Nová studie potvrzuje, že básník Pablo Neruda byl otráven vládními agenty

Nová sonda do ostatků chilského básníka Pabla Nerudy potvrdila verzi, že příčinou jeho smrti v roce 1973 byla otrava, prohlásil jeho synovec Rodolfo Reyes. Podle něj se závěrečná zpráva týká bakterie způsobující botulismus, která byla nalezena v básníkových ostatcích.

»Neměla být v Nerudově kostře, byla vpravena injekcí. Co to znamená? Že byl zabit v Chile. Nevíme přesně kdo, ale museli to být vládní agenti,« řekl Reyes španělské rozhlasové stanici Ser. Úplná odborná zpráva by měla být zveřejněna zítra.

Neruda je v Chile známý nejen jako básník, ale také jako diplomat a sociální aktivista. V roce 1970 ho chilská komunistická strana nominovala na prezidenta Chile, ale poté svou kandidaturu stáhl ve prospěch socialisty Salvadora Allendeho. Zemřel 23. září 1973, 12 dní po státním převratu, který svrhl Allendeho vládu a nastolil vojenskou juntu generála Augusta Pinocheta.

Podezření na násilnou povahu smrti významného literáta se objevilo po rozhovoru jeho osobního řidiče a asistenta Manuela Arayi pro mexický časopis v roce 2011. Tehdy naznačil, že nositel Nobelovy ceny za literaturu mohl zemřít na následky smrtící injekce, a nikoli kvůli zhoršení zdravotního stavu v důsledku nemoci. V roce 2013 byly Nerudovy ostatky exhumovány.

(cik, TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy