Tajemná řeč květin. Který druh se hodí pro jakou příležitost?

Která květina se hodí pro jakou příležitost? Je to jednoduché. Každá má něco svého, každá symbolizuje něco jiného. Tak si pojďme udělat malý exkurz po světě našich němých, vonících přátel. Jakou řečí k nám mluví sedmero, zřejmě nejrozšířenějších a nejžádanějších druhů?

Růže

Nejkrásnější a nejtypičtější květiny mají své kouzlo vždy a všude. Nejstarší doklad o existenci růží pochází z období před 40 miliony lety. Podle odlišného přístupu botaniků k vymezení je popsáno 100 až 300 samostatných druhů. Když ale růží obdaruje muž ženu, vyjadřuje vzájemný vztah většinou konkrétní barva.

Červená od pradávna slouží k vyznání vášnivé lásky, kdežto bílá vyjadřuje čistotu, nezkaženost, ale také lenost a pohodlnost. Oranžová je znamením velké touhy, modrá pak obliby v experimentování a snahy se za každou cenu odlišovat. Nicméně, ani to nemusí být na škodu pro citové pouto – kdo by se nechtěl odlišovat od nudných a stereotypních vztahů některých párů!?

Ale pozor! Víte, co značí žlutá růže? Ta je vyjádřením velké žárlivosti. Tudíž rada pro pány zní: dejte si pozor na to, jaké růže kupujete. Aby si to pak dotyčná žena špatně nevyložila…

Tulipán

Je známo přibližně 100 až 150 druhů tulipánů. Stejně jako v případě růži u tulipánů platí, že červená barva květů znamená lásku. U žluté je to ale trochu jinak – ta vyjadřuje pýchu. A oranžová? Povrchní krásu bez duševních kvalit. Pokud jsou květy různobarevné, dáváte jasně najevo, že máte obdarovanou (či obdarovaného – proč ne v generové době?) osobu rádi v celé škále a šíři jejích vlastností – včetně těch evidentně negativních.

Karafiát

Karafiátům dávají přednost zbožně založení lidé. Ti, kterým nestačí materiální postoj ke světu, ale vždy hledají nějaké duchovní pozadí. Červený karafiát se pak hodí k lidem, kteří mají sklon zveličovat věci, přeceňovat své schopnosti nebo panikařit při každé nové informaci.

Narcis

Narcis byl v řecké mytologii snem boha Kéfísa a nymfy Leiropé. Šlo o mladíka, který byl tak krásný, že mu nadbíhaly ženy, ale on o žádnou nestál, jelikož byl příliš zahleděný do sebe. Tuto sebelásku a samolibost vyjadřuje v očích mnohých narcis dodnes, ovšem je to až nespravedlivé vůči tak krásné květině. Ve skutečnosti totiž vyzařuje léčivou energii pro tělo i duši a naznačuje snahu, aby se vše v dobré obrátilo. A tak to přece v životě má být!

Lilie

Ne nadarmo se o někom říká, že je čistý, nebo čistá, jako lilie. Tyto okouzlující květiny se kladou nejčastěji do souvislosti s nebem a nadpřirozenem. Pronikají od světa fantazie, který většinou bývá harmonicky uspořádaný. A teď prosíme o zvýšenou pozornost! Lilie totiž vyjadřují čistou pravdu. Ten, kdo obdarovává liliemi, nemívá žádné postranní úmysly! Ovšem pokud chcete hledat u populární skladby kapely Cradle of Filth s názvem Lilith Immaculate (immaculate = neposkvrněná) romantiku, budete zklamáni Množí se to tam opravdu drsnými »chlapskými« výrazy. Ostatně ani hudba není příliš stvořená k ploužáku pro zamilované…

Orchidej

»Taková krásná orchie, podívej se, táto! Vždyť si to ta naše Blažena ani nezaslouží!« Legendární výrok paní Škopkové alias Heleny Růžičkové s nezapomenutelného a nestárnoucího filmu Zdeňka Trošky Slunce, seno a pár facek jako by jasně vyjadřoval – když pomineme onu humornou zkomoleninu – co orchideje znamenají. Jsou to obzvláště ceněné květiny, které se vyznačují nádhernými květy všech odstínů a barev. Podobně kouzelná je i lidská láska ve svém zrodu a ve svých »prvních krůčcích«. Hraje všemi barvami a pořád září do širého okolí.

Fialky

Jestliže platí, že nejkrásnější období citového vztahu si žádá orchideje, pak moment, kdy láska vyprchává, bývá symbolizován jinou květinou – bílými fialkami. Tudíž se omlouváme ctěnému čtenářstvu, že jsme naše »květinové putování« zakončili takto smutně, ale takový už je život. Ne vždy provoněný jak květinová váza…

Marcela Špičková

FOTO – pixabay

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy