Ústup z vysokých spotřebitelských cen nečekejme, říká nám výrobní inflace

Ceny výrobců, které v předstihu signalizují vývoj spotřebitelské inflace, klesly v únoru oproti stejnému měsíci minulého roku podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu pouze v zemědělství a mírně i v průmyslu. Ve stavebnictví a ve službách naopak dál meziročně rostly. Přitom je nutno vzít v úvahu srovnávací základnu z února předchozího roku, kdy takzvaná výrobní inflace byla u všech producentů, zejména pak těch zemědělských a průmyslových, na extrémně vysoké úrovni. Ani nynější vývoj takzvané výrobní inflace tedy stále neslibuje ústup ze současných vysokých spotřebitelských cen.

Meziročně ceny producentů v zemědělství podle statistiků v únoru klesly o 18,7 procenta, přičemž o měsíc dříve šly dolů o 19,8 %. V průmyslu došlo po lednovém poklesu o 1,8 % k meziročnímu snížení o 0,9 %. Naopak ceny stavebních prací vzrostly o 1,6 % (v lednu o dvě procenta) a v případě tržních služeb pro podniky meziroční růst cen zrychlil na 4,9 % z lednových 4,6 %.

Meziměsíčně se v únoru ceny výrobců v zemědělství zvýšily o 0,7 %, v průmyslu stouply o 0,5 %, ve stavebnictví o 0,1 % a v tržních službách o 1,5 %.

Připomeňme navíc, že už v únoru 2023 ceny zemědělských výrobců vzrostly meziročně o 22,2 %, ceny průmyslových výrobců o 16 %, stavebních prací o 10,4 % a tržních služeb pro podniky o 5,6 %. A když k tomu připočteme značný nárůst výrobních cen již v únoru 2021, dostává výrobní inflace na začátku letošního roku rozměr, který rozhodně nebudí optimismus.

Zemědělství

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

Ceny v rostlinné výrobě se v únoru podle statistiků snížily meziročně o 23,7 %. Ovoce nicméně zdražilo o 60,8 %, zelenina o 27,4 % a brambory o 25,2 %. Zlevnily naopak olejniny (o 25,4 %) a obiloviny (o 34,1 %). V živočišné výrobě byly ceny nižší o 13 %. Prasata ale podražila o 2,3 %. Naopak vejce byla meziročně levnější o 27,1 %, mléko o 18 %, drůbež o 9,5 % a skot o 0,8 %.

Průmysl

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

Meziročně byly nižší ceny základních kovů (o 10,3 %), potravinářských výrobků (o 5,9 %), chemických látek a přípravků (o 10,6 %) a dřeva a dřevěných a korkových výrobků (o 15,2 %). Vzrostly ceny motorových vozidel, přívěsů a návěsů (o čtyři procenta) a oprav, údržby a instalace strojů a zařízení (o 4,7 %). Ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu se zvýšily o 0,7 %, z toho ceny vyrobeného plynu, rozvodu plynných paliv a obchodu s plynem stouply o 41,1 %, naopak ceny elektřiny, přenosu, rozvodu a obchodu s elektřinou klesly o 2,9 %.

Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin klesly především ceny meziproduktů (o 5,5 %) a zboží krátkodobé spotřeby (o 1,3 %). Ceny průmyslových výrobců bez energií se stejně jako v lednu snížily meziročně o 1,7 %.

Stavebnictví

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

Materiály a výrobky spotřebovávané ve stavebnictví v únoru podle statistiků zlevnily meziročně o 1,9 % (v lednu zlevnily o 1,1 %).

Tržní služby pro podniky

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

Ceny za reklamní služby a průzkum trhu v únoru vzrostly meziročně o 14,1 %, za služby v oblasti zaměstnání o 12,8 % a za služby v oblasti nemovitostí o 7,9 %. Vyšší byly také ceny za poštovní a kurýrní služby (o 6,8 %), za právní a účetnické služby (o 6,1 %) a za vedení podniků (o 5,1 %). Tržní služby pro podniky nezahrnující reklamní služby zdražily o 4,3 % (v lednu o čtyři procenta).

Ivan Cinka

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy