Není 17. listopad jako 17. listopad… Kdo a kde bude zítra slavit?

Datum 17. listopadu se do českých dějin nesmazatelně zapsalo dvakrát. V roce 1939 nacisté krutě zakročili proti vysokoškolským studentům. Jako projev obecného uznání československým studentům je 17. listopad od roku 1941 slaven jako Mezinárodní den studentstva. O 50 let později se v listopadu 1989 stala připomínka památky Jana Opletala jedním z impulzů ke změně režimu v Československu. I proto je dnes 17. listopad mezi státními svátky asi jediným, který lidé spontánně slaví v ulicích.

Pietní akce, ale i demonstrace, pochody, happeningy, koncerty či konference připomenou o čtvrtečním státním svátku výročí 17. listopadu. Tématy akcí bude nejen období 33 let od počátku změny režimu a 83 let od uzavření vysokých škol nacisty, ale také například ruský konflikt s Ukrajinou a jeho dopady.

Vojenské sdružení rehabilitovaných AČR v součinnosti se Svazem vojenských veteránů ČR a Českým svazem bojovníků za svobodu pořádají ve 12 hodin pietní akt v prostorách Ruzyňských kasáren na Praze 6 k uctění popravených představitelů českých vysokoškolských studentských spolků, po uzavření českých vysokých škol německou nacistickou okupační správou dne 17. listopadu 1939.

Krajský výbor KSČM Praha organizuje od 13 hodin shromáždění před budovou Hlávkovy koleje, Jenštejnská 1966, Praha 2. První pietní akce začne ve čtvrtek ráno právě před Hlávkovou kolejí, a to jako připomínka obětí nacistické perzekuce československých vysokoškoláků z roku 1939. Dopoledne si zástupci vysokých škol připomenou studentskou demonstraci, která vyústila v průvod na Národní třídu v roce 1989.

Sociální demokraté uctí památku listopadových událostí z let 1939 a 1989 tradičním položením květin u Památníku 17. listopadu na Národní třídě v Praze a Vzpomínkovým večerem ČSSD.

Pochod k České televizi

Neparlamentní Hnutí PES ohlásilo demonstraci za demisi vlády Petra Fialy (ODS) na pražskou Letnou. Začít má ve stejnou dobu, kdy by měl z Opletalovy ulice vyrazit průvod k České televizi, kde by se měla konat další protivládní demonstrace. Protestní průvod k budově ČT ohlásil na 17. listopadu aktivista Ladislav Vrábel, který v posledních měsících organizuje protivládní demonstrace. Účast předběžně odhadl na 30 000 lidí. Demonstranti plánují vyrazit ve 14.00 z Opletalovy ulice a projít přes Václavské náměstí a magistrálu až na Kavčí hory. Tam chtějí demonstrovat od 15.00 »za umožnění vystoupení ve vysílání ČT«, o které požádal generálního ředitele České televize Petra Dvořáka otevřeným dopisem 24. října.

»Veškeré poznatky k tomuto shromáždění průběžně vyhodnocujeme a na základě aktuální situace přizpůsobíme celé bezpečnostní opatření. Velitel opatření je v kontaktu s vedením České televize a již proběhlo i několik schůzek, aby se nastavila spolupráce,« uvedl policejní mluvčí Jan Daněk.

»V minulých dnech jsme absolvovali schůzky s velením akce i obhlídky objektu. Bezpečnost jsme posílili jak navýšením televizní ochranky, tak opatřeními v oblasti pasivní bezpečnosti,« sdělila mluvčí veřejnoprávní televize Karolína Blinková.

»ČT navíc, až na nezbytnou zpravodajskou výrobu a zajištění vysílání programů, utlumí ve čtvrtek 17. 11. veškerou výrobní činnost v odpoledních a večerních časech, aby zaměstnanci nemuseli řešit obtíže při vstupu nebo odchodu z objektů. Od minulého týdne rovněž probíhá interní informační kampaň, abychom společně maximálně zajistili plynulost vysílání a výroby a ochránili bezpečí zaměstnanců a majetku ČT,« dodala.

Daněk poukázal na to, že trasa pochodu demonstrantů povede i přes Nuselský most. »Upozorňujeme tedy na omezení provozu přibližně od 14 hodin do 16 hodin v tomto dopravně exponovaném úseku a prosíme všechny řidiče, aby s tímto omezením počítali a zmiňovanému úseku se vyhnuli. Dále je nutno upozornit, že kvůli tomuto shromáždění bude v čase od 16 hodin až do večera ulice Na Hřebenech II a Na Klaudiánce na Kavčích horách zcela neprůjezdná. S tím by měli počítat hlavně rezidenti z této oblasti,« doplnil.

Vzpomínkové akce se uskuteční nejen v Praze, ale také v krajských a některých menších městech. U příležitosti státního svátku se ve čtvrtek v hlavním městě uskuteční i řada dalších shromáždění. Mezi hlavní dějiště ale bude patřit prostor před pamětní deskou na pražské Národní třídě. Památku tam uctí nejen představitelé státu či kandidáti na prezidenta, položit květiny a zapálit svíčku budou moci i řadoví občané.

Tradiční oslava svátku demokracie na Národní třídě pak v této ulici omezí dopravu od brzkého rána až do večera. Podle Daňka bude na čtvrteční akce dohlížet několik set policistů z řad pořádkové, dopravní i kriminální služby. »Samozřejmostí budou i kolegové z antikonfliktního týmu a přijedou nám do Prahy vypomoci i kolegové z jiných krajů, které jsme požádali o posily,« uzavřel mluvčí.

Na Národní třídě bude po celý den studentská slavnost, kterou již tradičně pořádá studentský spolek Díky, že můžem pod heslem O svobodu se musíme starat. Slíbil výstavy, pouliční představení a koncerty, ale také brunch na podporu samoživitelek a debaty věnované nadcházejícím prezidentským volbám, evropským tématům nebo ruské agresi proti Ukrajině. Symbolicky v 17.11 zazní Modlitba pro Martu. Protinacističtí a protikomunističtí odbojáři večer v Národním divadle převezmou Ceny paměti národa, které uděluje společnost Post Bellum.

Satirický nadhled by do oslav měl vnést karnevalový průvod Sametové posvícení, který se vydá z pražské Kampy přes Národní třídu a Staroměstské náměstí do Kampusu Hybernská. Na Václavském náměstí se bude konat odpoledne Koncert pro budoucnost.

V Lichtenštejnském paláci bude konference Hybridní válka Ruska proti demokratickému světu, na které vystoupí premiér Petr Fiala nebo představitelka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská. Odpoledne se z ulice Na Slupi přes Karlovo na Jungmannovo náměstí vydá Pochod na podporu demokracie s názvem ČR stojí na straně napadené Ukrajiny.

»Nenechejme si tento výjimečný svátek ukrást těmi, kterým se stýská po předlistopadových dobách, a nenechejme ho zneužít dezinformátory, kteří pracují ve prospěch Putinova režimu,« vzkazuje člen několika vlád a ministr financí Miroslav Kalousek.

»Putinovi idioti, dezoláti, pomočená mrtvola. To je veřejný slovník organizátorů Pochodu za demokracii, který proběhne na oslavu výročí 17. listopadu. Mottem pochodu je spojovat rozdělenou českou společnost. To jsme si nevymysleli my, ale politici ze STAN, TOP 09, ODS a KDU ČSL. Tedy ‚nepopulistických‘ a ‚neextrémistických‘ vládních stran. Chtějí být svorníky. Chtějí zpět vlajku. Není bez zajímavosti, že pochod za spojení rozdělené společnosti podporují typické neútočné tolerantní sociální svorníky. Jako třeba Miroslav Kalousek (TOP 09), Jan Hřebejk nebo Pavel Novotný (ODS),« reagovala Jana Bobošíková v dalším dílu svého pořadu Aby bylo jasno.

Zbyšek Kupský

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

  1. I já jsem zvonil klíči. Nikdy jsem toho ani na vteřinu nelitoval. Nic jsem nezprivatizoval. 30 let po Listopadu jsem pracoval jako řadový zaměstnanec v české firmě. Dnes jsem spokojený senior užívající si nadprůměrného důchodu, letos královsky valorizovaného. Jak vidno fronda opět lže.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy