Vládní návrh penzijních změn je diskreditací pojmu důchodová reforma, tvrdí ANO

Důchodová reforma je nutná. Každé další odložení bude přinášet větší problémy. Novinářům to před dnešním jednáním Sněmovny, která má na programu vládní penzijní novelu, řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Opozice se změnami nesouhlasí. Podle předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Aleny Schillerové jde o diskreditaci pojmu důchodová reforma.

Poslanci se vládní předlohou začali zabývat dnes odpoledne na mimořádné schůzi svolané z podnětu koalice.

»Společnost bohatne, stoupá kvalita života, stoupá kvalita zdravotnictví, a to se odráží v tom, jak se prodlužuje délka života,« řekl na úvod jednání premiér Petr Fiala (ODS). Stárnutí populace podle něj vytváří enormní tlak na sociální systém, jehož kondice není podle předsedy vlády nejlepší. Už nyní jde na důchody každá třetí koruna vydaná státem, připomněl premiér. »Pokud chceme našim dětem zanechat nejen funkční důchodový systém, ale také stabilní, prosperující a konkurenceschopný stát, tak musíme jednat,« uvedl Fiala.

»Jsme v situaci, kdy důchodová reforma je nutná,« prohlásil Jurečka. Podotkl, že předchozí vlády s reformou nepřišly a pouze o ní mluvily. »Jsme v situaci za minutu 12, každé další odložení, byť by bylo politicky jednodušší, bude přinášet větší a větší problémy pro příští vládu, ale i občany a budoucí důchodce,« uvedl ministr.

Zároveň vyzval hnutí ANO, aby začalo být konstruktivní opozicí, přestalo trucovat a vrátilo se k jednacímu stolu. Kabinet je podle něj dál otevřený návrhům opozice, jak novelu vylepšit. »SPD poslala připomínky, ANO neposlalo ani čárku,« řekl Jurečka.

»Nemáme se o čem bavit,« řekla novinářům Schillerová. Ministr si podle ní s opozicí tímto způsobem hraje už více než rok. »Už mu na to neskočíme,« dodala Schillerová.

Projednávaná vládní novela podle ní není důchodovou reformou, jak tvrdí vládní pětikoalice. »Je to diskreditace pojmu důchodová reforma, protože skutečná reforma musí do systému přinášet nějaké peníze navíc, těch možností, jak to udělat, existuje dost,« uvedla bývalá ministryně financí.

Odfláknutá a na sílu tlačená změna

Pro ANO je nepřijatelné, aby se věk odchodu do důchodu zvyšoval podle »kafkovských tabulek«, dodala Schillerová. Novela je podle Schillerové »odfláknutá a na sílu tlačená změna«.

Podle hnutí ANO se z Česka může podle novely stát »ostrov pracujících a nemocných starců« uprostřed Evropy. Hrozí masivní přesuny lidí na nemocenskou, do invalidního důchodu nebo do předčasných penzí, varovalo. »I kdyby koalice silou svých 108 poslanců tuto šílenou předlohu protlačila, po příštích volbách ji podrobíme přísné revizi a z velké části zrušíme,« avizovala Schillerová.

S předlohou nesouhlasí ani další opoziční hnutí SPD. »Důchodová reforma zhorší postavení důchodců,« prohlásil předseda hnutí Tomio Okamura. »Nejde o důchodovou reformu, ale soubor několika parametrických změn zákona o důchodovém pojištění, které povedou ke zhoršení podmínek budoucích důchodců a stabilitu důchodového systému nepřinesou,« řekl. Okamura zopakoval, že pro SPD je nepřijatelné mimo jiné zvyšování věku odchodu do důchodu.

Opozice už ohlásila dlouhá vystoupení svých zástupců. V úvodu jednání Sněmovna rozhodla podle návrhu předsedy poslanců ODS Marka Bendy o tom, že dnes bude moci jednat i v noci.

Předloha předpokládá zvyšování věku odchodu do starobní penze nad nyní hraničních 65 let podle prodlužování života a snižování výpočtu nových důchodů. Penzijní reforma obsahuje celkem desítku opatření. Patří k nim stanovení minimální penze na pětinu průměrné mzdy, dřívější důchody za práci v rizikovém prostředí i omezení takzvaného výchovného.

Navrhované změny by podle vlády měly přispět k udržitelnosti důchodového systému, který loni skončil v dosud nejvyšším schodku 72,8 miliardy korun. Je to kolem jednoho procenta hrubého domácího produktu. Podle dřívějších údajů ministerstva práce a sociálních věcí by za pár desetiletí roční schodek mohl odpovídat až pěti procentům HDP, v současných hodnotách by to bylo kolem 350 miliard korun.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy