Vláda chce, abychom umřeli dříve a nezatěžovali rozpočet, řekl Paroubek

To, co dělá ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), není důchodová reforma, ale jen parametrické změny, jejichž podstata je obludná. Uvedl to na dnešní tiskové konferenci ČSSD – České suverenity sociální demokracie její předseda Jiří Paroubek. Poslanci se vládní předlohou ke změnám v důchodech začali zabývat dnes odpoledne na mimořádné schůzi svolané z podnětu koalice.

»My si především nemyslíme, že systém je neudržitelný,« řekl expremiér. »Je tam algoritmus, kterým se má počítat, jak se bude navyšovat věk odchodu do důchodu. Podle propočtu bude moje dcera, které je dnes patnáct let, odcházet po sedmdesátce, což jistě uznáte, že je věk, který ne každý z nás ve zdraví unese. Všechno má své meze, i fyziologické,« řekl Paroubek.

Vláda argumentuje tím, že díky stárnutí populace nebude dost lidí v produktivním věku, kteří dokážou na budoucí důchody vydělávat. Paroubek nastínil tři zdroje, jak tomuto faktu zamezit. »Půl milionu důchodců šlo do předčasného důchodu jen proto, že to bylo výhodné,« řekl Paroubek a připojil, že řešením by bylo, kdyby vláda nejen je, ale i zaměstnavatele motivovala například nižším sociálním a zdravotním pojištěním. »Tím by zaměstnavatelé více zaměstnávali pracující důchodce. Ti jsou rezervoárem sil a mluvíme o desítkách tisíc takových lidí,« konstatoval.

Druhý zdroj souvisí s robotizací, automatizací, digitalizací a uplatněním umělé inteligence. »Jurečka se prořekl, že díky tomu zmizí 800 tisíc pracovních míst. Tím nám vzniká rezervní armáda pro zaměstnání v jiných profesích. Jen je potřeba lidem zajistit přeškolení a rekvalifikaci. Pracovní síly ale evidentně nebudou chybět,« řekl Paroubek s tím, že dalším rezervoárem jsou Ukrajinci. »Když už jsou v emigraci, tak se nebudou vracet, navíc do rozbité země na cimpr campr,« sdělil šéf ČSSD. Vypočítal, že ze 350-400 tisíc utečenců z Ukrajiny tu minimálně polovina zůstane. »Většina z nich je v produktivním věku, nebo velmi mladí, a můžeme toho pracovně využít. Budou tu platit daně, zdravotní a sociální zabezpečení. Jen se o ně musí stát postarat jako o české lidi, na které ale kašle, třeba v bytové problematice. Teď jen přichází s chimérami před volbami, na které pak vládní strany zapomenou,« řekl.

Zopakoval, že žádný nedostatek pracovních sil v tomto případě nebude. »Že na naše děti nebude mít kdo vydělávat, je nesmysl. Společnost se mění, a s ním i ekonomika a průmysl,« řekl Paroubek. Vzpomněl na éru přelomu století, kdy padaly přebytky z důchodového účtu do státního rozpočtu. »Tehdy spadly do státního rozpočtu bez náhrady. Takže teď by měl naopak stát platit schodky, ke kterým dochází. On se na to ovšem nechystá, raději se budou kupovat naprosto rozmařile stíhačky F-35 za stamiliardy, kdy nikdo neví, kolik to bude. A za desítky miliard, aby nepřišel německý vojenskoprůmyslový komplex zkrátka, koupíme tanky Leopard, a další desítky miliard půjdou Švédům, aby se jim zavřela ústa, že přišli o zakázku, která by byla logická, protože gripeny by byly výrazně levnější,« porovnal Paroubek.

Vláda se podle něj jen rozhodla, že důchodcům se přidávat nebude a že důležitější je armáda. »Jako by se od nás chtělo, abychom umřeli dřív a nezatěžovali rozpočet. Já se tedy umřít nechystám a doufám, že ani nikdo jiný,« uvedl Paroubek.

Pětikoaličnímu kabinetu v této souvislosti vytkl, že ani nerozvíjí programy typu prevence a podpory sportu. »Je potřeba sport financovat, aby byl jednou z priorit. Je hrozné, kolik mladých lidí nesportuje. Čtyřicet procent dětí nedělá žádný sport,« řekl expremiér. Rád by, aby vláda využila »fenomenálního úspěchu« našich hokejistů ke změně řádu a systému. »Kluci jako Jirka Šlégr nebo Robert Reichel mi říkávali, že prošli Středisky vrcholových sportů, což byla dobrá věc, protože pak se mohli stát olympijskými vítězi a několikanásobnými mistry světa. Snažili jsme se, abychom sportu co nejvíce pomáhali, ale pak přišla vláda, v níž dělal Mirek Kalousek ministra financí, a ten říkal, že sport je věc každého osobně. Tím dali najevo, že nic takového podporovat nebudou a náš hokej stagnoval, zatímco švédský nebo švýcarský šel nahoru. Kdysi jsme Švýcary poráželi dvouciferným výsledkem, dnes nás ani nepřekvapí, že jsou ve finále mistrovství světa. Dali do toho prostředky, vytvořili fungující systém, a to se vyplácí,« uvedl Paroubek.

Čeští hokejisté získali zlaté medaile z MS po 14 letech, když Švýcarsko ve finálovém duelu v O2 areně porazili 2:0. »Doporučil bych, aby se pan prezident a pan premiér přestali přiživovat na obřím úspěchu hokejistů, a aby celá vláda začala dělat něco, aby se opakoval, nejen se snažila slíznout smetanu. Byl bych rád, kdyby kapitán Roman Červenka, kterého považuji za jednu z největších hokejových hvězd historie v Kramářově vile i na Hradě, nebo další hokejisté, řekli, že jestli se má něco takového opakovat, je potřeba dát peníze na výchovu mládeže, a to nejen v hokeji, ale i ve fotbale a dalších sportech,« zakončil Paroubek.

(pk)

FOTO – iportaL24.cz/Petr Kojzar

Související články

6 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy