Je definitivně sečteno. Účast v eurovolbách byla vyšší, výsledky budeme znát až v neděli před půlnocí

AKTUALIZOVÁNO

Ve 14 hodin se uzavřely volební místnosti v České republice. Kterých 21 zástupců vybrali voliči do Evropského parlamentu, se definitivně dozvíme až v neděli před půlnocí. Jestliže politici apelovali na občany, ať jdou volit, mělo to alespoň dílčí úspěch, protože většina okrsků hlásí vyšší účast než před pěti lety.

O volby do EP je tradičně v Česku malý zájem. Volební účast v roce 2019 nebyla ani 29procentní. Nyní by mohla přesáhnout hranici 30 procent, v Praze dokonce čtyřiceti. Větší problémy nebyly hlášeny z žádného volebního okrsku, jen sčítání probíhalo pomaleji než před pěti lety. Data z poslední volební místnosti přvzal Český statistický úřad (ČSÚ) v 19.40 hodin.

Lidé mohli vybírat ze 30 koalic či samostatných subjektů, přičemž mandáty z roku 2019 obhajují ANO, ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a KSČM. ANO tehdy získalo šest křesel, ODS čtyři, po třech pak Piráti a koalice STAN+TOP 09, dva europoslance mělo hnutí SPD a KDU-ČSL, jedno křeslo zbylo na komunisty.

Hlavními tématy volební kampaně byla migrace, Zelená dohoda pro Evropu, národní suverenita vs. případné zrušení práva veta či podpora Ukrajině v kontrastu s mírovými snahami, které vesměs akcentovaly levicové či vlastenecké strany a hnutí.

Způsob zpracování výsledků voleb do Evropského parlamentu má své zvláštnosti. Tím největší specifikem je zákonem daná skutečnost, že volební výsledky nesmí být zveřejněny před uzavřením poslední volební místnosti na území Evropské unie. K tomu dojde v Itálii zítra ve 23 hodin.

»Český statistický úřad přijme data od okrskových volebních komisí po skončení hlasování, tedy během sobotního odpoledne a večera, ale tyto dále nezpracovává. Dalo by se říci, že se proces zpracování v sobotu večer zmrazí, aby pokračoval v neděli večer, kdy proběhne celková sumarizace výsledků a přepočet hlasů na mandáty. Oproti jiným typům voleb tak voliči nebudou moci sledovat průběžné výsledky,« vysvětlil již před odevzdáním hlasů v tiskové zprávě Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Celkové výsledky tak ČSÚ oznámí na tiskové konferenci v neděli ve 23.00 hodin. Zároveň dojde k jejich zveřejnění na webu volby.cz, a to od nejnižší úrovně okrsků až po údaje za celou republiku včetně formátu otevřených dat.

Neděle je hlavním volebním dnem ve většině zemí Evropské unie. K urnám přijdou voliči hned v 21 zemích z celé sedmadvacítky. V Itálii to bude druhá možnost, jelikož tam volby začaly již dnes a země je tudíž společně s Českou republikou jedinou, kde se volí ve dvou dnech. Odvoleno již mají kromě Čechů a Nizozemci i Irové, dnes navíc začaly volby v Lotyšsku, na Maltě a na Slovensku.

Ačkoli výsledky nikdo nezná, mnozí politici umístili na své sociální sítě hned po 14. hodině poděkování voličům. »Děkujeme za podporu, kterou jste naší kandidátce levicových a vlasteneckých osobností Stačilo po celou dobu kampaně vyjadřovali. Setkávání s vámi byla zajímavá, emotivní a hlavně inspirativní. Chodila jsem ráda mezi vás ještě před kampaní a budu chodit i po ní. Ještě jednou moc děkuji za tu podporu i za hlasy, díky kterým, jak doufám, budeme moct brzy říkat Stačilo všem nesmyslům v Bruselu a ve Štrasburku a v dalších volbách i asociálním krokům pětidemoličních politiků,« napsala na svém Facebooku lídryně koalice STAČILO! a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná.

Předseda PRO Jindřich Rajchl sdělil na sociální síti následující: »Volební místnosti byly uzavřeny. Ať už budou výsledky jakékoliv, tak bych každému jednomu z vás, kdo nás jakýmkoliv způsobem podpořil, chtěl poslat tento krátký, ale o to více upřímný vzkaz: DĚKUJI!«

Šéf nejsilnějšího parlamentního opozičního hnutí Andrej Babiš na Facebooku přiznal, že si dnes dá volno. »Zacvičil jsem si a jdu si užívat sluníčka,« uvedl. Ještě více horko však může být politikům zítra po 23. hodině večerní. Ne na každého se však usměje sluníčko. Karty jsou nyní rozdány, brzy zjistíme jak…

(pk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy