Lidé mohli způsobit vyhynutí 1430 druhů ptáků

Evropští ekologové dospěli k závěru, že za posledních 130 tisíc let lidstvo přímo či nepřímo způsobilo vyhynutí přibližně 1,43 tisíce druhů ptáků, což je 12 % z celkového počtu druhů ptáků na Zemi. Informovala o tom tisková služba britského Centra pro ekologii a hydrologii (UKCEH).

»Naše studie ukazuje, že lidstvo má na druhovou rozmanitost ptáků mnohem větší vliv, než se v minulosti předpokládalo. Prokázali jsme, že mnoho druhů ptáků zmizelo z povrchu Země beze stopy ještě před vznikem psaného jazyka, a to v důsledku ničení životního prostředí, nadměrného lovu a ničení jejich hnízd krysami, psy a prasaty,« uvedl výzkumný pracovník UKCEH Robert Cook, jehož slova cituje tisková služba centra.

Vědce zajímá, jak lidská činnost ovlivnila druhovou rozmanitost a počet ptáků, kteří obývali Zemi v posledních 130 tisících letech, tedy od odchodu lidstva z Afriky a počátku jeho rozptylu po planetě. Aby tyto informace získali, analyzovali vědci dostupné historické a paleontologické důkazy o tom, jak lidé při kolonizaci Země interagovali s různými druhy ptáků.

Na základě těchto údajů vytvořili ekologové počítačový model, který jim pomohl vypočítat, jak se měnila druhová rozmanitost ptáků od konce pleistocénu do současnosti. Tyto výpočty ukázaly, že během této doby zmizelo asi 1 43 000 druhů ptáků, z toho 225 druhů zmizelo v relativně moderní době, pozůstatky dalších 417 druhů se dochovaly v paleontologickém záznamu a po zbývajících 788 druzích ptáků vědci zatím nenašli stopy.

Podle ekologů k většině těchto vymírání opeřenců dochází ve třech konkrétních historických obdobích – v devátém století před naším letopočtem, ve čtrnáctém století našeho letopočtu a v posledních třech stoletích. První období je spojeno s pronikáním prvních lidí na ostrovy v západním Pacifiku, druhé s kolonizací souostroví ve východním Pacifiku, během níž podle odhadů vědců zmizelo najednou 570 druhů ptáků.

Jak vědci poznamenávají, během této historické epochy ptáci vymírali asi stokrát rychleji, než tomu bylo z přirozených příčin před rozšířením člověka po planetě. Podobné, ale o něco nižší tempo vymírání ptáků bylo pozorováno i v posledních třech stoletích. To opět naznačuje, že role člověka v současném masovém vymírání fauny a flóry je značně podceňována, uzavírá Cook a jeho kolegové.

Před sedmi lety dospěli ekologové k závěru, že na Zemi začalo šesté masové vymírání. Jejich výpočty ukázaly, že od počátku tzv. antropocénu, věku lidstva, se rychlost vymírání savců a dalších živočichů zvýšila asi 114krát. Vědci odhadují, že tato rychlost se nyní blíží rychlosti, s jakou mizeli zástupci flóry a fauny na konci éry dinosaurů.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy