Zaměnění SOCDEM a ČSSD není možné, uvedl právník k aktuální kauze

Sociální demokracie (SOCDEM) si myslí, že její voliči jsou hloupí. Tak reagoval právník Václav Musílek na aktuální spor mezi SOCDEM a ČSSD – Českou suverenitou sociální demokracií.

SOCDEM se obrátila na Nejvyšší správní soud (NSS), jelikož nesouhlasí s registrací koalice ČSSD pro volby do Evropského parlamentu. Domáhá se zrušení registrace. Důvodem je údajná klamavost a zaměnitelnost zkratky ČSSD. Sociální demokracie ji používala v době, kdy byla parlamentní i vládní stranou. 

»Byl jsem požádán o zpracování vyjádření k právním krokům SOCDEM, která však nežaluje ČSSD, ale ministerstvo vnitra. Napadá rozhodnutí připustit ČSSD k volbám kvůli zkratce, které se SOCDEM vzdala a sama ji opustila. Nejvyšší správní soud požádal koalici, jíž vévodí ČSSD – Česká suverenita sociální demokracie o vyjádření, které teď zpracováváme,« prozradil.

Čtěte také: Do ČSSD přecházejí desítky členů SOCDEM, zaznělo v Ústeckém kraji

Podle Musílka existuje řada důvodů, proč ministerstvo vnitra správně zaregistrovalo do voleb koalici, kterou kromě ČSSD tvoří ještě strana DOMOV, Směr Česká republika a nestraníci z různých organizací, jako je Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) nebo Svaz pacientů ČR. »Není to žádná klamavá akce, zaměnění se současnou Sociální demokracií není možné, ani se zkratkou SOCDEM. Máme řadu právních argumentů, včetně podoby ochranných známek, a jsem jasně přesvědčen, že Nejvyšší státní soud musí žalobu zamítnout,« připojil Musílek.

Všechny indicie podle něj směřují k tomu, že záměna nepřipadá v úvahu. »Ono se to takhle špatně vysvětluje, když má člověk hovořit nikoli právní řečí, ale v zásadě platí, že nic kromě samotných písmen nemůže evokovat záměnu. Je jiná značka, jiná barva, podobnost prakticky nulová. Když si to shrneme, vyplývá z toho, že si současná SOCDEM musí myslet, že její voliči jsou trochu hloupí, což dělá velkou chybu. Voliči bývají často mnohem chytřejší než současní politici a při volbách to ukážou,« připojil Musílek.

Statutární místopředsedkyně Volfová argumentovala v úterý tím, že existuje větší podobnost. »Náš název je naprosto nezaměnitelný s jiným názvem strany či koalice v těchto volbách. Což se tak úplně nedá říci o všech kandidátních listinách – ANO a ANO Lepší EU s mimozemšťany, PRO Jindřicha Rajchla a PRO vystoupení z EU,« řekla Volfová.

»U těchto stran a koalic je rozhodně větší podobnost než u SOCDEM a ČSSD. Ale záleží na nich, jak považují za ohrožení shodu se zavedenými názvy. Věří si, že jejich subjekty jsou pevné v kramflecích, ale v tom zbytku si neodvažuji mluvit za ně,« dodal Musílek.

Čtěte také: Spor dvou sociálních demokracií jde k soudu. SOCDEM mluví o parazitování, ČSSD o uzdravení špinavého psa

Václav Musílek je zastupitelem Městské části Praha 8. V politice působil mj. jako vysoký manažer Československého rozhlasu, tiskový mluvčí Občanské demokratické strany a vedoucí jejího tiskového oddělení či starosta městské části Praha 8. Dnes je členem vedení politické strany Trikolora.

ČSSD je nejstarší politickou stranou v zemi. Česká strana sociálně demokratická patřila od listopadu 1989 mezi ústřední politické síly spolu s ODS. Z jejích řad pocházeli předsedové vlády Miloš Zeman, Vladimír Špidla, Stanislav Gross, Jiří Paroubek a Bohuslav Sobotka. Nicméně ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2021 nepřekročila potřebnou pětiprocentní hranici a zůstala mimo parlament. Loni na jaře se následně rozhodla změnit název na prosté Sociální demokracie a zkratku na SOCDEM. Následně v červnu se někdejší zkratky ČSSD ujala Jana Volfová, předsedkyně tehdejší České suverenity, a na únorovém sjezdu v Praze se stal předsedou Jiří Paroubek.

(pk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy