V nominaci fotbalistů na kemp před Eurem jsou i dva »hříšníci« a nováček Červ

AKTUALIZOVÁNO

Trenér české fotbalové reprezentace Ivan Hašek nominoval na soustředění do Rakouska před mistrovstvím Evropy v Německu i obránce Vladimíra Coufala s útočníkem Janem Kuchtou, kteří byli v listopadu ještě za předešlého kouče Jaroslava Šilhavého vyřazeni z týmu po návštěvě diskotéky. Třetí z »hříšníků« zadák Jakub Brabec je jen mezi náhradníky.

Hašek povolal 26 hráčů, využil tedy celou navýšenou kvótu pro Euro. Zatím se nejedná o finální nominaci na šampionát, tu musejí jednotlivé asociace nahlásit nejpozději do 7. června. Hašek dal příležitost jednomu úplnému nováčkovi záložníkovi Lukáši Červovi. Nechybějí hlavní opory kapitán Tomáš Souček či nejlepší střelec Patrik Schick. Mezi brankáři vedle jedničky Jindřicha Staňka a Matěje Kováře dostal jako trojka šanci Vítězslav Jaroš.

Jedenáct hráčů v nominaci je narozených v roce 2000 a mladších. Nejmladšímu Matěji Juráskovi je dvacet let, nejstaršímu Vladimíru Coufalovi jednatřicet. Věkový průměr týmu činí 25 let. Patnáct hráčů je z domácí ligy, jedenáct ze zahraničí Osm hráčů pochází ze Slavie, čtyři z Viktorie Plzeň a tři ze Sparty a Leverkusenu.

Národní tým se sejde v neděli a hned se přesune na soustředění do Rakouska, kde 7. června odehraje přípravný zápas s Maltou. Po návratu ho 10. června v Hradci Králové čeká generálka proti Severní Makedonii.

Brabec, Coufal a Kuchta v listopadu před závěrečným zápasem kvalifikace proti Moldavsku navštívili olomoucký noční podnik Belmondo a byli vyřazeni z mužstva. Nový kouč Hašek je nepovolal při své obnovené premiéře v březnu na dva přípravné duely v Norsku a s Arménií, nyní ale dvěma z nich dal šanci.

»Nevzal jsem je na první sraz, abych měl možnost promluvit s hráči, aby to nezasáhlo týmový duch, integritu. S hráči (v týmu) jsem mluvil, všichni je podrželi. Nikdo je neodmítl. Pak už jsem se na to koukal z pohledu výkonnosti. Jedno z vůbec nejtěžších rozhodnutí bylo nevzít Brabce. Neohlíželi jsme se na Belmondo, ale vyrostlo tu několik hráčů na tom postu, kteří jsou velmi zajímaví,« řekl Hašek.

»K Belmondu už není potřeba se tolik vracet. Jsem rád, že Ivan nastavil nějaká pravidla. Hráči je respektují. Trenérovi jsme dali důvěru. Naší ambicí je postup ze skupiny, trenér dostal volné ruce, abychom tam vzali to nejsilnější,« uvedl předseda FAČR Petr Fousek.

Nominace zatím není konečným výběrem na Euro, nicméně kouč se všemi 26 hráči pro šampionát počítá. »V minulých dnech jsme osobně nebo po telefonu mluvili se všemi hráči v nominaci. V případě, že by si to okolnosti vyžádaly, jsou připravení i náhradníci. Tohle je předfinální nominace, ale doufáme, že všichni účastníci kempu budou zdravotně v pořádku, aby mohli jet na Euro,« uvedl Hašek.

Červ po zimním příchodu do Plzně z Liberce patřil mezi nejlepší střední záložníky v lize. Třiadvacetiletý středopolař v minulosti hrával za mládežnické reprezentace. »Rozhodly jeho výkony v poslední době, jak zapadl do týmu Plzně, jeho typologie. Je důrazný, tvrdý, má emoce. Mezi ním a (Petrem) Ševčíkem jsme se ve finále rozhodovali,« přiblížil Hašek. Vedle Červa nemá start za reprezentační »áčkoţ ještě brankář Jaroš, který už ale nominovaný byl.

Jen mezi náhradníky zůstal pětatřicetiletý brankář Tomáš Vaclík, jenž byl na minulém Euru jedničkou. »Uvažovali jsme o něm, sledovali ho. Ale dali jsme přednost trojici z prvního srazu (v březnu) poznamenal Hašek, který už českou reprezentaci krátce vedl v roce 2009.

V nominaci schází nejlepší ligový střelec Václav Jurečka ze Slavie, jenž figuruje mezi náhradníky. »Měl k nominaci hodně blízko. Když se podíváte, kolik dal za poslední sezony gólů, je to ohromující. Vzali jsme ale hráče, kteří jsou typologicky trošku jiní,« uvedl Hašek.

Oproti březnovým vítězným zápasům v Norsku a s Arménií se nedostalo na obránce Adama Gabriela s Jaroslavem Zeleným. Naopak v mužstvu je poprvé pod Haškem ofenzivní univerzál Václav Černý z Wolfsburgu, jeden ze dvou nejlepších českých střelců v uplynulé kvalifikaci.

Český tým vstoupí do šampionátu 18. června zápasem v Lipsku proti Portugalsku. Další dva duely skupiny odehraje v Hamburku, kde nejprve změří síly s Gruzií a poté s Tureckem. Na Euru Češi v samostatné historii ještě nikdy nechyběli.

Nominace české fotbalové reprezentace na soustředění v Rakousku:

PoziceJméno a příjmeníKlubPočet startůBranky
BrankářiVítězslav JarošŠtýrský Hradec00
Matěj KovářLeverkusen10
Jindřich StaněkSlavia Praha90
ObránciVladimír CoufalWest Ham401
David DouděraSlavia Praha81
Tomáš HolešSlavia Praha272
Robin HranáčPlzeň10
David JurásekHoffenheim70
Ladislav Krejčí Sparta Praha93
Martin VitíkSparta Praha10
Tomáš VlčekSlavia Praha10
David ZimaSlavia Praha201
ZáložníciAntonín BarákFiorentina399
Václav ČernýWolfsburg155
Lukáš ČervPlzeň00
Matěj JurásekSlavia Praha10
Ondřej LingrFeyenoord Rotterdam130
Lukáš ProvodSlavia Praha182
Michal SadílekTwente Enschede231
Tomáš SoučekWest Ham6812
Pavel ŠulcPlzeň10
ÚtočníciAdam HložekLeverkusen312
Tomáš ChorýPlzeň32
Mojmír ChytilSlavia Praha124
Jan KuchtaSparta Praha203
Patrik SchickLeverkusen3718

(koz, čtk)

FOTO – fotbal.cz

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy