Čtvrtfinále (Ostrava):

Švédsko – Finsko 2:1 v prodl. (0:0, 0:0, 1:1 – 1:0)

Branky a nahrávky: 56. Dahlin (Lundeström, Raymond), 66. Eriksson Ek (Hedman, Dahlin) – 60. Björninen (Puustinen, M. Lehtonen). Rozhodčí: Ansons (Lot.), MacFarlane – N. Briganti (oba USA), Hynek (ČR). Vyloučení: 1:4. Využití: 1:0. Diváci: 6691.

Švýcarsko – Německo 3:1 (2:0, 0:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 8. Bertschy, 17. Hischier (Siegenthaler, Fiala), 60. Bertschy (Thürkauf, Siegenthaler) – 32. Kahun (Stachowiak). Rozhodčí: Brander (Fin.), M. Holm -Nyqvist (oba Švéd.), Gustafson (USA). Vyloučení: 4:3. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 6583.