Home Sport Obří šok v hokejovém světě! Úspěšný kouč Varaďa v Pardubicích skončil

Obří šok v hokejovém světě! Úspěšný kouč Varaďa v Pardubicích skončil

AKTUALIZOVÁNO

Včera večer si fanoušci pardubického Dynama v O2 areně, praskající ve švech, užívali vítězství v extraligovém šlágru proti Spartě. Z výsledku 2:1, který s hokejisty z východu Čech slavily tisíce fandů dorazivších do Prahy, měl na střídačce radost i její hlavní šéf Václav Varaďa. Dnes už ale sedmačtyřicetiletý rodák z Valašského Meziříčí není trenérem Pardubic! Hokejový svět zažívá šok, možná větší, než kdyby v politické sféře rezignoval Petr Fiala na pozici předsedy ODS i vlády…

Pardubice jsou po včerejším triumfu v prodloužení jen o bod druhé za Spartou, ale teoreticky extraligu vedou, protože mají dva zápasy k dobru. Dosti to připomíná situaci z fotbalové ligy, kdy po nástupu Daniela Křetínského do Sparty dostal kouč František Straka v roce 2004 padáka, ačkoli měl s týmem dvanáctibodový náskok v čele tabulky. Nebo když totéž letenský klub zopakoval v zimě 2011, kdy šestibodový náskok nepomohl trenéru Chovancovi v setrvání ve funkci, jež se tehdy nazývala generální sportovní manažer. V obou případech na tato rozhodnutí sparťané doplatili.

A hokejové Pardubice? Těžko říci, co bude dál. Ovšem každopádně v době, kdy se klubu plnému hvězd daří a v hledišti panuje hokejový boom, je dnešní rozhodnutí o konci Varadi jen velmi nesrozumitelné a těžko pochopitelné.

»Trenér Václav Varaďa není s platností od čtvrtečního večera trenérem A týmu HC Dynamo Pardubice. Pardubický klub se rozhodl odstoupit od smlouvy. První mužstvo Dynama povede jako hlavní trenér Marek Zadina,« napsal klub v podvečer stroze na svých internetových stránkách.

Okamžitě se objevily spekulace o sporech s ambiciózním majitelem klubu Petrem Dědkem. V týden starém rozhovoru pro iSport.cz mj. padla otázka na to, zda je Dědek jediným člověkem, jehož trenér poslechne. »Ale takhle to nastavené nemám,« oponoval Varaďa. »Život jde dál,« dodal stroze Dědek na sociální síti X.

O vysvětlení se pokusil klub konečně až večer. »Václav Varaďa se smluvně zavázal vést a metodicky řídit trenéry B týmu, mládežnické akademie a vedení mládeže, a to za účelem sjednocení herního systému celého klubu. Od nástupu pana Varadi do funkce hlavního trenéra A týmu ovšem došlo k realizaci jediné společné schůzky, a to před startem soutěžního období. Hokejový klub Dynamo Pardubice považuje podobný způsob vedení herního systému klubu za naprosto nedostačující. Za stejně závažné porušení pracovní smlouvy panem Varaďou považuje klub odmítání řádné spolupráce s realizačním týmem a skautem klubu. Hlavní trenér mužstva má rozhodující vliv na vedení mužstva, ovšem měl by respektovat odborné rady realizačního týmu. Pro celou organizaci je nepřípustné, aby hlavní trenér činil důležitá rozhodnutí samostatně bez předchozí diskuse s trenérským štábem, potažmo realizačním týmem,« napsal klub v již obsáhlejší zprávě na svém webu a dodal, že kouč – údajně – bezdůvodně urážel některé hráče a členy realizačního týmu.

»Víme dobře, že tato zpráva veřejnost překvapila. Vše jsme zvážili a věřím, že jsme se rozhodli dobře. Václav Varaďa neplnil požadavky, které jsme od jeho angažování očekávali a opakovaně porušoval podmínky smlouvy s Dynamem. Nedělat nic by z naší strany mělo také své následky. Celá situace si ale zaslouží hlubší vysvětlení. Včera jsme se přesvědčili o tom, že máme nejlepší fanoušky v lize. Tisíce z nich uprostřed týdne cestovali na venkovní zápas. Zaslouží si znát důvody tak zásadní změny ve vedení sportovního úseku A týmu Dynama,« okomentoval následně Dědek situaci kolem odvolání Varadi.

Bývalý slavný útočník, který je mistrem světa z let 2000 a 2005, má za sebou i bohatou kariéru v NHL. Jako trenér si získal jméno u třineckých Ocelářů, s nimiž vyhrál tři mistrovské tituly. V minulé sezoně nikde netrénoval. Vypomohl jen krátkodobě druholigovému Táboru. Předtím působil výhradně na střídačce Třince a reprezentačních výběrů do 18 a 20 let. Patřil v minulosti rovněž mezi kandidáty na pozici kouče reprezentace a před rokem a čtvrt na poslední chvíli ztroskotala jeho jednání se Spartou.

Do Pardubic přišel začátkem května a s vedením klubu uzavřel dlouholetý kontrakt až do roku 2028. Za dobu svého působení dovedl tým k vítězství v Dolomiten Cupu, do čtvrtfinále Ligy mistrů i ke stříbru na tradičním Spenglerově poháru v Davosu. Daří se i v extralize, kdy Pardubičtí z 35 odehraných extraligových duelů jen třikrát nebodovali. Navíc zítra mohou jít, navzdory manku v počtu odehraných utkání, do čela tabulky, protože Spartu čeká těžký duel v Hradci Králové. Pardubičtí jedou do Karlových Varů.

To už ale s novým koučem. Jednapadesátiletý Marek Zadina působí v Dynamu druhým rokem. Během minulé sezony byl asistentem Radima Rulíka, s nímž vybojovali bronz, a následně zastával stejnou pozici po Varaďově boku, s nímž navázal na spolupráci z Třince. Druhým Varaďovým asistentem byl Aleš Krátoška, jenž na stejné pozici zůstává. Trenérský tým rozšíří nejúspěšnější extraligový střelec Dynama Sýkora.

Pardubice jsou čtvrtým týmem, který v této sezoně mění hlavního kouče. Už 23. září rezignoval po třech zápasech Patrik Martinec v Kometě Brno a tým převzal asistent Jaroslav Modrý. O měsíc později odstoupil Miloš Holaň z Vítkovic a nahradil jej Pavel Trnka, který se o 14 dní dříve stal jeho asistentem. Na začátku listopadu pak skončil v Mladé Boleslavi Jiří Kalous, jehož nástupcem je Richard Král.

(koz)

FOTO – hcdynamo.cz

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here