Jedna role, která zajistí »nesmrtelnost«. Přitom jméno herce de facto ani neznáte…

Arnold Schwarzenegger bude už navždy terminátorem, Louis de Funés četníkem, Pierre Richard velkým blondýnem s černou botou a Vladimír Brabec majorem Zemanem. Všichni tito představitelé z nezapomenutelných filmů či seriálů však vytvořili tolik dalších slavných postav, že u nich nemůžeme mluvit o tom, že by se zaškatulkovali do jedné role, a tu už jim nikdy nikdo neodpáral. Jsou však i tací interpreti, jež jedna role natolik poznamenala, že si na jejich jméno a příjmení vzpomene jen málokdo. Víte, kdo je Milan Karpíšek, János Bán nebo Daniel Radcliffe? Možná tápete, ale určitě budete mít jasno, když se řekne Černá punčocha, Otík z Vesničko má, středisková nebo Harry Potter.

Milan Karpíšek

Osudový film: Černá punčocha (1987, Československo).

Role: Kdo z nás by tuto opravdu povedenou kriminálku neznal? Patří mezi nejvíce reprízované filmy z éry Československa. Milan Karpíšek v ní hraje modelového krejčího, který pod slupkou klidného a vyrovnaného člověka skrývá skutečnou bestii. Celé dny se pohybuje mezi přitažlivými ženami a musí potlačovat choutky, které pozvolna vyplouvají z hlubin podvědomí, až ho jednoho dne přinutí jednat. Z krejčího se stává škrtič mladých žen.

Jak se Karpíšek do role hodil typově? Milan Karpíšek byl znám především jako pěvec a nadaný tenor. Ve filmu měl za sebou jen několik vedlejších rolí, ovšem právě to ho předurčilo k jeho životní příležitosti. Režisér Otakar Fuka potřeboval na hlavní role někoho nenápadného, neznámého široké veřejnosti. A Karpíšek to splnil na sto procent. I jeho herecké kolegyně z Černé punčochy vzpomínají, že škrtil tak věrohodně, že se ho až bály.

Jak role ovlivnila hercovu kariéru? Přestože Karpíšek v Černé punčoše exceloval, další velkou roli už ve filmu nedostal. Byl až příliš zaškatulkován, takže by diváci jen těžko skousávali, kdyby úchylný vrah hrál najednou »klaďase« – třeba lékaře, detektiva nebo dobrovolného hasiče. I na opeře na něj kolegové občas pokřikovali »vrahu!«.

Otto Šimánek

Osudový film: Šlo o celou sérii středometrážních snímků, v nichž vystupuje Pan Tau. Ten se pak objevil i v celovečerních filmech Poplach v oblacích (1978), Od zítřka nečaruji (1978) a Pan Tau (1988).

Role: Vysoký, hubený a němý chlapík s nepostradatelnou buřinkou, bílým karafiátem v klopě, starosvětským oblekem a deštníkem se stal miláčkem a hrdinou tisíců dětských srdcí. Ano, životní rolí Otty Šimánka se stal Pan Tau v koprodukčních dětských příbězích Jindřicha Poláka.

Jak se Šimánek do role hodil typově? Při všech svých divadelních angažmá rozvíjel i svůj zájem o uměleckou pantomimu a pohybově kulturní umění. Tohle vše se mu, pochopitelně ruku v ruce s tělesnými proporcemi, hodilo při ztvárnění pana Taua. Vždy vynikal mimikou a gestikulací a v komické sféře byl jako doma.

Jak role ovlivnila hercovu kariéru? Na rozdíl od Karpíška se Šimánek objevil v celé řadě československých filmů. Z těch nejznámějších jmenujme Chobotnice z II. patra, Světáci, Tři chlapi v chalupě, Kdo chce zabít Jessii či Pane, vy jste vdova. Pro všechny však zůstane navždy oním dětským hrdinou s buřinkou. Ruku na srdce, kdo z vás, když vidí tvář Otty Šimánka, vyřkne ihned bez přemýšlení jeho jméno? Mnozí si na ně ani nevzpomenou. Spíše všichni řekneme: to je pan Tau. A bude jím už navždy…

Elijah Wood

Osudový film: Trilogie Pán prstenů (2001-2003, USA/Nový Zéland).

Role: V kultovní oscarové trilogii podle knih J. R. R. Tolkiena si dnes již dvaačtyřicetiletý Wood zahrál hlavní roli hobita Froda, jemuž připadl úkol zachránit Středozem tím, že donese prsten moci do Hory osudu a tam ho nechá roztavit.

Jak se Wood do role hodil typově? Hobiti se vyznačují malým vzrůstem, zhruba polovičním oproti běžnému člověku (proto se jim rovněž říká půlčíci). Nejsou nijak zvlášť pohlední, ale působí příjemně a přátelsky. Zpravidla mají kudrnaté vlasy a téměř žádným z nich nerostou vousy. Ještě pochybujete o tom, že režisér Peter Jackson mohl vybrat někoho jiného než 167 centimetrů vysokého Wooda, který nadto disponoval dětským obličejem a velkýma kulatýma očima, značícími typicky frodovskou zvědavost?

Jak role ovlivnila hercovu kariéru? Díky kultovní trilogii se mladý Američan stal doslova přes noc celebritou prvního sledu. Už si zahrál roli perverzáka, kanibala nebo fotbalového chuligána, ale fanoušci ho budou mít už navždy zaškatulkovaného jako hobita Froda. Wood je sice vděčný za popularitu, kterou mu Pán prstenů přinesl, ale ví, že každá mince má dvě strany. Například pro Empire Magazin prohlásil: »Můžu jet kamkoli, dokonce i do České republiky, ale vždy budu jen hobit. Jestli se mi to líbí? To si nejsem jistý. Ale chápu to…«.

Audrey Tautouová

Osudový film: Amélie z Montmartru (2001, Francie/Německo).

Role: Nejlépe hodnocený francouzský film v databázi IMDB‘s Top 250, který se chlubí mj. pěti nominacemi na Oscara a čtyřmi cenami César, vypráví příběh Amélie Poulainové, dívky, jenž vyrostla izolována od ostatních dětí svým zamlklým otcem. Teprve, když najde starou krabici s památkami na dětství bývalého nájemníka jejich domu, její život se změní. Vydává se hledat sama sebe, společenský život i skutečnou lásku.

Jak se Tautouová do role hodila typově? I ti, kteří veleúspěšný francouzský film nikdy neviděli, znají obličej Amélie z Montmartru. Tmavé vlasy, nemožný účes sestřižený »do kastrolu« a zmalovaná červená ústa vůbec nevystihují, jak ve skutečnosti vypadá sexy rodačka z Beaumontu doopravdy. Však také tenkrát byla až druhou volbou za světoznámou Emily Watsonovou. Ta ovšem roli odmítla a dnes si může rvát vlasy. Film lámal rekordy a Audrey Tautouová je v současnosti populárnější než Emily.

Jak role ovlivnila hereččinu kariéru? »Už navždy budu Amélií z Montmartru. Já při tom taková nejsem,« povzdechla si nedávno Audrey. Jenže žádnou výraznější roli od té doby nehrála a ani v kasovních trhácích z Hollywoodu, kam si čas od času odskočí, nebyla natolik výrazná. Týká se to jak Coco Chanel, tak legendární Šifry mistra Leonarda, kde si zahrála po boku Toma Hankse. Vždy už bude zaškatulkována do kategorie nesmělých a trochu naivních romantických hrdinek.

Daniel Radcliffe

Osudový film: Série vysokorozpočtových fantasy o Harry Potterovi (2001-2011, USA).

Role: Kouzelnického učně Harryho Pottera, kterého stvořila spisovatelka J. K. Rowlingová, netřeba představovat. Má své věrné, až hysterické příznivce, stejně jako zaryté odpůrce. A stejné je to i s filmovým zpracováním. Nic to však nemění, že Harry Potter je i díky Danielu Radcliffovi fenoménem 21. století.

Jak se Radcliffe do role hodil typově? Harry je malý a hubený chlapec se zářivě zelenýma očima, který je zdvořilý a srdečný, ale také neklidný, vznětlivý a rád porušuje školní řád. Jakmile producent David Heyman Radcliffa viděl, měl jasno. Všemožně ho přesvědčoval, aby se přihlásil do konkurzu na Harryho Pottera. Rodiče však svého synáčka nechtěli pustit, protože se obávali zklamání. Až na Heymanovo naléhání, trvající měsíce, jeho prosbám podlehli a tehdy jedenáctiletý Daniel konkurz jasně vyhrál. Jeho dětská vizáž, doplněná o nezbytné kulaté brýle, je přesně tím, co J. K. Rowlingová při psaní svých knih měla před očima. Radcliffovi ale dlouho trvalo, než uměl vyjádřit ty správné emoce. Tím, že našel v knihách Rowlingové zalíbení, smazal problém ze světa. Čím víc je čte, tím víc nachází podobností mezi sebou a teenagerovskou postavou. Na jedné straně nechuť být slavným a vyvoleným, na druhé poznání, že jinak to už zkrátka nepůjde.

Jak role ovlivnila hercovu kariéru? Daniel Radcliffe se ani po odvysílání posledního potterovského dílu Relikvie smrti – část 2 nezbavil herecké nálepky, ačkoli ukázal, že si umí poradit i s jinými rolemi. Problémem je, že snímky, v nichž se představil – jako Zabiják proti své vůli, Ztracené město nebo Ztracen v džungli – zrovna nelámaly divácké rekordy…

János Bán

Osudový film: Vesničko má, středisková (1985, Československo).

Role: V jedné z nejlepších československých komedií všech dob si rodák z maďarského Györu zahrál mentálně zaostalého závozníka Otíka Rákosníka, kterého parťák (Marian Labuda) zachrání před velkoměstem.

Jak se Bán do role hodí typově? Režisér Jiří Menzel dlouho uvažoval, kdo by měl hrát výraznou postavu Otíka. Přišel na to, že by bylo dobré, kdyby jej hrál cizinec. Nebude rozumět prostředí a dobře se mu bude role zaostalého prosťáčka hrát. Nakonec vybral právě tohoto maďarského herce, který již tenkrát byl ve své zemi hodně populární. To, že byl pro roli Otíka jako stvořený, netřeba dodávat. Odstáté uši, neohrabaná postava a výrazná »zubní karta«, včetně typického předkusu, ho k tomu doslova předurčovaly.

Jak role ovlivnila hercovu kariéru? V České republice se stal jeho Otík nezapomenutelnou postavou a mnohé filmové hlášky, týkající se jeho postavy, zlidověly (»v Berouně řekne Beroun«, »ty ses měl narodit původně jako kůň a v poslední chvíli si to Pán Bůh rozmyslel« nebo »on je momentálně zaostalej«). V rodném Maďarsku však takhle zaškatulkovaný nikdy nebyl. Ztvárnil řadu tragikomických postav, za něž bral i mnohá významná filmová ocenění.

Petra Černocká

Osudový film: Dívka na koštěti (1971, Československo).

Role: Petra Černocká ztvárnila titulní roli dívky na koštěti Saxány. Začínající čarodějnice uteče z pohádkové říše, seznámí se s dobrem i zlem skutečného lidského světa a nakonec se přece jen rozhodne mezi lidmi zůstat.

Jak se Černocká do role hodila typově? Když Petra Černocká vzpomíná na to, jak dostala svoji životní roli, pokaždé pokrčí rameny. »Prostě jsem šla na konkurz, ale proč si mě režisér vybral, netuším,« říká. Každopádně ztvárnila roli půvabné, i když také neposedné a poněkud roztržité čarodějky přímo vzorově. Pokud je někdo i s odstupem času prototypem mladé, půvabné, kladné hrdinky, která umí (lépe řečeno se teprve učí) kouzlit, pak je to právě Petra Černocká.

Jak role ovlivnila hereččinu kariéru? V tomto případě by se nabízelo napsat spíše »zpěvaččinu kariéru«. Petra Černocká byla mnohem více zpěvačkou než herečkou a ani po úspěchu Dívky na koštěti, včetně neodmyslitelné titulní písně, o další velké role neusilovala. Není ale pravda to, co se píše v bulváru, že by neměla roli Saxány ráda. »To je nesmysl, vždyť mě proslavila! Ale vím, že už mi Saxánu nikdo neodpáře,« tvrdí herečka, která si v roce 2011 střihla i roli v rádoby pokračování Saxána a lexikon kouzel. Tento film však na rozdíl od Dívky na koštěti zcela propadl…

David Duchovny

Osudový film: Sci-fi série Akta X.

Role: David Duchovny se nezapomenutelně zapsal do světové filmografie postavou agenta FBI Foxe Muldera, který spolu s atraktivní kolegyní Scullyovou (Gillian Andersonová) vyšetřuje záhadné případy. Role mu v roce 1996 vynesla tolik ceněný Zlatý glóbus.

Jak se Duchovny do role hodil typově? Ze seriálu Akta X se stal obrovský hit, který si získal fanoušky po celém světě, což se z velké části stalo i díky postavě sympatického a pohledného agenta, kterou Duchovny přesvědčivě zahrál. Záměr byl jasný: najít charismatického a inteligentního muže, který bude přitažlivý pro ženy, ale neodradí mužskou část diváků tím, že by byl pouhým hezounkem, pod jehož líbivou tvářičkou se ztratí původní »záhadový« záměr celé série.

Jak role ovlivnila hercovu kariéru? Do slavného seriálu Chrise Cartera byl poprvé obsazen v roce 1993. Natáčení trvalo celých deset let a Duchovnému to znemožňovalo jakoukoli další práci. Duchovnyho něco takového velmi znepokojovalo, a když jeho touha účinkovat i v jiných filmových projektech definitivně zvítězila, oznámil v roce 2001 odchod ze seriálu. Fanoušci »Akt« to nesli velmi těžce a Duchovny je potěšil až na přelomu roku 2007 a 2008, kdy se zúčastnil natáčení druhého celovečerního filmu Akta X. Mezitím si střihl řadu větších či menších rolí, včetně té v populárním americkém seriálu Californication, ale Muldera už mu nikdy nikdo neodpáře. Ani on sám ne…

Marcela Špičková

FOTO – Filmové studio Barrandov/Josef Řezáč, Filmové studio Barrandov, 20th Century Fox, Česká televize, Miramax Films, New Line Productions, Pixabay

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy