Při pietních aktech ČSBS k 78. výročí SNP nesouhlasili s překrucováním dějin 2. světové války

Pietní akty se včera konaly u Památníku padlých československých letců na Náměstí Svobody v Praze 6 k připomenutí si obětí hrdinných slovenských letců 1. kombinované letky jako součásti 1. čs. armády na Slovensku složené z povstaleckých vojenských jednotek Slovenského štátu a československých letců 1. čs. samostatného stíhacího leteckého pluku. Ten byl součástí 1. čs. armádního sboru v SSSR.

Další pietní akt proběhl u Pomníku československých účastníků 2. sv. války k připomenutí si obětí příslušníků 1. čs. armády na Slovensku, dále partyzánských jednotek působících na Slovensku a příslušníků 1. čs. armádního sboru v SSSR reprezentovaných 2. čs. samostatnou paradesantní brigádou, kteří padli v průběhu bojů Slovenského národního protifašistického povstání vypuknuvšího před 78 lety v Turčianskom sv. Martine.

Organizátory pietních aktů byly spolky Český svaz bojovníků za svobodu (Sdružení vojenských a válečných veteránů ČSBS) a u Památníku padlých československých letců – Sdružení čs. zahraničních letců – Východ, z.s. a Pomníku československých účastníků 2. sv. války – Vojenské sdružení rehabilitovaných AČR, z.s.

Zúčastnili se a promluvili mj. poslanec za SPD Jiří Kobza, europoslankyně a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná, místopředseda KSČM Milan Krajča a místopředseda Trikolory Josef Sláma. Dále tajemník Sdružení čs. zahraničních letců – Východ Pavel Šmidrkal, předseda Vojenského sdružení rehabilitovaných AČR pplk. v.v. Petr Mrázek, předseda Sdružení vojenských a válečných veteránů ČSBS plk. v.v. Bohuslav Holub a za Ústrednů radu Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Kamil Krištofík. Pietní akty uzavřeli předseda ÚV ČSBS Jaroslav Vodička a místopředseda ÚV ČSBS Emil Kulfánek.

V projevech byl vyjádřen vděk účastníkům Slovenského národního povstání a Spojencům. Rovněž, vyzněl nesouhlas s překrucováním dějin 2. světové války a role velké spojenecké protihitlerovské koalice. Zazněla zpívaná Česká státní hymna. K pomníkům padlých hrdinů byly položeny květinové dary.

Ioannis Sideropulos

FOTO – autor

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy