Zdeněk Štefek: Eurovolby jsou první metou, kdy současné vládě musíme říci Stačilo!

Současná koaliční vláda Petra Fialy likviduje zbytky českého průmyslu i zemědělství, zemi dostává do ještě většího koloniálního postavení vůči EU a USA. Servilně plní úkoly od svých chlebodárců, zbrojí a škrtí lidem práva a jistoty. Likviduje důchodový systém, zákoník práce, zdravotnictví, lidská důstojnost pro ně nic neznamená. Právě ve volbách do Evropského parlamentu může veřejnost říci této vládě Stačilo!, říká v rozhovoru pro iportaL24.cz kandidát koalice v evrovolbách Zdeněk Štefek.

Ve volbách do Evropského parlamentu kandidujete za koalici STAČILO!, jak se díváte na spojení stran, které koalici tvoří? Nemrzí vás, že KSČM nekandiduje samostatně?

Řada našich voličů možná může koalici vnímat jako konflikt mezi udržením si vlastní komunistické identity a volebním úspěchem, ale pravda je taková, že situace ve společnosti je prostě vyhrocená.

Opoziční hnutí u nás není jednotné. Jsme svědky toho, že se ten či onen subjekt považuje za jedinou opozici, za jedinou skutečnou levici, za jediného nositele pravdy a nakonec tyto půtky nahrávaly a nahrávají pětidemolici… V posledních volbách propadlo vždy obrovské množství hlasů, hrát si jen na vlastním písečku by tedy řešením nebylo. Takže jsme se pokusili o spojení všech, kterým vadí protilidové kroky současné vlády a kteří se dokáží dohodnout na minimálním společném programu. Ostatně, naše vlastní historie je plná příkladů, kdy jsme hledali partnery a to úspěšně.

Které z programových bodů koalice považujete za stěžejní?

Jednoznačně mír a bezpečí, a to v souvislosti nejen s konflikty na Ukrajině a v Palestině, ale i v souvislosti s migrační krizí. Bez toho jsou ostatní body programu těžko realizovatelné. Dalším balíkem problémů je Green Deal, třetí oblastí je jistě problematika suverenity, tedy soběstačnosti – potravinové i třeba energetické, demokratického deficitu institucí EU a eurokolonialismu.

Jak byste zhodnotil končící období Evropského parlamentu?

Poslední období hodnotím neslavně, EU se opět posunula špatným směrem – nárůst agresivity a zbrojení, podpora revize naší historie, další nesmyslná opatření směrem ke kvótám či Green Dealu jsou jen malou ukázkou výstupů EP.

Evropský parlament přijímá řadu opatření, která jsou ale ve většině případů českou veřejností odmítána. Proč je tomu podle vás tak?

Evropský parlament je sice tvořen volenými zástupci jednotlivých zemí, ale ti zájmy svých občanů ve velké většině dávno nehájí. Podobně jako ve svých vlastních zemích hájí jen zájmy kapitálu. Ostatně celý projekt Evropské unie je na podpoře evropského kapitálu založen.

Která z přijatých opatření byste vy sám podpořil?

Máme tu celou řadu bodů, kterými je podpořena sociální politika.

S čím naopak nesouhlasíte? Které z norem považujete za problematické jak pro Českou republiku, tak i obecně pro Evropu?

Určitě je problematický balík greendealových a energetických opatření, aktuálně i migrační pakt a celková proválečná politika EU ve spojení s omezováním svobody slova.

Stále silněji zaznívají hlasy po určité změně Evropské unie. Jaké je stanovisko koalice STAČILO!, jakou změnu EU byste navrhovali?

Naší alternativou k diktátu Bruselu je suverénní Evropa míru, solidarity, spolupráce, která bude respektovat jednotlivé členské státy. Ostatně – v programu máme podrobně popsáno, jaké cíle máme v jednotlivých oblastech.

KSČM vytvořila koalici také pro podzimní volby do Zastupitelstva Středočeského kraje, a to s ČSSD – Česká suverenita sociální demokracie a Českou stranou národně sociální. O hlasy voličů se budete ucházet pod názvem »Spojená levice KSČM, ČSSD a ČSNS«. Proč jste k tomuto spojení přistoupili?

Podobně jako na celorepublikové bázi jsme hledali partnery z opozice, se kterými bychom mohli spolupracovat na realizaci našeho programu a dosáhnout úspěchu při volbách do krajského zastupitelstva. Nakonec jsme po řadě jednání uzavřeli partnerskou smlouvu s ČSSD a ČSNS a reprezentujeme širokou levicovou koalici.

Můžete přiblížit alespoň ve stručnosti hlavní body vašeho programu?

Naše koalice chce prosadit nový model podpory bytové výstavby, na který půjde ročně 300 mil. Kč. Chce rovněž opětovně zajistit veřejnou dopravu pro žáky, studenty a seniory nad 65 let zdarma. Za prioritu považuje i rozvoj sítě zdravotnických zařízení od nemocnic po ordinace, ať již praktické, zubní, dětské či pohotovostní. Nedostatečnou infrastrukturu v obcích, např. škol, školek, domovů seniorů chce řešit i stavebnicově. V našem programu nechybí ani téma zadržování vody v krajině, podpora výkupu akcií vodárenských společností a další body. Zásadní NE říkáme probíhajícímu rušení středních škol, vzniku Národního parku Křivoklátsko, americkým základnám na území kraje i připravovaným emisním povolenkám pro bytové domy!

Zhodnoťte současné vedení kraje, co se mu podařilo a v čem naopak zklamal?

Současné vedení kraje za poslední období učinilo řadu kroků, kterými zdražilo a omezilo lidem služby – byli jsme svědky zdražování a omezování veřejné dopravy i třeba rušení škol. Také proti vůli dotčených obcí prosazuje zřízení Národního parku Křivoklátsko. Pozitivně bych vnímal třeba společnou snahu s dalšími kraji o změny rozpočtového určení daní, která by kraji přinesla více potřebných financí.

Jaké cíle jste si jako koalice dali?

Jednoznačně chceme uspět a v krajském zastupitelstvu či přímo ve vedení kraje hájit zájmy obyčejných lidí. Máme připraveny programy, jak zajistit nejen dostupnou veřejnou dopravu, ale i patřičnou infrastrukturu, od bytů, zdravotních středisek po školy, školky, domovy seniorů i kulturní centra.

Na závěr prosím o váš názor na současnou pětikoaliční vládu. Jak byste ji charakterizoval?

Současná »Pětikolka« je nejhorší vláda, kterou si pamatuji. Likviduje zbytky našeho průmyslu i našeho zemědělství, dostává nás do ještě většího koloniálního postavení vůči EU a USA. Servilně plní úkoly od svých chlebodárců, zbrojí a škrtí nám práva a jistoty, která nám zajistili naši předci. Likviduje důchodový systém, zákoník práce, zdravotnictví, lidská důstojnost pro ně nic neznamená. Eurovolby jsou první metou, kdy této vládě musíme říci Stačilo!, v zájmu nás, našich dětí i naší budoucnosti.

Jana Dubničková

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy