Takhle blízko třetí světové války jsme nikdy nebyli, znělo na Václavském náměstí

Zhruba dva tisíce lidí se zúčastnily dnešní demonstrace na Václavském náměstí, která završila tzv. Mírové dny pořádané aktivistou Ladislavem Vrabelem. Účastníci varovali před zatahováním České republiky do válečného konfliktu a zaznívala slova o tom, že takhle blízko třetí světové války jsme ještě nebyli.

Dnešní demonstrace navázala na čtvrteční a páteční protesty na Hradčanském a Loretánském náměstí, jež byly protiváhou k jednání tzv. malého summitu NATO, který pořádala Praha. Účast na Václavském náměstí dnes nicméně byla výrazně nižší, než se očekávalo. Z velké části za tím pravděpodobně stálo počasí. Provazce deště zkrápěly metropoli již od ranních hodin a krátce po zahájení demonstrace, kterou odstartovalo vystoupení písničkáře Pepy Nose, již pršelo opravdu velmi hustě.

I tak Vrabel na úvod poděkoval všem přítomným a řekl, že je rád, když prší, protože se ukázalo, kdo se nebojí. Hovořil o oddělení zrna od plev. Pochválil statečnost přítomných, protože »dneska se nesmí říct cokoli proti vládě«. »Tři z naší rodiny jsou odsouzeni k podmínce. Já jsem řekl, že nechci, abychom nakoupili letadla F-35, a dopadlo to tak, že jsem odsouzený taky,« uvedl Vrabel, který je předsedou hnutí Česká republika na 1. místě.

Varoval, že pravděpodobně stojíme na prahu 3. světové války. »Premiér už mluví dva tři měsíce o tom, že jsme ve válce, a proto jsme se tu sešli. Čekal jsem plný Václavák a je mi líto, že celá Česká republika neskanduje, že chce mír, ale až se bude revidovat historie, vy si budete moci říci, že jste byli ti lidé, kteří tam tenkrát stáli,« řekl Vrabel směrem k davu, kde se to hemžilo deštníky, pláštěnkami, ale i českými vlajkami či transparenty. Na nich stálo například »Stop americkým vojenským jednotkám do ČR!«, »STOP smrtonošům – WHO, NATO, EU!« nebo »NATO = nebezpečí, NATO = válka, NATO = USA«. Na zadní straně pódia se pak skvěl velký obraz dvou dívek, které na zeď červenou barvou píší »Please no more war, love«.

Prvním řečníkem byl bývalý předseda slovenské vlády Ján Čarnogurský, který byl jedním z hlavních hostí již na včerejší Mezinárodní mírové konferenci na Novotného lávce. Zmínil dva týdny starý atentát na předsedu vlády SR Roberta Fica. »Věřím, že se z toho dostane a bude moci vést slovenskou vládu,« řekl Čarnogurský. Dodal, že se zúčastnil konference v Moskvě a styděl se, když na výstavce zabavené vojenské techniky ukrajinské armádě viděl »někdejší československou vlajku«. Řekl, že obraz České republiky v Rusku není dobrý a že by bylo potřeba »nepodléhat tlaku, kterému bohužel podlehla ukrajinská vláda«. Prahu označil za krásné město. »A tato krása může být ohrožená. Jediný způsob, jak zachovat města v Evropě, jsou jednání o míru,« zdůraznil Čarnogurský.

Další z řečníků, poslanec Jiří Kobza (SPD), zopakoval svá slova ze včerejší Mezinárodní mírové konference, že »máme společný cíl a společného nepřítele«. »I špatný mír je lepší než válka. Lepší být živý než mrtvý, celý a zdravý než zmrzačený a nemocný. Lepší je, když má dítě oba rodiče, než aby bylo sirotkem. Lepší je mít rodinu než být vdovou s mizernou válečnou penzí,« řekl Kobza a vyzval lidi k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu, které se uskuteční 7. a 8. června. »Vládní strany udělají vše proto, abyste nešli volit. Ale tentokrát se nesmíme nechat oblbnout,« uvedl Kobza a následně si střihl na kytaru tři písně jako doprovod písničkáře Jozefa Kupčíka.

Publicista a bývalý místopředseda KSČM Josef Skála polemizoval s tím, že se dá dosáhnout míru porážkou jaderné velmoci. »Slyšeli jste někdy větší nesmysl?« položil si řečnickou otázku a uvedl, že dnes jde o »holé přežití«, protože tak blízko válka nebyla nikdy.

Na pódiu se představilo i několik zahraničních hostí včetně slovenského europoslance Milana Uhríka, místopředsedy politické strany Konfederacija a poslance polského Sejmu Romana Fritze či světoznámého advokáta Goran Petronijevič, bývalého zvláštního vyšetřovacího soudce Ministerstva spravedlnosti SRJ pro vyšetřování válečných zločinů na území Kosova a Metohije, Stejně jako další osobnosti, které se postupně vystřídaly u mikrofonu, akcentovaly mírové řešení konfliktu na Ukrajině.

Závěrečným řečníkem byl předseda ČSSD – České suverenity sociální demokracie a expremiér Jiří Paroubek, který na začátek vyrukoval s otázkami: »Jak chcete zničit velmoc, která má všechno, všechny důležité suroviny a která má také jaderné zbraně? A proč někoho ničit?«

Zmínil, že Fialova vláda se ráda chlubí tím, že je iniciátorem české muniční inciativy, která má za cíl co nejvíce dělostřelecké munice pro kanony a děla ukrajinské armády ze sovětských dob. »Je to zvláštní poselství Evropě, nelítostné harašení zbraněmi. Současná česká vláda stojí v EU i NATO na té nejtvrdší proválečné straně. Přitom představivost české vlády není příliš velká. Situace na bojišti se vyvíjí pro ukrajinská vojska nepříliš příznivě, Rusové mají převahu,« zmínil Paroubek.

Varoval před další eskalací konfliktu, k níž nejvíce přispívají válečné aktivity Francie a pobaltských zemí. »Tak to začalo ve Vietnamu a víme, jak to skončilo. Pak je otázka času, kdy dojde ještě k větší eskalaci, tentokrát z ruské strany, třeba použitím taktických jaderných zbraní směrem na Ukrajinu, kde budou vojáci NATO. To samozřejmě vyvolá odvetu ze strany NATO a pak už jsme ve válce monumentálních rozměrů. Chcete takovou válku? Chcete válku, která zničí naše životy a vše, co milujeme? Já tedy ne!« uvedl Paroubek za hlasitého souhlasu přítomných.

Řekl, že pětikoaliční kabinet chystá zbrojařské tsunami. »Vláda říká, že v roce 2050 bude chybět na důchodovém účtu 350 miliard korun. Záměrně straší – jako vždy. Není schopna situaci efektivně řešit. Kdyby se každý rok ušetřilo na zbrojních výdajích 15 miliard korun, až do toho roku 2050, tento problém by neexistoval. To jsou jednoduché počty,« řekl Paroubek a podobně jako Kobza vyzval lidi k účasti k Evropským volbám, které podle něj letos mají mimořádnou důležitost.  

Na závěr akce se sešli na pódiu všichni signatáři mírové výzvy, kterou přečetl Vrabel. Nechybí v ní požadavek na vládu k okamžitému zastavení dodávek zbraní na Ukrajinu. »Žádáme vládu, aby naši zemi vedla k absolutnímu distancování se od konfliktu s Ruskou federací,« stojí ve výzvě, která končí apelem na Ukrajinu a stálé členy Rady bezpečnosti OSN, aby neprodleně zahájili mírová jednání. V mírovém duchu nakonec z pódia vypustila Pynelopi Cimprichová z hnutí Švýcarská demokracie bílé holubice.

(pk)

FOTO – iportaL24.cz/Petr Kojzar

Související články

7 KOMENTÁŘŮ

  1. Vrábel měl smůlu, měl to vynikajícím způsobem připraveno a do toho zasáhlo počasí. Já, který organizuji také demonstrace, vím, co je to za stres, čekat, jak se zachová počasí. Vydrželi jsme to, přede mnou stál člověk, který neměl ani deštník a ani pláštěnku, tak tomu říkám hrdina. Já tam mával nad hlavou běloruskou vlajkou. Šli jsme potom ještě s bubny k Úřadu vlády s ukrajinskou, ruskou, palestinskou, židovskou a běloruskou vlajkou.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy