Nejvíc po České republice cestovali Češi

O 9 % víc než před covidovou pandemií v roce 2019 objevovali loni ČR přímo jeho obyvatelé. Tuzemských turistů v hromadných ubytovacích zařízeních (HUZ) bylo 12,1 milionů (62,2 %), hostů ze zahraničí přijelo 7,3 milionů (37,8 %). Celkem podle analýzy Institutu turismu agentury CzechTourism, která vychází z dat Českého statistického úřadu, ČR v roce 2022 navštívilo cca 19,5 milionů lidí z celého světa. Kromě rezidentů bylo nejvíc Němců, Slováků a Poláků.

Za turisty ze sousedních států, kdy z Německa jich loni bylo 1,8 milionů (- 11 %), ze Slovenska 780 tisíc (+ 4,0 %) a z Polska 615 tisíc (- 8,5 %), následovali hosté ze Spojených států amerických. Těch loni do ČR přijelo 372 tisíc (-36,3 %). Dalších 316 tisíc cestovatelů pocházelo z Velké Británie (-36,3 %). Procentuální srovnání se vztahuje k předcovidovému roku 2019.

»19,5 milionů turistů, kteří přijeli do ČR v loňském roce, znamená meziroční 71% nárůst. Je to však stále o 12 % méně hostů tuzemských hromadných ubytovacích zařízení než před covidovou pandemií v roce 2019. Tuzemský turismus stále táhli rezidenti, loni jich po ČR cestovalo 12 109 732, což bylo o 9 % víc než před pandemií covidu-19 před třemi lety. Nejvíc k nám loni jezdili Němci, Slováci a Poláci. Stále však chyběli turisté z Asie. Proto jsou prioritou letošního roku dálková přímá letecká spojení, kdy první avizovanou ‚vlaštovkou‘ je obnovení přímých letů Praha – Soul od 27. března,« říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget.

Z tuzemských míst zahraniční hosty, stejně jako turisty z ČR, nejvíc zajímala Praha a Jihomoravský kraj. Hlavní město se navíc poprvé za deset let dostalo na první místo i co se týče návštěvnosti rezidentů. Pomyslné třetí místo v oblíbenosti lokalit v ČR se liší. Zatímco cizinci preferovali Karlovarský kraj, domácí turisty v roce 2022 zajímal nejvíc region Královéhradecký.

Na podporu příjezdového cestovního ruchu nyní v Belgii, Nizozemsku, Dánsku, Francii, Německu, Polsku, Rakousku, Španělsku a Švédsku běží on-line kampaň zaměřená na lyže včetně zimních měst a Valentýna. Chystá se také kampaň pro domácí trh s cílem podpořit návštěvnost horských středisek v ČR. Aktuálně jsou na tuzemských horách velmi dobré sněhové podmínky, lidé si tak mohou užít jarní prázdniny, které tento týden začaly a postupně se až do 19. března uskuteční ve všech krajích ČR.

»Predikce týkající se cestovního ruchu, které jsou hodně důležité nejen pro plánování volného času, stejně jako analýzy toho, co se odehrálo, jsou k dispozici na portálu Tourdata. Jsou tam zaktualizované podrobné rozbory návštěvnosti HUZ za období 2012 – 2022 a přibyla také návštěvnost hotelů za loňský prosinec uzavřel vedoucí Institutu turismu agentury CzechTourism Petr Janeček.

(zmk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy