OS KOVO má jasno. Do role odborářského předáka chce znovu Středulu

Rada svazu KOVO dnes nominovala Josefa Středulu na předsedu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). V čele největší odborové centrály loňský kandidát na prezidenta stál deset let, ovšem před dvěma týdny ve funkci skončil kvůli neplacení členských příspěvků. Což je oficiální důvod. Další záležitosti má řešit mimořádný sněm ČMKOS, který se uskuteční 25. března.

Deník Blesk v únoru zveřejnil kopii dopisu, který Středulovi zaslala jeho domovská odborová organizace vítkovických oceláren ze svazu KOVO loni začátkem prosince. Napsala mu, že nemá zaplacené příspěvky za pět měsíců, takže mu zaniklo podle stanov členství. Naposledy peníze podle prosincového dopisu poslal za květen 2023. Podle dostupných informací přestal být členem vítkovické organizace 24. listopadu a členství se mu obnovilo 14. prosince po doplacení. Ze statutu ČMKOS vyplývá, že pokud Středula nebyl členem odborů, zanikl mu mandát předsedy centrály. V posledních měsících se Středula účastnil mimo jiné jednání prosincové tripartity či jednání o situaci ve společnosti Liberty.

Šéf odborů se následně omluvil a označil záležitost za své »lajdáctví«. Rada OS KOVO ho nicméně dnes podržela. »Rada po dlouhém jednání jmenovala kolegu Středulu na post předsedy. Debata byla velmi krušná, padala spousta názorů, ale v rámci OS KOVO se neobjevil žádný nový kandidát,« řekl na dnešním brífinku šéf OS KOVO Roman Ďurčo, podle nějž Středulu podpořilo kolem 65 až 70 procent svazové rady. »Možné je, že jednotliví členové se budou vyjadřovat na sněmu, ale žádného nového kandidáta jsme zatím neviděli,« připojil Ďurčo.

Pochybení je podle něj ryze na Středulovi, který neplnil stanovy OS KOVO tím, že neplatil příspěvky. »My, co jsme nahoře, bychom měli jít příkladem a Josef se bude muset do budoucna chovat tak, aby to nenastalo,« doplnil dnes Ďurčo.

Mnoha členům podle něj vadil i způsob, jakým loni v lednu Středula vzdal svou prezidentskou kandidaturu. Pro první kolo volby doporučil Danuši Nerudovou, což někteří odboráři rovněž vnímali jako kontroverzní krok. »Mnoha z nich vadilo, jak to ukončil a koho doporučil,« uznal dnes Ďurčo.

V pondělí navíc rezignoval i místopředseda ČMKOS Vít Samek, který byl pověřen vedením po Středulovi. Jednasedmdesátiletý odborář to zdůvodnil zdravotním stavem a vyzval novináře i veřejnost, aby »za tím nic nehledali«. Na jeho místo dnes OS KOVO navrhlo ekonoma Jiřího Vaňáska.

ČMKOS jako největší odborová centrála čítá 31 odborových svazů se zhruba 270 tisíci členy, přičemž nejsilnějším je právě OS KOVO.

(pk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy