Home Pel mel Věda a příroda V Davosu se bude diskutovat o nemoci, která může být 20krát smrtelnější...

V Davosu se bude diskutovat o nemoci, která může být 20krát smrtelnější než Covid-19

Snímek SARS-CoV-2 z barevného skenovacího elektronového mikroskopu (SEM) , o kterém se v roce 2020 spekulovalo jako o prvním viru, který vytvořil nemoc X. FOTO - wikipedia

V rámci Světového ekonomického fóra v Davosu se bude diskutovat o »nemoci X«, která může z hlediska úmrtnosti dvacetinásobně překonat pandemii koronaviru. Informují o tom internetové stránky fóra.

»V souvislosti s novými varováními Světové zdravotnické organizace před neznámou ´nemocí X´, která by mohla mít za následek dvacetkrát více úmrtí než pandemie koronaviru, se bude diskutovat o tom, jaké nové úsilí je třeba vyvinout, aby se zdravotnické systémy připravily na mnohé výzvy, které před nimi stojí«, uvádí se ve zprávě.

Diskuse se uskuteční 17. ledna. Mezi řečníky budou generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, brazilská ministryně zdravotnictví Nizia Trinidadi, Michel Demare, předseda představenstva farmaceutické společnosti Astrazeneca, a další odborníci.

Ghebreyesus 5. ledna doporučil nepoužívat ochranné masky a očkování proti COVID-19 a chřipce vzhledem k rostoucímu výskytu tohoto onemocnění v mnoha zemích.

Co je »nemoc X«?

Je to poněkud záhadný název pro onemocnění způsobené v současnosti neznámou, avšak závažnou mikrobiální hrozbou. Světová zdravotnická organizace zařadila v roce 2017 nemoc X na krátký seznam patogenů, které považuje za prioritní pro výzkum, vedle známých zabijáků, jako je těžký akutní respirační syndrom (SARS) a ebola. Covid-19, způsobený novým koronavirem, byl příkladem nemoci X, když se koncem roku 2019 dotkl pandemie. Obrovský rezervoár virů kolujících ve volné přírodě je považován za pravděpodobný zdroj dalších takových onemocnění. Je to kvůli jejich potenciálu přelévat se a infikovat další druhy, včetně člověka, a dát tak vzniknout infekci, proti níž lidé nebudou mít imunitu.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here